Poslance si v pátek - v první den letošních sněmovních voleb - přišly do večera vybrat více než dvě pětiny voličů. Zájem je podle řady volebních komisařů vyšší než při předčasných volbách před čtyřmi lety. Někde volilo do 21:00 dokonce více než 50 procent lidí.
Do sněmovních lavic by rádo usedlo více než 7500 kandidátů z 31 stran a hnutí. Na jedno z 200 poslaneckých míst tak připadá zhruba 37 uchazečů. To je nejvyšší počet v historii samostatné České republiky.
Volby do sněmovny jsou za námi. Vyhrálo hnutí ANO

On-line reportáž
Dobré odpoledne, zahajujeme on-line reportáž z voleb do Poslanecké sněmovny. Volební i povolební dění budeme živě sledovat také po celý víkend.
Do otevření téměř 15 000 volebních místností zbývají už jen necelé dvě hodiny.
Výsledky sněmovních voleb budou ve štábech českých politických stran sledovat zástupci médií z celého světa. Vyplývá to z informací mluvčích jednotlivých stran.
U většiny se akreditovali slovenští novináři, zajímavostí jsou japonské štáby u pirátů nebo u SPD Tomia Okamury. Z volebního štábu ANO chtějí o českých volbách vysílat televize z Německa, Rakouska, Polska, Francie, Itálie či Nizozemska, řekla mluvčí hnutí Lucie Kubovičová.
V devíti městech a obcích začnou spolu s volbami do sněmovny i referenda o místních záležitostech.
Dnes odpoledne a v sobotu do 14:00 o nich budou hlasovat obyvatelé Jilemnice na Semilsku, Chropyně na Kroměřížsku, Zubří na Vsetínsku, Vědomic na Litoměřicku, Velkého Meziříčí na Ždársku, Mimoně na Českolipsku, Cerhenic na Kolínsku a Dobřejovic a Velkých Přílep u Prahy.
Poznáte politickou stranu podle programu? Do vlastních voleb ještě nějaký čas zbývá, své znalosti si mezitím můžete ověřit v našem kvízu ZDE.
Nově zvolená sněmovna se musí sejít do 30 dnů od voleb. Teprve potom může stávající vláda Bohuslava Sobotky podat demisi, ani to však neznamená její reálný konec.
V souladu s ústavou totiž prezident pověří současný kabinet výkonem funkcí až do jmenování vlády nové.
Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních předvolebních debatách v České televizi a na Nově především výkony šéfa SPD Tomia Okamury nebo pirátů Ivana Bartoše. U volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka zaujala předsedu Institutu politického marketingu Karla Komínka nezvyklá gestikulace, šéf hnutí ANO Andrej Babiš podle něj působil unaveně. Experti se shodli na tom, že politici do diskusí přišli připravení, což svědčí o profesionalitě kampaní.
Přesně ve 14:00 se otevřely volební místnosti a voliči mohou začít odevzdávat své hlasy. Celkem kandiduje 31 stran a hnutí. Jsou to sedmé volby do sněmovny v historii samostatné České republiky.
Mezi prvními voliči budou tradičně mnozí volební lídři a další politici. Hned po zahájení voleb chtějí hlasovat předseda hnutí ANO Andrej Babiš a bývalý prezident Václav Klaus.
Během odpoledních hodin mají mít odvoleno také prezident Miloš Zeman, lídr ČSSD Lubomír Zaorálek a straničtí předsedové Petr Fiala (ODS), Vojtěch Filip (KSČM), Miroslav Kalousek (TOP 09), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Petr Gazdík (STAN), Tomio Okamura (SPD), Ivan Bartoš (piráti) nebo Matěj Stropnický (zelení).
Kvůli bezpečnostním opatřením zavedeným u vstupů do Pražského hradu se letos neotevřela volební místnost na druhém hradním nádvoří. Voliči, kteří ji byli zvyklí využívat, letos musí jít na nedaleký Pohořelec. Důvodem změny místa byl podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové nekomfortní přístup k volební místnosti přes bezpečnostní kontroly, které by voliče v této oblasti mohly odradit.
Vydal jsem se volit na Hrad. Tam jsem prošel rámem a zjistil, že vol. místnost je kvůli bezp. opatřením uzavřená. Děkujeme, odejděte.
