Životní prostředí v roce 2016 nejvíce znečišťovaly neratovická chemička Spolana a severočeské elektrárny. Spolana vypouští nejvíce rakovinotvorných látek již třetí rok po sobě, a to přesto, že jejich emise výrazně snížila. Naopak největší zhoršení nastalo u společnosti ACO Industries. Vyplývá to z žebříčku, který ve středu zveřejnil ekologický spolek Arnika a který čerpá data z Integrovaného registru znečišťování.

"Spolana je jedinou společností v Česku, která v daném rozsahu používá trichloretylen při výrobě kaprolaktamu a také je jeho jediným výrobcem, takže je přirozené, že se s ohledem na použitou metodiku v žebříčku objevujeme opakovaně," uvedl ve středu Pavel Kaidl, mluvčí Unipetrolu, kterému Spolana patří. Za uplynulý rok se společnosti podle mluvčího podařilo hodnoty emitovaných látek meziročně snížit o více než 10 procent.

Do registru, který vede ministerstvo životního prostředí, zadalo loni data 1295 provozů. Podle této databáze se snížilo množství těch vypouštěných látek, které patří mezi rakovinotvorné, mutagenní a endokrinní, tedy poškozující hormonální soustavu člověka. Naopak vzrostly emise skleníkových plynů, rtuti a látek, které poškozují ozonovou vrstvu.

Jak ale upozornil Jindřich Petrlík z programu toxických látek v Arnice, povinnost hlásit emise se mezi roky 2015 a 2016 změnila, hlásí je nyní o 500 provozů méně. Podle něj může být proto příznivý trend u některých látek jen zdánlivý.

"Nejhůř vychází chemička Spolana, nicméně je třeba říct, že oproti loňsku se výrazně zlepšila," řekl Petrlík a dodal, že Spolana meziročně snížila emise rakovinotvorných látek o devět tun. V roce 2016 vypustila 38 tun, předtím to bylo zhruba 47 tun.

Mnohem horší je podle Petrlíka vývoj v ACO Industries v Přibyslavi, což je společnost na výrobu polymerbetonu. Tento provoz na Vysočině může za to, že Vysočina se dostala do čtveřice krajů, které mají nejvíc velkých znečišťovatelů. Jsou to ještě Moravskoslezský, Ústecký a Středočeský kraj.

ACO Industries vypustila v roce 2016 přes 23,6 tuny styrenu, což je o 19 tun více než v předchozím roce. Lidé z Arniky ji proto označili za "skokana roku" v negativním smyslu.

Styren je rakovinotvorný a také ovlivňuje hormonální systém. Navíc velmi silně zapáchá, což lidem žijícím v blízkosti provozu komplikuje život.

To se týká i firem v jiných krajích, například ve Zlínském. "Máme opakovaně stížnosti a bohužel tato věc není řešena," uvedl Milan Havel z Arniky. Možností by podle něj bylo vykázat tyto provozy mimo obydlená území nebo jim přikázat používání technologií na redukci styrenu.

Za poslední dva roky vzrostl objem vypouštěných skleníkových plynů. Mohou za to zejména hnědouhelné elektrárny v Počeradech a Prunéřově, z nichž každá vyprodukovala 700 tisíc tun oxidu uhličitého, tedy jednoho ze tří sledovaných skleníkových plynů. Ve vypouštění látek poškozujících ozon se na první příčce objevila s velkým náskokem Jaderná elektrárna Dukovany s 2287 kilogramy, druhá Spolana vypustila 10 kilogramů těchto látek.

Žebříček vyhlašuje Arnika už 13. rokem, čerpá z Integrovaného registru znečišťování, který je pro určitý rok kompletní vždy k 30. září následujícího roku. Cílem žebříčku je motivovat firmy produkující škodlivé látky ke změně. Výsledky analýz Arniky najdou lidé nově na webu znecistovatele.cz.

Provozy vypouštějící nejvíce rakovinotvorných či potenciálně rakovinotvorných látek v roce 2016:

Poř. Organizace/firma Provozovna Lokalita Kraj Množství látek v kg Trend
1 SPOLANA a.s. Spolana Neratovice Neratovice Stk 38 129,60 ˇ
2 ACO Industries k.s. ACO INdustries k.s. Havlíčkův Brod Vys 23 637,00 ^
3 PETER - GFK spol. s r.o. Provozovna Trhový Štěpánov Kocbeře Khk 8 703,00 ˇ

Provozy vypouštějící nejvíce skleníkových plynů (oxidu uhličitého, oxidu dusného, metanu) v roce 2016:

Poř. Organizace/firma Provozovna Lokalita Kraj Množství látek v kg Trend *
1 Elektrárna Počerady, a.s. Elektrárny Počerady Volevčice Ust 5 835 378 626 ^
2 ČEZ, a. s. Elektrárna Prunéřov Kadaň Ust 5 609 841 732 ^
3 ČEZ, a. s. Elektrárna Tušimice Kadaň Ust 4 726 560 591 ~

Provozy vypouštějící nejvíce látek poškozujících ozonovou vrstu (přepočteno podle jejich potenciálu poškozování) v roce 2016:

Poř. Organizace/firma Provozovna Lokalita Kraj Množství látek v přepočtených kg Trend
1 ČEZ, a. s. Jaderná elektrárna Dukovany Dukovany Vys 2 287,50 ×
2 SPOLANA a.s. Spolana Neratovice Neratovice Stk 10,23 ^
3 Faurecia Interior Systems Bohemia s.r.o. Faurecia Interior Systems Bohemia Plazy Stk 1,86 ^

* Značky: ^ nárůst, ˇ pokles, ~ stagnace, × minulý rok neohlášeno

Zdroj: Žebříček znečišťovatelů spolku Arnika (pro všechny tři tabulky)

Související