Jednatřicetiletá ekonomka Zuzana Havránková je vášnivou konzumentkou předvolebního zpravodajství. Už delší dobu jí ale v Česku chyběl nějaký rozumný nástroj, který by dokázal setřídit různé průzkumy, spočítat z nich vážený průměr a ukázat lidem přehledně, které straně se aktuálně daří a které ne. Tak si ho letos v létě sestavila sama - inspirovala se známými americkými datovými analytiky Natem Silverem, od něhož převzala metodologii kombinování průzkumů, a Davidem Rothshildem, od něhož si půjčila propočítávání kurzových sázek.

HN: Do voleb máme pár dní, co o jejich možném výsledku lze nyní s velkou mírou jistoty říct?

S velkou mírou jistoty lze říct, že nejvíc hlasů získá hnutí ANO. To ale nutně neznamená, že volby v pravém slova smyslu vyhraje, tedy že bude schopno vést většinovou vládu.

Což souvisí s tím, že nová Poslanecká sněmovna bude asi nejrozdrobenější v historii naší země, jak ukazuje model na KdoVyhrajeVolby.cz.

Takže celkový výsledek voleb je zcela otevřený a rozhodnout může velmi málo.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.