— Jan Hejl (@janhejl) 20. října 2017
Nový Visegrad? @AndrejBabis před otevřením vol míst #volby2017 zaskočil jako skoro každý rok na recepci ke stát svátku Maďarska @Hospodarky pic.twitter.com/51N8YQQBbF
— Martin Ehl (@MartinCZV4EU) 20. října 2017
V pražských Kobylisích odvolil už i bývalý prezident České republiky Václav Klaus.
Ve středočeských Dobřichovicích je o volby zájem, fotka je pořízena ihned po otevření volebních místností.
Celkově se o poslanecké pozice bude ucházet více než 7500 kandidátů z 31 politických stran a jiných uskupení. Jedná se o nejvyšší počet volebních kandidátů od vzniku samostatné republiky.
Ekonomiku a kurz české koruny by měly nechat výsledky voleb podle analytiků v klidu.
"Pro ekonomiku bude důležitý výhled hospodářské politiky na příští roky. V tomto ohledu ale o samotném volebním víkendu nelze z hlediska zpráv a nových faktů čekat nic hmatatelného. Budou se teprve formovat první představy o budoucí vládní koalici a vyslovovat v danou chvíli závěry o budoucí podobě hospodářské politiky by bylo ještě předčasné," myslí si
hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
České volby na ambasádě v Tel Avivu jsou v plném proudu. Právě dorazili prvovoliči-maturanti z Lauderova gymnázia. @CT24zive pic.twitter.com/FMxEcN0LQ7
— Jakub Szanto (@JakubSzanto) 20. října 2017
Po odchodu z volební místnosti Andrej Babiš novinářům řekl, že chce ve volbách zvítězit tak, aby nebylo možné sestavit vládu bez ANO. Chce také ve sněmovně co nejméně stran, aby se usnadnilo vytvoření vlády.
#volby2017 začínají, takhle vypadalo otevření volební místnosti v Poslanecké sněmovně. pic.twitter.com/L13ZwrB75M
— Jakub Horacek (@jakubhoracek1) 20. října 2017
Svůj volební hlas odevzdal i předseda SPD Tomio Okamura. Tomio Okamura připomněl, že novináři, kteří jsou podle něj nekorektní, nedostali akreditaci k účasti ve volebním štábu SPD. Mezi ně patří i Hospodářské noviny.
Lidi, pojďme k volbám a volme hlavně slušné lidi. To je totiž nejlepší lék proti korupci a pokleslosti. Moje volba je jasná: KDU-ČSL, č. 24.
— Daniel Herman (@DanielDherman) 20. října 2017
Šéf Strany zelených Matěj Stropnický očekává, že jeho strana překročí pětiprocentní hranici a vrátí se do Poslanecké sněmovny. Novinářům to řekl dnes poté, co v základní škole na pražském Žižkově odevzdal svůj hlas.
Za největšího soupeře pro ANO označil Babiš současný politický systém. "My chceme porazit ten klientelisticko-korupční systém," řekl. Zároveň ale odmítl, že by ANO bylo ohrožením demokracie. Předseda ANO také doufá, že po volbách zasedne ve sněmovně co nejméně politických stran.
Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík odevzdal 20. října svůj hlas ve volbách do Poslanecké sněmovny v obci Suchá Loz na Uherskohradišťsku.
Petr Gazdík očekává zisk mezi šesti až sedmi procenty hlasů. "Jsme skromní, s tímto ziskem budeme spokojení. Jsem optimista," řekl Gazdík. Starosty podle něj do sněmovny dostanou především voliči z Prahy a Středočeského, Zlínského, Olomouckého, Libereckého a Karlovarského kraje.
Na snímku Gazdík se synem Martinem.
Odvoleno! 😃 pic.twitter.com/56LCoknWk9
— Dominik Feri (@DominikFeri) 20. října 2017
Zasedání sněmovny prezident Miloš Zeman po volbách svolá s využitím maximální třicetidenní lhůty, kterou mu ústava umožňuje. Chce tak získat co nejvíce času na diskusi parlamentních stran a hnutí. Po 28. říjnu se sejde postupně s vedením všech subjektů, které se dostanou do Poslanecké sněmovny. Zeptá se na jejich názor na politickou strukturu po volbách.
