Dvě známé osobnosti české hudební scény Tonya Graves a Dan Bárta zazpívají v koncertním provedení oratoria ze života horníků, které uvede festival Struny podzimu.

Skladba Anthracite Fields (Antracitová pole) Američanky Julie Wolfeové vyprávějící o pensylvánském uhelném dole z počátku 20. století zazní 7. listopadu ve Foru Karlín. Ve středu to uvedl Vilém Spilka, nový umělecký ředitel festivalu, který se na scénu vrací po roční pauze.

Podle pořadatelů zásadní dílo soudobé hudby zazní v podání uskupení Bang on a Can All Stars, pro něž vzniklo, dále tuzemského sboru Martinů Voices a dvou pěvců.

Dílo, které obdrželo Pulitzerovu cenu, v Evropě zazní vůbec poprvé.

Oratorium pro sbor a komorní soubor Antracitová pole využívá havířského folkloru, reklam a rozhovorů, které s horníky a jejich rodinami vedla sama autorka. Dle pořadatelů skladba oplývá lidskostí a politickou působivostí.

Kombinace hudby, textu a obrazů vypráví příběhy havířů a evokuje jak hrůzy života v podzemí, tak světlejší chvilky z jejich životů.

Po koncertu se diváci budou moci zúčastnit besedy s autorkou skladby. Ta říká, že vše, o čem v Antracitových polích vypráví, ji obklopovalo, když v malém městě v Pensylvánii vyrůstala.

Jedna z částí skladby zahrnuje zpívaný seznam jmen, jež autorka našla v seznamu důlních nehod z přelomu 19. a 20. století. Protože byl příliš dlouhý, musela jména vybírat a rozhodla se uvést jen horníky s křestním jménem John a jednoslabičným příjmením.

Wolfeová uvádí, že kromě jiného se jí výběrem podařilo ukázat, jak multikulturní prostředí v dolech fungovalo.

"Pensylvánie byla už tehdy jedním z center, do něhož mířili imigranti z celého světa. Je zajímavé, kolik se dá získat informací z prostého seznamu jmen," uvedla.

Struny podzimu, akce překračující hranice hudebních žánrů, letos na různých místech Prahy od 20. října do 9. listopadu nabídnou deset koncertů.

21. ročník festivalu zahájí ve Foru Karlín irsko-americká skupina The Gloaming, která v Česku zahraje poprvé.

Na stejném místě se 9. listopadu představí největší hvězda festivalu, skladatel a pianista Herbie Hancock.

Festival také uvede virtuosa akordeonu a bandoneonu Richarda Galliana, hiphopové duo Shabazz Palaces, jazzového pianistu Jasona Morana, neotřelé folkaře z Nashvillu Lambchop či Ralpha Townera – tedy umělce, jehož jméno je synonymem pro dvanáctistrunnou kytaru.