Podle prezidenta Miloše Zemana by měla mít přímo volená hlava státu větší pravomoce. Ve čtvrtečním vysílání pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov například řekl, že by prezident měl mít zákonodárnou iniciativu. Ze Zemanových slov také vyšlo najevo, že při udělování státních vyznamenání by rád zrušil nutnost spolupodpisu premiéra. Současně by prezident přivítal, kdyby získal větší možnost ovlivňovat jmenování a odvolávání ministrů.

Hospodářské noviny se na názor na Zemanovy návrhy zeptaly předního ústavního právníka z Univerzity Karlovy Jana Kysely. Podle odborníka na ústavní právo pro navrhované změny není žádný důvod. "Výrazně se ztíží sestavování vlády," říká Kysela. Podle něj by v takovém případě musela vláda provádět politiku, která by se zamlouvala prezidentovi.

Připadá vám vhodné, aby se zvyšovaly pravomoce prezidenta?

Rozhodně mi to nepřipadá vhodné, ani mi to nepřipadá v žádném ohledu důvodné. Nemyslím, že by český ústavní systém vyvolával potřebu takového posilování prezidenta. Není pro to žádný důvod a nic na tom nemění ani to, že byla zavedena přímá volba prezidenta. Ta byla zavedena pouze jako změna způsobu volby, a ne jako redefinice formy vlády.

Proč si myslíte, že Miloš Zeman něco takového navrhuje?

Já jsem celé jeho vyjádření neslyšel, pouze jsem ho četl reprodukovaně na internetu a zaujalo mě na tom to, že říkal něco o tom, že by byl rád, kdyby mohl předsedovi vlády mluvit do výběru ministrů. Mohl by je vetovat a odvolávat. Říká, že tohle dělat nemůže. Tohle vyjádření mi přijde podstatné, protože z něho implicitně plyne, že ač nás prezident přesvědčoval, že takovou kompetenci má, tak si uvědomuje, že ji nemá. Výběr ministrů je na předsedovi vlády.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.