Svolání zasedání sněmovny až 30. den po volbách znamená, že týž den začne ustavující schůze dolní komory. Stát by se tak mělo v pondělí 20. listopadu.
Bývalý prezident Václav Klaus doufá, že lidé nepodcení význam parlamentních voleb, bojí se ale nízké volební účasti. Exprezident řekl novinářům, že mdlá předvolební kampaň možná lidi dostatečně nemotivovala, aby přišli k volebním urnám.
Manželé Klausovi využili i svůj preferenční hlas. Klaus novinářům řekl, že výběr mu usnadnil fakt, že letos kandiduje jeho syn. Václav Klaus mladší je na pražské kandidátce ODS.
Pokud by se Starostové a nezávislí dostali do sněmovny, vylučují spolupráci se "stranou jedné ideologie - KSČM", "jednoho muže - ANO" a s "okamurovci". V on-line rozhovoru se čtenáři IHNED.cz to uvedl volební lídr Jan Farský.
Babiš, jehož ANO je považováno za favorita, řekl, že zatím nemá dohodnutou povolební schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. "Uvidím, jak to zítra (v sobotu) dopadne, a podle toho budeme postupovat," řekl.
Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura věří, že jeho strana dosáhne ve volbách do sněmovny dvouciferného výsledku, aby mohla prosazovat svůj program a zejména pak zákon o všeobecném referendu.
Okamura to řekl novinářům poté, co dnes hodinu po zahájení voleb odevzdal svůj hlas v pražské Hostivaři.
Matěj Stropnický očekává spíše vyšší účast u voleb, bude však podle něj záležet i na tom, jak se jemu a dalším politikům podařilo přesvědčit občany, že jít k volbám je potřeba. Ve volbách se bude podle Stropnického rozhodovat, zda Česko čeká modernizace, nebo zaostávání. "Také jestli zůstaneme součástí pevného jádra Evropské unie, jestli skončí politika levné práce, lákání montoven," uvedl.
Zeman chce svoláním zasedání sněmovny na 20. listopad předejít obstrukcím při volbě jejího předsedy a sejít se s vedením všech subjektů, které se do dolní komory Parlamentu dostanou.
V Domě s pečovatelskou službou v Novém Boru na Českolipsku odevzdala 20. října svůj hlas ve volbách do Poslanecké sněmovny 103letá Anna Hejná. Dohlíželi členové volební komise Jitka Galbavá a František Richter.
Předseda pirátů Ivan Bartoš odevzdal svůj hlas ve volbách do Poslanecké sněmovny 20. října v Praze.
Cílem předsedy pirátů Ivana Bartoše je získat ve volbách aspoň deset procent hlasů. Letošní volby do Poslanecké sněmovny považuje za zlomové, očekává také vyšší volební účast. Na pražské kandidátce podpořil pomocí preferenčních hlasů především ženy.
Okamurovo hlasování sledovalo několik desítek novinářů včetně zahraničních štábů.
Zahraniční novináři se Okamury ptali, proč se politici tolik vymezují proti migrantům, když v Česku nejsou. "Nemáte správné informace. Migranty máme," reagoval Okamura.
K volbám se dnes vydali i politici, kteří by se rádi stali nástupci Zemana na Pražském hradě. Kandidát na prezidenta Vratislav Kulhánek odevzdal hlas na pražských Vinohradech. Další kandidát na prezidenta Pavel Fischer odvolil krátce po 14:00 v budově mateřské školy v pražských Pitkovicích.
Volby nejsou olympiáda, nejde jen o vítězství. Každý hlas je důležitý, každý znamená sílu navíc - sílu prosazovat to, co chcete. pic.twitter.com/qzKCNNYjRL
— Robert Pelikán (@RPelik) 20. října 2017
Za první dvě hodiny sněmovních voleb si dnes poslance přišla vybrat desetina až pětina voličů. Zájem o hlasování nebyl ve všech krajích stejný. Značný byl v Olomouckém, Jihočeském nebo Libereckém kraji.
Volební účast v hlavním městě se po 16:30 pohybuje mezi 15 a 23 procenty. Nejvyšší zatím hlásí Praha 11, kde odevzdalo hlas už 23 procent voličů, v Praze 14 jich bylo 16,5 procenta. Na jižní Moravě byla k 16:00 volební účast přes 12 procent.
