Vedení některých krajů je stále "odvážnější" ve vztahu k prezidentovi Miloši Zemanovi. Poté, co Zlínský kraj oznámil omezení finančního rozpočtu na jeho návštěvu, přichystal "rebelii" také Plzeňský kraj, kam Zeman zamířil ve středu. Ještě před jeho příjezdem připravili radní kraje usnesení, v němž odsuzují slova prezidenta Zemana o okupaci části Ukrajiny.

"Plzeňský kraj se nikdy nebude chovat jako koňský handlíř a nebude spekulovat o tom, jestli přijme demokraticky zvoleného prezidenta," řekl prezidentovi hejtman Josef Bernard, který zároveň ocenil Zemanův postoj k Izraeli, arménské genocidě i šumavskému národnímu parku. "Na druhou stranu odsuzujeme agresi Ruska na Ukrajině," zdůraznil Bernard s odkazem na prezidentův projev v Radě Evropy.

Zeman hejtmanovi odpověděl, že si váží upřímnosti. Upozornil, že v samotném projevu Krym nezmiňoval, na anektovaný poloostrov došlo až v rámci odpovědí na otázky. Zdůraznil, že anexi označil za protiprávní, ale zároveň za "fait accompli", tedy hotovou věc.

"Hotová věc vůbec neznamená uznání legitimity anexe. Naopak," tvrdil Zeman. "Ať mi někdo řekne, a já budu rád, jak chtějí vrátit Krym Ukrajině. Když mi to někdo řekne, já se skloním a bude to na Nobelovu cenu. Zatím je to ale opravdu fait accompli," tvrdil Zeman.

Na jeho slova nereagoval hejtman ani nikdo ze zastupitelů. Hejtman Bernard nakonec označil komunikaci jeho a Zemana za příklad demokratické diskuse.

"Tímto jsme si vyměnili názor na toto téma," uzavřel "diskusi" ke Krymu prezident.

První dotaz z řad zastupitelů poté směřoval na prezidentovo zdraví. Zeman zopakoval, že se nechal důkladně vyšetřit a že jeho zdravotní stav je dobrý. Své potíže s chozením komentoval výrokem, že politika se nedělá nohama, ale mozkem.

Stanovisko k prezidentovým výrokům předtím schválili plzeňští radní.

"Rada Plzeňského kraje nesouhlasí se stanovisky prezidenta České republiky k okupaci Krymu ruskými vojsky, které jsou v rozporu s oficiální zahraniční politikou naší země. Prohlášením v Radě Evropy prezident, jako hlava státu, která má bolestné zkušenosti s okupací naší země ruskými vojsky v roce 1968, otevřeně legitimizuje agresi, která je v rozporu s mezinárodním právem," píše se v usnesení.

Hejtman Bernard připomněl minulost České republiky, která zažila čtyři desítky let komunistické totality. "V době okupace naší země Sovětským svazem jsme hlasy podpory potřebovali slyšet. A já si myslím, že je potřeba, aby z našeho malého kraje hlasy podpory směrem k Ukrajině také zazněly. Musíme být solidární a okupaci Krymu chápeme jako agresi," uzavřel Bernard.

K dokumentu připojil svůj podpis i Bernardův náměstek z ODS Martin Baxa. "Zemanovy kroky nelze přecházet mlčením!" napsal k tomu plzeňský exprimátor Baxa na Facebooku.

Někteří plzeňští politici se také na protest proti Zemanovu prohlášení o Krymu omluvili z tradičního oběda s hlavou státu. "S lidmi, kteří vyzývají k porušování mezinárodního práva a dělají ostudu České republice, neobědvám," řekl poslanec a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Oběd vynechá i europoslanec zvolený za TOP 09 Jiří Pospíšil. Jedním z důvodů je, že bude pracovně v Bruselu, zároveň ale svou účast na obědě odmítl s tím, že nechce být součástí Zemanovy volební kampaně. "A snad ještě k tomu muset poslouchat řeči o tom, že ruskou anexi Krymu lze spravit nějakou menší kompenzací ropou nebo penězi. A jiná moudra," napsal na Facebook Pospíšil. 

Plzeňští ale prezidenta na rozdíl od Zlínského kraje pohostí. Prezident původně plánoval v listopadu tento kraj navštívit, hejtman Jiří Čunek ale nabídl, že zaplatí "jen" občerstvení v hodnotě 30 tisíc korun - a Zeman se v reakci rozhodl nepřijet. "Pan prezident si návštěvu Zlínského kraje nakonec rozmyslel," řekl hejtman.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pak Čunkovo rozhodnutí označil za "kopání do kotníku".

Usnesení