Den před začátkem zákazu zveřejňování předvolebních výzkumů vydala agentura Median svůj poslední volební model. Ukazuje se v něm, že výrazně ztrácejí zejména komunisté, výrazným trendem je také oslabování ČSSD a v menší míře též hnutí ANO. Podobně klesala i podpora TOP 09 k aktuálním šesti procentům hlasů. Naopak prudce roste podpora pirátské strany a SPD Tomia Okamury.

Trendy předvolebních výzkumů nejsou pro Andreje Babiše, sociální demokracii ani komunisty příliš příznivé.

Babiš nyní podle agentury Median v obráceném gardu zažívá to, co v předchozích volbách: Zatímco tam agentury "nestíhaly" zaznamenat velikost nárůstu jeho podpory, takže čísla z průzkumů překonal, nyní hnutí ANO v průzkumech slábne. Agentura Median mu v posledním výzkumu - čísla sbírala 25. 9. až 5. 10. - přisuzuje 25 procent hlasů.

To stále s přehledem stačí na výrazné volební vítězství, protože trendy u dvou následujících stran, ČSSD a KSČM, jsou ještě nepříznivější. Sociální demokraté mají nyní 12,5 procenta, komunisté 10,5 procenta.

Za poslední dva měsíce také znatelně slábne podpora ODS a TOP 09, zatímco ještě výrazněji stoupá obliba pirátů a Okamurovy SPD.

Pokud by stávající trendy nic nezměnilo a růsty a propady stran by pokračovaly tak, jak je zmapoval Median, nemusí piráti a Okamura vůbec být stranami, které se do sněmovny dostaly jen těsně, a mohou naopak mít výrazné slovo v sestavování nové vlády.

Účast u voleb deklarovalo v první polovině října 64 procent dotázaných, což je v porovnání se zářijovým průzkumem o čtyři procentní body více. "Jen 46,5 procenta lidí si ale bylo účastí jisto," upozornil Median.

Související