Předseda KSČM Vojtěch Filip odvolil dnes před 17:00 v Českých Budějovicích. Čeká, že KSČM obhájí pozice, v jižních Čechách by byl rád za tři poslanecké mandáty. Podle něj je důležité, aby ČR nesklouzla k tomu, co se děje v Polsku, tedy k příliš jednobarevnému uvažování nad společenským životem.
ANO se připravuje na sestavení vlády a uklidňuje partnery v zahraničí, že nechystá revoluci. Velvyslanci a další diplomaté v Česku dostali před volbami v angličtině 34stránkový program strany ANO a Babišův pozdrav. "Připomíná to programové prohlášení vlády," řekl pod podmínkou anonymity jeden z velvyslanců členského státu EU.
Lídr Starostů a nezávislých (STAN) Jan Farský vhodil svůj hlasovací lístek do volební urny v Kulturním centru Golf v Semilech. K volbám šel s manželkou a dvěma malými dětmi. Farský věří, že Starostové ve volbách uspějí a získají nejméně sedm procent hlasů. I kdyby neuspěli, nebude to podle něj znamenat konec hnutí.
O začátku dnešního hlasování o budoucím složení české poslanecké sněmovny informovala kromě českých i řada světových agentur. Favoritem voleb je podle všech Andrej Babiš.
Předsedu hnutí ANO označují za populistu a euroskeptika a přirovnávají jej k bývalému italskému premiérovi Silviovi Berlusconimu či americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.
Předseda a lídr ODS Petr Fiala doufá, že strana ve sněmovních volbách dopadne viditelně lépe než před čtyřmi lety a získá dvouciferný výsledek. Řekl to dnes novinářům v Brně. Do školy v Zemědělské ulici přišel odevzdat svůj hlas i s rodinou. Při posledních volbách do Poslanecké sněmovny volilo Občanskou demokratickou stranu 7,72 procenta voličů.
Já už jsem volit byl, pojďte prosím také! #volimODS pic.twitter.com/pNqr9LYR0f
— Petr Fiala (@P_Fiala) 20. října 2017
Piráti nikdy nechtěli vystupovat z NATO a nehodlají na tom nic měnit, řekl jejich předseda Ivan Bartoš v on-line rozhovoru se čtenáři IHNED.cz.
Obec má 15 obyvatel a stejný počet voličů. Na snímku je starosta obce František Plášil při otevírání volební místnosti.
Vicepremiér, předseda KDU-ČSL a lídr kandidátky v Královéhradeckém kraji Pavel Bělobrádek odhadl volební účast na 55 až 60 procent. Řekl to dnes novinářům v Náchodě, kde volil do Poslanecké sněmovny. "Poslední průzkum byl 6,5 procenta, očekávám, že to bude snad ještě o něco lepší," řekl čtyřicetiletý Bělobrádek k očekávanému výsledku lidovců.
Prezident Miloš Zeman svým hlasem podpořil Stranu práv občanů. "Volil jsem Čecha," odpověděl novinářům na ještě nevyřčenou otázku.
Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska mají letošní volby do Poslanecké sněmovny dvě hlavní témata. Jedním z nich je budoucnost právního státu a druhým otázka směřování zahraniční politiky. Kalousek to řekl dnes novinářům v Bechyni na Táborsku, kde odvolil. Dodal, že letošní volby proto mohou být přelomové.
Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová podpořila v českých parlamentních volbách lídra protiislámské a protiimigrační strany SPD Tomia Okamuru ve videoposelství na Youtube. Se svým "odvážným a talentovaným" předsedou má podle ní strana mimořádnou historickou příležitost zbavit se hrozby islámu.
Angela Merkel podporuje Pavla Bělobrádka! Přeje dobrý výsledek a chválí ho jako aktivního a spolehlivého evropského politika. Díky! 💪💛🇪🇺🇨🇿 pic.twitter.com/uik3NDCVCo
— KDU-ČSL (@kducsl) 20. října 2017
Předseda volební komise v místnosti 1006 v Základní škole Bratranců Veverkových v Pardubicích poslal převléknout člena komise, který přišel v tričku s protiislámskou symbolikou. Na oděvu měl obrázek přeškrtnuté mešity v bílém kruhu s červeným okrajem.
