Pokud chceme najít někoho, kdo může s vědeckou autoritou bít na poplach před hrozícím omezováním demokratického systému, je Lukáš Linek ten pravý člověk. V Sociologickém ústavu Akademie věd se věnuje volebnímu chování, politickým postojům, stranám a parlamentarismu. V předvolebním rozhovoru říká, že nechce strašit, jisté obavy z ústupu od liberální demokracie ale neskrývá.

Ve vaší chystané knize jste dospěl k závěru, že lidé v Česku jsou stále méně spokojeni s politikou a nedůvěřují politickým institucím. Co to způsobuje?

Pro mě je nejvíce varující klesající a stagnující podpora demokracie. Zatímco v 90. letech jí bezpodmínečně podporovalo minimálně 70 až 80 procent lidí, v současnosti se blížíme k polovině. Zbylá čtvrtina za určitých okolností preferuje autoritářský režim a druhé čtvrtině je jedno, jaký je režim. Lze kritizovat jednotlivé otázky, pomocí nichž je podpora demokracie zkoumána, ale trend vývoje je podobný i u jinak formulovaných otázek. Navíc podpora demokracie v Česku, podobně jako v jiných postkomunistických zemích, vychází spíše z instrumentálního hodnocení toho, co režim garantuje, poskytuje a umožňuje, a mnohem méně stojí na základě hodnot.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.