#volby2017
— Pardubický deník (@denikpce1) 20. října 2017
Místopředseda vol. komise v #Pardubice vítal voliče v tričku propagujícím Blok proti islamizaci https://t.co/LH35JbSttq pic.twitter.com/zsBTWGDTUd
V 18 hodin dosáhla volební účast v jedné ze tří volebních místností ZŠ v Dobřichovicích ve středních Čechách už 40 procent. Odvolilo tam 320 z 800 registrovaných voličů.
Předseda TOP 09 se obává nízké volební účasti. V Bechyni proto zjišťoval, jaký je zájem. Podle členů místní volební komise je účast zatím relativně vysoká. "To je potěšující zpráva," řekl Kalousek.
Odvolila jsem v Plzni :). Pojdte vsichni k volbam. Kazdy hlas je potrebny. pic.twitter.com/CEUW2vuGV9
— Karla Slechtova (@SlechtovaKarla) 20. října 2017
Podle prezidenta Miloše Zemana nejsou letošní parlamentní volby nijak přelomové.
"Jediné zásadní a zlomové volby pro Českou republiku byly v roce 1990, ale všechno ostatní byly normální svobodné volby a to, že každý prohlašoval, že jsou zásadní a zlomové, to byla jenom reklamní kampaň a nic víc," řekl prezident. S hodnocením volební účasti chce Zeman počkat až na sobotu, kdy budou výsledky.
Volbami mohou ještě pořádně zamíchat voliči, kteří byli až do poslední chvíle nerozhodnutí. Podle průzkumů jich může být až milion. Právě jejich hlas může přinést překvapivé výsledky.
Nikdy jsem kolem sebe neslyšel tolik lidí vyprávět, že se prý na poslední chvíli rozhodli volit jinak, než původně zamýšleli.
— Erik Tabery (@etabery) 20. října 2017
Z výsledků různých voleb podle průzkumů vyplývá, že úspěch nejčastěji slaví právníci a lékaři. Podle politologa Gregora jsou na tom obdobně i profesoři, jejichž titul má napovídat, že patří ve svém oboru ke skutečným odborníkům.
Lídr ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek odvolil dnes před 19:00 na Základní škole Jana Šoupala v Ostravě-Porubě. Novinářům řekl, že volil sociální demokracii, protože představuje v dnešním světě jistotu. Prohlásil, že by chtěl skoncovat s levnou prací.
Ve volbách můžeme ovlivnit vlastní budoucnost tím,že vyjádříme svůj názor. Já se té možnosti nevzdám,nevzdávejte se jí ani Vy a běžte volit.
— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) 19. října 2017
Na učňáku, kde zahajoval Zeman školní rok, je v pátek večer volební účast okolo 40 %. #volby2017 pic.twitter.com/TlBod1FueQ
— Simona Berankova (@malaofce) 20. října 2017
#volby2017 Moje volba byla jasná.@CSSD je zárukou pro budoucnost země.Jak zvolíte vy,to je na vás.Ale nenechte za sebe rozhodovat jiné. pic.twitter.com/ejzpYxwGdb
— Jan Hamáček (@jhamacek) 20. října 2017
V ul. Na Pankráci prý na první den chodí voličů dost. A v místní restauraci zavírají dřív, aby to k urnám stihli. #dobrézprávy #Volby2017 pic.twitter.com/4mtFu5RU75
— Markéta Šrajbrová (@MSrajbrova) 20. října 2017
Deník Washington Post na příkladu českých parlamentních voleb ukazuje, jak je těžké bojovat s dezinformacemi a populistickými stranami.
Analysis: Czech elections show how difficult it is to fix the fake news problem https://t.co/nhfdXftV7s
— Washington Post (@washingtonpost) 20. října 2017
Průměrný věk všech kandidátů je 46,5 roku. Oproti volbám z roku 2013 věk uchazečů stoupl o více než jeden rok, ve volbách roku 2010 byl průměrný věk všech kandidátů necelých 46 let. Růst věku kandidátů však odpovídá stárnutí celé české populace.
U volební místnosti na ambasádě v Bratislavě museli lidé stát frontu, než se dostali k hlasovacím archům. Zájem krajanů na Slovensku o účast ve volbách je ovšem dlouhodobě nízký.
"Ve zvláštním seznamu voličů vedeném u našeho zastupitelského úřadu je zapsáno 486 osob. Očekáváme, že přijde hlasovat několik stovek zapsaných a vedle toho několik stovek voličů s voličským průkazem," řekl novinářům zástupce velvyslankyně a předseda volební komise Pavel Sladký.
Ve volbách jde o to, jestli Čechům zůstane svoboda, říká šéf TOP 09 Kalousek. V on-line rozhovoru diskutoval i se čtenáři IHNED.cz.
V základní a mateřské škole v pražských Komořanech hlásí v pátek ve 21 hodin už 50procentní volební účast.
I pred desatou stale chodi lide v Kozmicich na Hlucinsku volit. Udajne je ucast zatim vetsi, nez v patky o volbach byva. "A zitra privezou kontejner na velkoobjemovy odpad, to bude jeste lepsi," smeji se damy. #volby2017 #volim @Hospodarky pic.twitter.com/kYm9iMhceE
— Simona Janíková (@simonajanik) 20. října 2017
Do volební místnosti v německém Mnichově podle generální konzulky hned v prvních hodinách voleb přišel vysoký počet voličů. "Snažili jsme se, aby se všichni všemi možnými kanály dozvěděli, jak volby probíhají," uvedla dále.
Zdroj: mediaservice-novotny.de
Poslance si dnes - v první den letošních sněmovních voleb - přišly do večera vybrat více než dvě pětiny voličů.
Zájem je podle vyjádření řady volebních komisařů vyšší než při předčasných volbách před čtyřmi lety. Někde volilo do 21:00 dokonce více než 50 procent lidí.
Ještě hodinu... Volební místnost v HK pic.twitter.com/E36ru6mCUG
— Martin Ťopek (@MartinTopek) October 20, 2017
On-line reportáž pro dnešek končí, volební a povolební dění budeme ale opět sledovat zase zítra. Děkujeme za pozornost!
Vážení čtenáři, i v průběhu dneška pro vás budeme sledovat dění kolem voleb do Poslanecké sněmovny. Oprávnění voliči, kteří svůj hlas nevhodili do urny včera, si budou moct své poslance vybrat dnes mezi 8:00-14:00. První odhady výsledků voleb by mohly být známy do večera.
Jak si za volební plentou upravil lístky předseda Pirátské strany Ivan Bartoš? Kteří další kandidáti na poslanecké křeslo už odvolili? A kdo doprovázel do volební místnosti prezidenta Miloše Zemana? Prohlédněte si fotogalerii.
Nejstarší kandidátkou je důchodkyně Věra Špirková, která se bude ve věku 94 let ucházet o poslanecké místo v Praze za stranu Blok proti islamizaci - Obrana domova z 32. pozice. Nejmladších kandidátů, tedy ve věku 21 let, je celkem 57. Mezi nimi je i na sociálních sítích populární Dominik Feri, který v Praze kandiduje za TOP 09 z posledního místa.
Mezi dnešní voliče budou patřit například premiér Bohuslav Sobotka nebo předseda Senátu Milan Štěch (oba ČSSD).
S úderem osmé hodiny ranní začíná druhý den voleb do Poslanecké sněmovny. Hlasování se uzavře ve 14:00.
Lídry kandidátek jsou jako obvykle převážně muži. Ze 140 možných čelných míst jich muži obsadili 114, ženy se v čele kandidátek objevují pouze v 26 případech. Nejvíce žen umístilo na první pozici kandidátních listin hnutí STAN, a to pět. ANO a Strana zelených vyšlou v čele listin do voleb čtyři ženy. Do boje z prvního místa naopak nevyslali žádnou ženu piráti.
Výsledek sněmovních voleb nemusí znamenat jen zisk nebo ztrátu poslaneckých mandátů, výrazně může pohnout i děním uvnitř většiny politických stran. Pokud u voličů neuspějí, mohou vnitrostranická zemětřesení odstranit stávající lídry a na jejich místo dosadit nové. Hospodářské noviny analyzují možné osudy šesti velkých stran.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist