Do sněmovny se letos dostalo celkem devět stran, což je nejvíce v historii. Ve volbách zvítězilo hnutí ANO. Prezident Miloš Zeman už oznámil, že jeho šéfa Andreje Babiše pověří jednáním o složení nové vlády.

Dvoučlennou koalici by ANO, které disponuje 78 mandáty z dvou set, mohlo sestavit pouze s druhou ODS. Další varianty budoucího kabinetu vyžadují účast či podporu tří a více stran.

Politici se scházejí k prvním jednáním již v neděli. Za Babišem do Průhonic zamířil jako první předseda KSČM Vojtěch Filip. Předsedové ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL naopak jednat v Průhonicích odmítli a chtějí se setkat jen na půdě Poslanecké sněmovny.

Výsledky voleb také povedou pravděpodobně k mnohým personálním změnám uvnitř jednotlivých stran. Jako první odstoupil z funkce šéf neúspěšných zelených Matěj Stropnický. Volání po obměně ve vedení strany sílí i uvnitř ČSSD. Volební zisk také značně ovlivní hospodaření politických stran.

 

Vývoj po volbách do poslanecké sněmovny sledujeme on-line. Sobotní dění jsme sledovali zde.

Sledovali jsme online

 
22.10.2017 07:21 | On-line reportáž začíná

Dobré ráno,

vítáme vás u on-line reportáže k povolebnímu dění,

vaše redakce.

22.10.2017 07:28 | ANO dostane přes 150 milionů

Stát letos zaplatí stranám za hlasy voličů ve sněmovních volbách podle propočtů více než 482 milionů korun. Rozdělí si je deset uskupení, která získala nad 1,5 procenta hlasů. Částka bude o něco nižší než před čtyřmi lety.

Strany dostanou taky dotace za mandáty. Na jeden je od ledna roční příspěvek 900 tisíc korun, předtím byl o 45 tisíc korun nižší.

Za hlasy letos dostane nejvíce peněz vítězné ANO, přes 150 milionů korun.

22.10.2017 07:30 | Podle Babiše musí Česko hledat partnery i mimo V4

Česká republika musí v Evropské unii hledat partnery i mimo Visegrádskou skupinu (V4), řekl v sobotu v rozhovoru s agenturou Reuters Andrej Babiš.

Podle šéfa hnutí ANO, které zvítězilo v sobotních parlamentních volbách, musí Česko usilovat o aktivní roli v EU a hledat spojence, s nimiž bude mít společný cíl - například boj proti nelegální migraci a dvojí kvalitě potravin.

"Musíme si připravit témata, navrhnout Evropské radě, co chceme změnit. Dvojí kvalitu potravin, řešení migrace, boj proti migraci a další otázky," uvedl Babiš. "Bezpochyby máme spojence v Rakousku, (nového rakouského premiéra Sebastiana) Kurze, který má na migraci stejný názor jako my," dodal Babiš.

22.10.2017 07:30 | Triumfu ANO se věnuje i katarská Al-Džazíra

Na svém serveru píše, že ANO je první stranou, která prolomila téměř čtvrtstoletí dominance dvou mainstreamových stran. Triumf ANO podle ní poukazuje na měnící se politickou krajinu v Evropě, která kvůli uprchlické krizi zažívá vzestup protestních skupin.

Al-Džazíra také podotýká, že sociální demokraté nebyli schopni zúročit rychlý růst ekonomiky, vyrovnaný rozpočet a rekordně nízkou nezaměstnanost.

22.10.2017 07:44 | Středočeská KDU-ČSL nebude mít ve sněmovně žádného zástupce

Lídr krajské kandidátky a dosavadní poslanec Ivan Gabal ve volbách neuspěl, strana v regionu získala tři procenta hlasů.

Gabal to nechtěl příliš komentovat. "Neobhájil jsem mandát a to je všechno," řekl. Nestraník Gabal se před čtyřmi lety jako jediný ze středočeské kandidátky lidovců dostal do sněmovny.

22.10.2017 07:49 | Povolební jednání povede za ANO pět lidí

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček.

22.10.2017 07:50 | Babišův marketingový expert
22.10.2017 08:02 | Babiše láká koalice s ODS

Předseda ODS Petr Fiala je první v zástupu lídrů demokratických stran, jenž bude v následujících týdnech řešit dilema, jestli s Babišem jakkoli spolupracovat nebo s ním uzavřít koalici.

Babiš hned po volbách připomněl, že zatímco s Okamurou si vládu představit moc nedovede, s ODS docela ano. 

Demokratické strany stojí před dilematem: Stojí za to být miliardářovou brzdou? Čtěte zde.

22.10.2017 08:06 | Celkové výsledky voleb

Přehled výsledků v krajích a obcích, počtu mandátů a možných koalicí najdete v infografice.

22.10.2017 08:43 | V Německu by obviněný politik vládu nevedl, říkají analytici

České parlamentní volby přinesly zlom, když v nich jasně uspěly protestní strany na úkor těch tradičních, shodují se analytici působící v Německu. Přes výrazné vítězství hnutí ANO podle nich nemusí být vůbec jednoduché sestavit příští vládu. To, že ji nejspíš povede Babiš, tedy obviněný politik, by se podle nich ve spolkové republice stát nemohlo.

Hlasování podle něj ve výraznější míře potvrzuje trend stoupající fragmentace evropských parlamentů.

Klasické strany s jasným ideologickým profilem dostaly podle něj s výjimkou ODS pořádnou sprchu. O implozi a debaklu se podle Langa z Nadace pro vědu a politiku dá hovořit v případě sociálních demokratů. Za pozoruhodné má, že ani po takovém výsledku nikdo z jejich čelných představitelů nerezignoval na svou funkci.

Strana, která z politického spektra mizí podobně jako v Polsku a Maďarsku, se podle něj nyní musí soustředit na svou obnovu. 

22.10.2017 08:52 | Slovenský deník SME k českým volbám
22.10.2017 08:54 | Předseda T0P 09 navrhne na nového předsedu Pospíšila

Předseda TOP 09 v Jihomoravském kraji Jan Vitula navrhne na nového předsedu strany europoslance a bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. 

Dosavadní předseda strany Miroslav Kalousek zatím neřekl, zda odstoupí. Oznámí to na úterním zasedání vedení TOP 09.
22.10.2017 08:58 | Komentář Petra Honzejka

Česká politická krajina, jak jsme ji dosud znali, prakticky přestala existovat. Nejenže ve sněmovních volbách poprvé zvítězil někdo jiný než standardní levicová či pravicová strana, ale definitivně se potvrdilo, že dělení na pravici a levici je mrtvý koncept. Přichází doba politického manažerismu, možná i autoritářství a populismu, to vše s nejasnými vyhlídkami pro budoucnost Česka.

Přečtěte si komentář Petra Honzejka.

22.10.2017 09:00 | Jak hlasovala Praha ve srovnání se zbytkem republiky?
22.10.2017 09:14 | Přednostní hlasy v Olomouckém kraji zamíchaly pořadím kandidátů

Voliči pomocí preferenčních hlasů opět výrazně zamíchali výsledným pořadím na některých kandidátních listinách v Olomouckém kraji. Lídry ANO, ODS a ČSSD po sečtení hlasů díky kroužkům od voličů přeskočili kandidáti na dalších místech.

Nejvíce přednostních hlasů v Olomouckém kraji získal lékař záchranné služby Milan Brázdil, který kandidoval za hnutí ANO a hlas mu dalo rekordních 7208 voličů.

22.10.2017 09:20
22.10.2017 09:21 | Vítězové a poražení

Ve sněmovních lavicích nebude ani nadále chybět poslanec ODS Marek Benda. Naopak se do ní nedostali exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) či současný ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), kterého přeskákal populární starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Taktika posledního místa a očekávání "kroužků" nakonec pomohla v Praze Dominiku Ferimu z TOP 09.

O vítězech a poražených čtěte zde.

22.10.2017 09:22 | Rozhovor s Babišem
22.10.2017 09:35 | Co o volbách píší zahraniční média?

Tradiční politické elity dostaly tvrdou ránu, píše o sněmovních volbách v Česku britský The Independent.

Podle listu The Guardian se Češi vydali do nové éry, kterou symbolizuje především populismus.

Francouzský deník Le Parisien zdůrazňuje úspěch strany SPD, kvůli které by Česko mohlo ztratit status "nejlepšího ze špatných chlapců ve východní Evropě".

Co o volbách píší zahraniční média čtěte zde.

22.10.2017 09:37 | Reuters o Okamurovi
22.10.2017 09:38 | Nejvíc preferencí v procentech dostala na Vysočině Němcová

V procentuálním vyjádření preferencí z celkového počtu hlasů byla v Kraji Vysočina ve sněmovních volbách daleko nejúspěšnější bývalá předsedkyně sněmovny a dlouholetá poslankyně Miroslava Němcová (ODS).

Nejvíc přednostních hlasů v absolutních číslech dostal od vysočinských voličů lídr hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

22.10.2017 09:49 | ANO se sešlo s komunisty

Hnutí ANO začalo vyjednávat. Jako první se sešlo se zástupci KSČM. Informovala o tom Česká televize. Schůzka začala po osmé v Průhonicích. Předseda komunistů Vojtěch Filip ČT řekl, že se bude jednat především o rozložení sil.

22.10.2017 09:57 | Respekt: Volby rozmetaly politické pořádky
22.10.2017 10:03 | Schůzka ANO s komunisty je pouze informativní

Předseda KSČM Vojtěch Filip se ráno sešel se zástupci hnutí ANO v Průhonicích. Místopředseda strany Jiří Dolejš řekl, že se jedná o informativní schůzku. Filip nepředpokládá, že by se mělo hovořit o případné spolupráci.

Na stejné místo odpoledne přijdou i představitelé Starostů a nezávislých, tématem má být pouze uspořádání nové sněmovny, koaliční jednání s ANO nejmenší sněmovní strana vylučuje.

22.10.2017 10:09 | Jako euroskeptika charakterizují Babiše vydání německých deníků

Jako euroskeptika a odpůrce uprchlické politiky kancléřky Angely Merkelové charakterizují nedělní vydání německých deníků Andreje Babiše.  Přiliš mnoho pozornosti ale německá média českým volbám nevěnují.

"Kontroverzní populista Andrej Babiš je jasným vítězem parlamentních voleb v Česku," píše nejčtenější německý list Bild. Babiše představuje jako politika, který odmítá bližší spolupráci v rámci Evropské unie.

"Češi si zvolili miliardáře," nazval text na titulní straně deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Také Die Welt píše o jasném vítězství populisty a miliardáře, který bývá často srovnáván s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

22.10.2017 10:14 | Volby v datech

Kdo všechno se dostal do sněmovny? O kolik peněz přijdou sociální demokraté nebo komunisté? Podívejte se na výsledek voleb pohledem grafů a čísel.

22.10.2017 10:23 | Okamura: nejdříve je potřeba dořešit trestní stíhání

V debatě Rozhlasu Tomio Okamura řekl, že je třeba vyřešit trestní stíhání Andreje Babiše, jinak si spolupráci představit nedokáže.

22.10.2017 10:27 | Německý tisk
22.10.2017 10:36 | Babiš na schůzce komunisty jen informoval

"Bylo to jen úvodní setkání, předseda Babiš nás informoval, s kým dalším bude jednat," řekl předseda KSČM Filip. Nedošlo podle něj ani na konkrétní jednání o tom, kdo by se měl stát šéfem sněmovny.

Další schůzky očekává Filip až po úterku po ustavení poslaneckých klubů a Babišových jednáních s dalšími subjekty.

22.10.2017 10:37 | Do Průhonic nepojedu, řekl Kalousek

Babiš v sobotu řekl, že textovou zprávou gratuloval všem lídrům stran, které se dostaly do sněmovny, a vyzval je k neformálním jednáním o uspořádání dolní komory.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že Babišovu textovou zprávu dostal. "Já říkal, že se termínu přizpůsobím, ale že nemusíme pospíchat, protože naše pozice jsou neměnné. Teď slyším, že se schůzky už konají v Průhonicích. Tam nepojedu v žádném případě, jsem ochoten se sejít v Poslanecké sněmovně, ne v Průhonicích," uvedl Kalousek, který dlouhodobě vylučuje spolupráci s ANO.

22.10.2017 10:45 | Babiš si musí vyjasnit svůj postoj k okamurovcům, píše David Klimeš
22.10.2017 10:51 | ODS odmítají jednání v Průhonicích

ODS, s kterou by hnutí ANO chtěla jednat o možné koalici, určuje podmínky. Babiš všechny strany pozval na jednání o uspořádání Poslanecké sněmovny do Průhonic, kde bydlí.

Předseda občanských demokratů Petr Fiala v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekl, že na jednání pojede. Vylučuje ale, že by jel do Průhonic. Setká se s ním v Poslanecké sněmovně.

V rozhovoru také zopakoval, že případnou Babišovu vládu ODS nepodpoří.

22.10.2017 10:55 | Stoletá dvojice poslanců TOP 09
22.10.2017 10:59 | Znudění Češi
22.10.2017 11:04 | Andrea Babišová z hnutí ANO

Ani letos nebude Andrej Babiš jediným poslancem s tímto příjmením. Jeho jmenovec Miloš Babiš se sice do sněmovny podruhé nedostane, nahradí jej ale Andrea Babišová, která kandidovala za hnutí ANO z osmého místa v Moravskoslezském kraji.

Babišová rozhovoru pro Aktuálně.cz podotkla, že se svým stranickým šéfem příbuzná není, přiznává ale, že jí slavné příjmení k nějakým preferenčním hlasům mohlo pomoci.

22.10.2017 11:16 | Zloba a negace
22.10.2017 11:20 | Na předsedu zelených by měl kandidovat Berg, říká bývalá šéfka strany

Strana zelených bude řešit, kdo se stane jeím předsedou po odchodu Matěje Stropnického v důsledku neúspěchu voleb. Volební sjezd bude v lednu. Bývalá předsedkyně Strany zelených a starostka městské části Brno - Nový Lískovec Jana Drápalová by si přála, aby se o kandidaturu ucházel místopředseda a jihomoravský lídr Michal Berg. Podle ní je úspěšným podnikatelem a stranu by sjednocoval.

Berg řekl, že cítí zodpovědnost za letošní výsledek voleb, protože se podílel na kampani. Kandidaturu nevyloučil, ale nepovažuje ji ani za pravděpodobnou.

volby2017

22.10.2017 11:30 | Rozhovor se Sobotkou z roku 2014
22.10.2017 11:32 | Nevídané pětiprocentní drama v obrazech

Dokumentovali jsme napětí ve volebních štábech KDU-ČSL, STAN a TOP 09. Podívejte se na fotogalerii.

22.10.2017 11:34 | Co říkají politologové?

Stane se z hnutí ANO, pokud vyhraje volby a povede vládu, standardní politická síla, nebo se bude dál vymezovat vůči tradičnímu stranickému systému? Posune se hnutí ANO vnitřně k pluralitní organizaci, v níž nemá téměř absolutní moc její šéf? Oslovení politologové zůstávají skeptičtí.

22.10.2017 11:38 | Reportáž z pirátské Uhelny

Piráti zažili historický volební úspěch. Vůbec poprvé se dostali do Poslanecké sněmovny a porazili i vládní strany. A jejich vítězné hurá bylo slyšet i ze sklepení klubu, kde zřídili "kapitánský můstek".

Přečtěte si reportáž z volebního štábu pirátů.

22.10.2017 11:46 | Komunisti a ANO si vyměnili názory na uspořádání sněmovny

Lídři hnutí ANO a představitelé komunistů si při ranní schůzce v Průhonicích vyměnili názory na uspořádání sněmovny, řekl po jednání Babiš. Schůzka s KSČM podle něj přišla nejdříve na řadu kvůli tomu, že její šéfové měli jako první čas.

Připustil, že na dnešek má domluvená i další jednání, ale neupřesnil, s jakými subjekty. Babiš také řekl, že hovořil s ekonomem Janem Švejnarem.

Jednání výsledek nepřineslo, zástupci ANO si vyslechli představy činovníků KSČM a budou jednat s dalšími stranami. "Nečekejte, že z těch schůzek bude něco zásadního. My chceme jednat s každým, kdo s námi bude chtít jednat, uvidíme, jak se to bude postupně vyvíjet," uvedl Babiš.

22.10.2017 11:54 | České národovecké strany Okamurovi úspěch nepřejí

Tomio Okamura se svým hnutím Svoboda a přímá demokracie získal ve volbách úctyhodných 10,64 procenta hlasů, za něž získá 22 poslaneckých mandátů. Mezi dalšími českými bojovníky proti bruselské politice, nelegální migraci a islámu ale moc spřátelených partnerů, kteří by mu úspěch přáli, nemá. Celý článek čtěte zde.

22.10.2017 11:59 | Miliardáři kromě Babiše těžce narazili

Ve volbách drtivě zvítězil druhý nejbohatší muž Česka Andrej Babiš, další miliardáři ale v boji o Poslaneckou sněmovnu neuspěli. Lídr Realistů Petr Robejšek očekával ve volbách dvojciferný výsledek, jeho strana však nezískala ani procento hlasů. Krach zažila i nově obnovená ODA podnikatele Pavla Sehnala. Nedosáhla ani na 0,2 procenta hlasů.

Celý text čtěte zde.  

Realisté

22.10.2017 12:03 | Titulní strana Respektu
22.10.2017 12:13 | Do Průhonic pojedou i sociální demokraté

V Průhonicích s ANO již jednali zástupci KSČM. Odpoledne zamíří do Průhonic i představitelé Starostů a nezávislých a večer sociálních demokratů.

22.10.2017 12:15 | Kolik peněz strany získaly?
22.10.2017 12:19 | Fotografie z volebních štábů
22.10.2017 12:23 | Zesnulý náčelník Klepš dostal ve volbách 242 preferenčních hlasů

Zesnulý náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš dostal ve sněmovních volbách v Královéhradeckém kraji od voličů 242 preferenčních hlasů.

Klepš kandidoval za TOP 09 na 13. místě kandidátky. Při předvolebním výstupu TOP 09 na Sněžku 1. října po náhlé srdeční příhodě zkolaboval a později v nemocnici 10. října zemřel. Na kandidátní listině TOP 09 zůstal.

22.10.2017 12:25 | Jaroslav Spurný v Respektu
22.10.2017 12:32 | Jak hlasovali voliči v Mynářově vesničce?
22.10.2017 12:38 | Vedení musí odejít, členové toho mají dost, zní z ČSSD

Sám jako voják v poli působil lídr ČSSD Lubomír Zaorálek během sobotního odpoledne, kdy lidé z ČSSD vstřebávali volební debakl. Z triumviátu Lubomír Zaorálek - Milan Chovanec - Bohuslav Sobotka čelil otázkám jen lídr. Chovanec a Sobotka po tiskové konferenci už nebyli k vidění. Místo toho se ale sídlem ČSSD začaly ozývat hlasy, které volají po odchodu špiček strany.

Celý text najdete zde.

22.10.2017 12:41 | Pospíšil do TOP 09
22.10.2017 12:43 | Předseda poslaneckého klubu ČSSD neobhájil mandát

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák neobhájil na jihomoravské kandidátce strany mandát poslance. Preferenčními hlasy ho těsně přeskočil bývalý primátor Brna Roman Onderka, který získal mandát spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Sklenák řekl, že zatím neví, jaké bude jeho další pracovní uplatnění.

Sklenák byl dvojkou na kandidátce za Sobotkou a získal 3028 hlasů. Onderka jich měl na šesté pozici 3098, takže o mandátu rozhodl minimální rozdíl 70 hlasů. "Lidé využili preferenční hlasy a já přijímám jejich rozhodnutí s pokorou. Je vidět, že Roman Onderka jako někdejší dlouholetý brněnský primátor je stále populární," uvedl Sklenák. Onderka byl primátorem osm let až do roku 2014.

22.10.2017 12:54 | Tomio
22.10.2017 12:55 | Stranám se do Průhonic za Babišem nechce

"Jelikož se jednání týká budoucího uspořádání Poslanecké sněmovny, tedy ústavní instituce, nepovažoval jsem za správné, aby probíhalo jinde než právě na půdě sněmovny," sdělil v neděli Aktuálně.cz předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Původní informace hovořily o tom, že se spolu dnes v Průhonicích setkají ve dvě hodiny.

Pozvání do Průhonic už odmítl i Petr Fiala z ODS, Miroslav Kalousek z TOP 09 a Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL.

22.10.2017 13:00 | Pospíšil podal přihlášku do TOP 09

Europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal přihlášku do TOP 09. Pospíšil řekl, že o jeho možné kandidatuře do vedení strany je nyní předčasné mluvit, když ještě není ani členem. Zdůraznil však, že s TOP 09 intenzivně spolupracuje již více než tři roky jako její europoslanec.

Pospíšil řekl, že k podání přihlášky se rozhodl ve chvíli, kdy TOP 09 měla v průběžných výsledcích mezi třemi a pěti procenty hlasů. "Bylo to symbolické gesto, když někteří už si mnuli ruce a TOP 09 pohřbívali. Já věřím v její budoucnost," řekl Pospíšil.

22.10.2017 13:01 | Zeman se vyjádří k volbám
22.10.2017 13:02 | Po úspěšně sportovní kariéře se vrhl na politiku

Jedním z dvou set poslanců se stane také reprezentant ve skocích na lyžích Jakub Janda, stejně jako bývalý hokejový brankář Milan Hnilička. Hnutí Sportovci pro společnost u voleb propadlo.

Celý text najdete zde.

22.10.2017 13:05 | V pražských Křeslicích volilo skoro 80 procent lidí

Nejvyšší volební účast v hlavním městě zaznamenala část Praha-Křeslice. Ze 748 oprávněných voličů jich odevzdalo hlas 598, tedy 79,95 procenta. Přes 78 procent se účast dostala v Přední Kopanině a Troji. Jsou to ale oblasti s méně než 1000 voliči. Naopak nejmenší účast hlásila Praha 14, a to 61,95 procenta. 

22.10.2017 13:19 | Vyloučili jsme jednání o koalici, řekl Filip

Podle předsedy Vojtěcha Filipa komunisté odmítli koaliční spolupráci s hnutím ANO. Předseda KSČM to řekl vítězi voleb Andreji Babišovi z ANO na nedělní schůzce v Průhonicích. "Vyloučili jsme jednání o koalici," řekl Filip.

Celý text si můžete přečíst zde.

22.10.2017 13:24 | Kulhánek z ODA

 

22.10.2017 13:29 | Stranu je potřeba omladit, říká místopředseda KSČM Dolejš

Myslím, že jako strana přešlapujeme již delší dobu na křižovatce, říká po volebním neúspěchu místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Nechce měnit program strany. Podle svých slov myslí onou křižovatkou především generační změnu.

Celý rozhovor s Jiřím Dolejšem najdete zde. 

22.10.2017 13:34 | Zástupci ČSSD v Cerhenicích chtějí Paroubka

Členové okresního výkonného výboru sociální demokracie v Kolíně přijali usnesení o Jiřím Paroubkovi. Uvedl to iRozhlas. Po pražských kolezích žádají, aby přehodnotili své stanovisko a Paroubek mohl vstoupit k nim do místní organizace.

22.10.2017 13:37 | ANO je první, komu se podařilo vyhrát ve všech krajích

Hnutí ANO se v letošních volbách stalo prvním celostátním vítězem, který triumfoval také ve všech 14 krajích. Dosud nejvíce se podobnému výsledku přiblížila v roce 2002 sociální demokracie, která tehdy nezvítězila jen v Praze a Libereckém kraji.

22.10.2017 13:39 | ANO je apolitická strana, říkají analytici

Vítězství hnutí ANO ve sněmovních volbách nelze srovnávat s úspěchy strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána nebo polské strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi se na tom dnes shodli političtí analytici. Podle nich jsou Fidesz i PiS ideologické strany, zatímco ANO je spíš apolitické.

Analytici by také za nejčistší řešení povolební situace považovali menšinovou vládu ANO, nepředpokládají však, že takový kabinet nakonec vznikne.

22.10.2017 13:41 | Česko se zhouplo doprava tím, že si zvolilo svého Donalda Trumpa, píše Independent
22.10.2017 13:42 | Onderka: Vedení ČSSD by mělo dát k dispozici své funkce

Současné vedení ČSSD by mělo dát k dispozici své funkce a sjezd by měl rozhodnout, zda je potvrdí, nebo si zvolí jiné vedení, řekl bývalý primátor Brna a nově zvolený poslanec Roman Onderka (ČSSD), který na jižní Moravě získal mandát společně se Sobotkou.

Podle Onderky musí přijít sebereflexe. Připomněl také, že na kandidátkách strany chyběly výrazné osobnosti, jako například bývalí hejtmani Jiří Zimola nebo Michal Hašek i poslanec Jeroným Tejc, což podle něj straně ubralo hlasy.

22.10.2017 13:47 | Babišovu skupinu "věrných" ve sněmovně posílí tři noví lidé z Agrofertu

Jedná se o obchodního manažera společnosti Precheza Petra Vránu, právníka Milana Ferance a odborníka na energetiku Pavla Pustějovského. V minulé vládě spolu s majitelem Agrofertu Andrejem Babišem zasedli i dva bývalí manažeři společnosti Jaroslav Faltýnek a Richard Brabec.

Kdo jsou, si můžete přečíst zde.

22.10.2017 13:51 | Piráti na Islandu a v Česku
22.10.2017 14:04 | Okamura chce pro SPD zastoupení v čele sněmovny

Okamura už jednal s další stranou, novinářům dnes ale odmítl prozradit s jakou. Schůzku s představiteli vítězného hnutí ANO má naplánovanou na pondělní večer. SPD jako čtvrtá nejsilnější strana voleb si přeje mít zastoupení v čele sněmovny, vyšší počet místopředsedů by však považovala za nesmysl.

Nesouhlasí s tím, aby každá strana ve sněmovně měla svého místopředsedu. "Odmítáme, abychom tady dělali lukrativní politické trafiky, devět místopředsedů sněmovny, to by nás ani nenapadlo, to by byl výsměch," uvedl.

Aktuální počet místopředsedů je podle něj adekvátní tomu, aby se dokázali vystřídat v řízení schůze. "My bychom rádi zastoupení ve vedení sněmovny měli, jsme čtvrtou nejsilnější stranou," konstatoval.

Okamura řekl, že u pravicových stran vidí programové průsečíky s ODS u podpory podnikatelů a živnostníků. Nechce si uzavírat dveře ke spolupráci s nikým, ale závisí podle něj na programovém průniku. "Jestli nám nepomůže nikdo prosazovat náš program, tak budeme v opozici," uvedl.

22.10.2017 14:14 | Veřejnost zajímáme, říkají Realisté
22.10.2017 14:15 | Polský deník o českých volbách: Rakousko-Uhersko jde doprava

Rakousko-Uhersko kráčí doprava, sociální demokraté jsou v celé Evropě na ústupu, píše v titulku polský list Gazeta Wyborcza, který zasazuje vítězství Andreje Babiše v českých parlamentních volbách do středoevropského kontextu. Připomíná zejména úspěch Sebastiana Kurze v Rakousku a dominanci Viktora Orbána v Maďarsku.

22.10.2017 14:16 | Fotograf HN
22.10.2017 14:18 | Některá z referend spojených s volbami řešení problémů neposunula

Například ve Velkém Meziříčí, kde lidé hlasovali o dalším osudu obnovy historického centra, referendum skončilo patem. Aby bylo referendum platné, musí v něm hlasovat aspoň 35 procent oprávněných voličů. Závazné je pak v případě, že konkrétní odpověď označila nadpoloviční většina hlasujících v referendu a zároveň aspoň 25 procent všech voličů.

Výsledek není závazný ani v Cerhenicích na Kolínsku, kde lidé hlasovali o tom, zda má městys koupit sokolovnu. Hlasování se zúčastnilo 561 z celkového počtu 1336 voličů. Pro bylo 329 lidí a proti 232. Počet hlasujících pro koupi sokolovny těsně nepřekročil požadovanou hranici 25 procent.

Referendum ve Velkých Přílepech o přeložce silnice 240 zase provázely pochybnosti o regulérnosti. Objevilo se například podezření, že při kampani bylo manipulováno s informacemi. Obec má 2097 oprávněných voličů, v referendu bylo odevzdáno 951 platných lístků.

22.10.2017 14:23 | Babiš začal jednat se STAN

Babiš začal v Poslanecké sněmovně jednat s šéfem Starostů a nezávislých (STAN) Petrem Gazdíkem o povolebním uspořádání komory. Novinářům před schůzkou řekl, že by si přál, aby předsedu sněmovny nominovalo hnutí ANO. Dodal, že jeho hnutí nemá dostatek hlasů, aby o tom rozhodlo samo, takže u ostatních stran nyní zjišťuje jejich představy.

Dnes večer by se měla ještě uskutečnit schůzka se sociálními demokraty, o pondělku hovoří lidovci či hnutí Svoboda a přímá demokracie.

22.10.2017 14:32 | Horáček jako Babišův protihráč?
22.10.2017 14:34 | Hayato Okamura mimo jiné o úspěchu svého bratra

Tomio Okamura je demagog, který v lidech cíleně vyvolává strach a nenávist, myslí si jeho bratr Hayato Okamura. Ve volbách kandidoval za KDU-ČSL v Praze z pátého místa, ale do sněmovny se nedostal. Přesto chce pro stranu dál pracovat a lidem vysvětlovat, jak důležitá je demokracie. Úspěch demagogie a šíření strachu je podle něj nebezpečný a může vést až ke katastrofě, jakou přinesla druhá světová válka a Hitlerova nadvláda.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde. 

22.10.2017 14:38 | Babiš jedná s Gazdíkem
22.10.2017 14:41 | Volební modely

Jak vypadaly predikce a jak se shodovaly s výsledky? Jak se přesouvali voliči? Grafy k volbám vytvořil Median.

22.10.2017 14:50 | Kde je Sobotka a Chovanec?
22.10.2017 15:02 | Bartoš dosud neodpověděl Babišovi na pozvání na schůzku

Setkání nevylučuje, ale na výhradách vůči ANO trvá. Řekl to před zasedáním nově zvolených poslanců. Piráti získali ve volbách 10,8 procenta hlasů a mají 22 mandátů.

 

22.10.2017 15:07 | Ekonomové: Zatím žádné drama

Podle ekonomů nebude mít povolební situace vliv na vývoj české měny, pokud nebude sestavení vlády trvat několik měsíců. V příštích dnech počítají maximálně s haléřovým oslabením koruny. "Je tady řada dalších faktorů, které jsou důležité, jako například vize zvýšení úroků Českou národní bankou, což je pro korunu samo o sobě pozitivní faktor," říká Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments.

David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte doplňuje, že po víkendu neočekává bouřlivou reakci zahraničních investorů, ratingových agentur ani mezinárodních institucí. "Zatím není politická situace v Česku žádné drama," říká.

22.10.2017 15:13 | Prezident Miloš Zeman pověří Andreje Babiše sestavením vlády

Miloš Zeman pověří předsedu hnutí ANO Andreje Babiše sestavením vlády. Prezident to oznámil v rozhovoru pro Blesk.cz. Miloš Zeman předpokládá, že se s Andrejem Babišem setká zítra v Lánech.

"Já dodržuji svoje sliby a můj slib zněl, že jmenuji premiérem vítěze voleb. Kdyby vyhrál například pan Kalousek, tak je pan Kalousek premiérem," odpověděl prezident na otázku, zdali by jmenoval premiérem někoho jiného než Andreje Babiše.

Zemanův názor na pověření Babiše sestavením vlády nemůže změnit ani trestní stíhání předsedy ANO kvůli podezření z podvodu v případě dotace pro Farmu Čapí hnízdo. Zeman řekl, že celou záležitost považuje za policejní provokaci, a kdyby se sám podílel na hlasování o vydání Babiše ke stíhání, kterým se bude sněmovna po volbách znovu zabývat, vydání předsedy ANO by odmítl.

22.10.2017 15:14 | Miroslav Kalousek je antilídr, řekl Miloš Zeman

Zeman v prvním povolebním rozhovoru pochválil podle něj silné lídry. Přímo jmenoval Andreje Babiše, Tomia Okamuru a Ivana Bartoše. Miroslav Kalousek je podle něj "antilídr," který voliče spolehlivě odpuzuje.

22.10.2017 15:18 | Babiš není populista, je to pragmatik, tvrdí prezident

"Babiš je jiný žánr a to je dobře. Není to populista, je to pragmatik, já s ním souhlasím, v něčem s ním nesouhlasím," říká Zeman.

22.10.2017 15:20 | SPD nechce do vlády s TOP 09 ani ANO

Lídr hnutí SPD Tomio Okamura nehodlá spolupracovat s TOP 09. Podle něj jsou jejich programy příliš odlišné. S hnutím ANO si prý také nedokáže představit spolupráci. Straně vadí obvinění předsedy hnutí Andreje Babiše, řekl to České televizi. 

22.10.2017 15:23 | Miloš Zeman by Babiše k trestnímu stíhání nevydal

Miloš Zeman by Andreje Babiše k trestnímu stíhání nevydal, pokud by byl poslanec, řekl to v rozhovoru na serveru Blesk.cz.

Zeman se domnívá, že kdyby nebyl Andreje Babiš trestně stíhán, dostalo by ANO ve volbách o pět procent méně. "Obrovská a úžasná pracovitost, organizační talent, kterým vybudoval silné politické hnutí, a schopnost rychle reagovat," popsal Zeman Babišovy tři silné stránky.

22.10.2017 15:25 | Babiš: Migraci chceme řešit v Evropě

K případné spolupráci s okamurovci se vyjádřil i Andrej Babiš. "My samozřejmě potřebujeme zákon o referendu. Ale má tam (v programu) odvolatelnost politiků, to nevím, jak si představuje. Navíc migraci chceme řešit v Evropě," uvedl předseda hnutí ANO v České televizi. Dodal, že podle něj během kampaně Tomio Okamura sliboval věci, které nemůže splnit. Potvrdil také, že komunikoval s piráty. Ti mu ale na SMS zprávu neodpověděli. Zatím hnutí mělo schůzku s KSČM, a to dnes ráno. 

22.10.2017 15:33 | Gazdík: Babiš nás přemlouval ke koalici, marně

Andrej Babiš přemlouval hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ke koaliční spolupráci, ale marně, řekl novinářům po dnešní zhruba hodinové schůzce s Babišem předseda Starostů Petr Gazdík. STAN řadí ANO vedle komunistů a hnutí Svoboda a přímá demokracie mezi subjekty, se kterými kvůli demokratickému deficitu nemohou spolupracovat.

22.10.2017 15:35 | Zeman: Angličané by řekli Sobotkovi Shut Up, řekl prezident Zeman

Angličané by Bohuslavu Sobotkovi po volebním výsledku řekli Shut Up, řekl Miloš Zeman pro Blesk.cz.

22.10.2017 15:36 | V Poslanecké sněmovně se začalo vyjednávat
22.10.2017 15:40 | Miloš Zeman vzkázal, že by chtěl piráty ve vládě.

"Skloňme se před jejich výsledkem a přemýšlejme, co by se s ním dalo udělat ve prospěch České republiky," pochválil Miloš Zeman pirátskou stranu.

"Jsou odborníky na informatizaci veřejné správy, digitalizaci ekonomiky, s tím vším minulá vláda téměř nehnula, nechť piráti ukážou ve vládě a v tom resortu svoji odbornost," vyzval Zeman.

22.10.2017 15:43 | ČSSD by neměl vést "slušný intelektuál"

Lídr jihočeské kandidátky za ČSSD Ondřej Veselý tvrdí, že vedení strany potřebuje zásadní obměnu. Podle něj by se předsedou sociálních demokratů neměl stát "slušný intelektuál." Dodal, že současná doba nahrává tomu, aby se lídrem ČSSD stala osobnost s charismatem i s mírně demagogickými schopnostmi. Věří, že současné vedení za výsledek voleb převezme zodpovědnost.

22.10.2017 15:46 | Babiš nemá pohár Ligy mistrů
22.10.2017 15:47 | ČSSD bych velmi rád viděl ve vládě, řekl Zeman

Upřímně bych velmi rád viděl ČSSD ve vládě, bude záležet na vítězi voleb, ale i jestli bude ČSSD hrát uraženou, nebo pragmatickou, řekl Miloš Zeman. Zároveň prezident nepodporuje koalici hnutí ANO a ODS. "Myslím, že by to přineslo celou řadu protestů a že by to české společnosti neprospělo," upozornil.

22.10.2017 15:52 | S Okamurou jsme o islámu nemluvili, tvrdí Zeman

"Odkdy je přímá demokracie extremismus?" opáčil otázkou Zeman na dotaz redaktora Blesku, co si myslí o SPD. "Pokud jde o islám, tak jsem proti němu a mnohokrát jsem vystupoval proti němu. Diskriminuje ženy." Prezident upozornil, že neslučuje nábožeství s islámským terorismem. "Pokdu jde o heslo ne terorismu, tak co proti tomu máte?" Podle Zemana je hlavním slibem strany přímá volba hejtmanů, starostů a také se s Tomiem Okamurou shodli, že by zavedli volební povinnost. V jejich rozhovoru prý o islámu nepadlo ani slovo.  

22.10.2017 15:54 | Zeman: Nebyl by pro mě problém jmenovat vládu s SPD

Nebyl by pro mě problém jmenovat koalici s SPD. Jediná strana, která mi vadí, je Dělnická strana, jelikož je nedemokratická, řekl Miloš Zeman pro Blesk.cz.

SPD odmítl Zeman označit za extremistickou stranu. "Já už jsem před volbami odmítl nálepku extremistické strany, protože jsem říkal, že charakteristickým programovým rysem strany je přímá demokracie. A od kdy je přímá demokracie extrémní?" řekl Zeman.

22.10.2017 15:55 | Bude Pospíšil předsedou TOP 09?
22.10.2017 15:57 | Zeman: Okamurovi doporučím, aby se věnoval modelu přímé demokracie

TOP 09 podle prezidenta slibuje jen nenávist a zášť. Ty dle jeho názoru SPD hlásá jen proti islámskému terorismu. "Slibuji vám, že až se sejdu s panem Okamurou, doporučím mu, aby se věnoval tomu, co je mi blízké, a to je švýcarský model. A to, jak jistě uznáte, není populistická země," tvrdil Zeman v Blesku. 

22.10.2017 16:01 | Čechovi chtěl prezident udělat radost

Prezident nemá dojem, že by jeho hlas "Čechovi" byl vyhozeným hlasem. "Mám Frantu Ringo Čecha nesmírně rád, je to můj kamarád a chtěl jsem mu udělat radost," odpověděl.

22.10.2017 16:03 | Krásný účes na politickou kariéru nestačí

"Já bych přál Dominku Ferimu, aby uspěl. Omlouvám se, že neznám jeho program. Jistě oba uznáme, že krásný účes na politickou kariéru nestačí," řekl prezident.

22.10.2017 16:04 | Představili se pirátští poslanci
22.10.2017 16:05 | Předsedou klubu je jednohlasně Jakub Michálek
22.10.2017 16:08 | Piráti jsou pro vydání Babiše i Faltýnka

Od zpravodaje z tiskové konference pirátů: "Pan prezident vás chce ve vládě kvůli IT." Bartoš: "Nevím, jestli je prezident kompetentní hodnotit téma IT." Pirátům zatím přišla nabídka na schůzku jen od ANO. Pirátská strana chce ve sněmovně hlasovat pro vydání Babiše i Faltýnka.

22.10.2017 16:13 | Bartoš: Budeme jednat podle naší strategie

Prezident Miloš Zeman pirátské straně doporučil, aby byla ve vládě. Také stranu pochválil za to, že jsou odborníci na IT. Dají piráti na prezidentovu radu a budou ve vládě? "Souhlasím s tím, že jsme odborníci na digitalizaci. Jsme ale parlamentní demokracie a pan prezident v tomto nehraje žádnou roli, budeme jednat podle naší strategie, kterou si i naši voliči zvolili," uzavřel Bartoš. 

22.10.2017 16:19 | Předseda středočeské KDU-ČSL nabídne funkci k dispozici

Předseda středočeské KDU-ČSL Karel Koubský nabídne svou funkci k dispozici. Chce tak vyvodit odpovědnost za výsledek sněmovních voleb, uvedl to dnes. Strana v regionu přišla o jediného poslance, lídr kandidátky Ivan Gabal neobhájil mandát.

22.10.2017 16:22 | Faltýnek: Babiš je jediným kandidátem ANO na premiéra

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek trvá na tom, že Babiš je kandidátem hnutí na předsedu vlády. "Je to náš předseda, lídr, dostal nejvíc preferenčních hlasů, z našeho pohledu je to náš jediný kandidát na premiéra," uvedl.

22.10.2017 16:28 | ANO se sešlo se Starosty

Vedení ANO se sešlo s kolegy ze Starostů a nezávislých a řešili případné změny jednacího řádu ve sněmovně.
"Shodli jsme se, že bychom se mohli inspirovat fungováním Evropského parlamentu nebo německého Bundestagu. Svůj návrh ale teď předloží každá strana a budeme diskutovat napříč politickým spektrem. Taky jsme se Starostů ptali, zda jsou ochotni s námi jít do vlády, což ale odmítli. O rozšíření počtu místopředsedů sněmovny jsme zatím neuvažovali a starostové vlastního místopředsedu nepožadují," řekl místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.

22.10.2017 16:32 | Dienstbier: Po výprasku ve volbách odchod do opozice
22.10.2017 16:34 | Dostálová končí jako náměstkyně na ministerstvu

Nově zvolená poslankyně Klára Dostálová (ANO) končí jako náměstkyně ministryně pro místní rozvoj. Funkce odborné náměstkyně a poslankyně totiž podle služebního zákona nelze souběžně vykonávat. Dostálová získala mandát poslankyně v Královéhradeckém kraji, kde vedla kandidátku ANO, které získalo 32 procent hlasů.

Klára Dostálová.

22.10.2017 16:48 | Zeman s manželkou ve svém okrsku jako jediní hlasovali pro SPO

Prezident Miloš Zeman a jeho manželka Ivana byli ve svém volebním okrsku zřejmě jediní, kdo hlasovali pro Stranu práv občanů (SPO), jejímž čestným předsedou prezident je. SPO získala celostátně zhruba 18 500 hlasů, což odpovídá 0,36 procenta voličů. Před čtyřmi lety, kdy strana ve svém názvu měla ještě dodatek zemanovci, získala SPO 1,51 procenta hlasů.

František Ringo Čech

22.10.2017 16:54 | Maďarský ministr zahraničí gratuloval Babišovi

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó telefonicky pogratuloval Babišovi k vítězství ve volbách a popřál mu úspěch v sestavování vlády.

22.10.2017 16:59 | Politico: V Evropě získávají vliv protiimigrantské síly

V Evropě získávají stále větší vliv politická uskupení, která odmítají přistěhovalectví. V hodnocení posledního vývoje, který završily české parlamentní volby, to dnes napsal portál Politico. Ten Andreje Babiše, šéfa vítězného hnutí ANO, označil jako budoucího premiéra, který o Evropské unii hovoří s pohrdáním a který tvrdí, že Česká republika by neměla přijímat ani jednoho uprchlíka.

22.10.2017 17:09 | ANO v Libereckém kraji zvítězilo ve většině měst a obcí

Hnutí ANO zvítězilo ve volbách do Poslanecké sněmovny v Libereckém kraji ve většině z 215 měst a obcí, včetně těch největších – Liberce, Jablonce nad Nisou, České Lípy, Turnova, Nového Boru a Semil.

Ve 13 obcích vyhráli volby Starostové a nezávislí (STAN), v Soběslavicích na Liberecku, Bedřichově na Jablonecku a Harrachově na Semilsku zvítězila ODS.

22.10.2017 17:12 | ČSÚ čelil útoku hackerů

Servery Českého statistického úřadu (ČSÚ), které byly během sobotního volebního odpoledne nedostupné, čelily DDoS útoku hackerů. Oznámil to ČSÚ.

22.10.2017 17:23 | Jihočeský kraj bude zastupovat šest nováčků

Šest z 12 nově zvolených jihočeských poslanců vstoupí do sněmovny poprvé. Z těch, kteří vykonávali funkci v končícím období, jich pokračuje jen pět. Jan Bauer za ODS se po čtyřleté přestávce do dolní komory parlamentu vrací.

22.10.2017 17:47 | Italská média: Babiš rozšířil řady populistů ve Visegrádu

Italská média dnes přirovnávají šéfa hnutí ANO Andreje Babiše k Donaldu Trumpovi anebo k Silviu Berlusconimu. Všímají si střetu zájmů a kauz, jež se s vítězem českých voleb pojí. Poukazují na politické naladění všech čtyř zemí Visegrádské skupiny a proměnu politického klimatu ve východní Evropě. Jednohlasně a kriticky upozorňují, že Babiš udělal z migrace klíčové téma v zemi, kam žádný příval migrantů nemíří.

22.10.2017 18:00 | Volby překonaly očekávání sázkařů

"Sněmovní volby rozhodně překonaly naše očekávání. Lidé si u nás vsadili za víc než jedenáct milionů korun," říká mluvčí Chance Markéta Světlíková. Jen pro představu – jde o čtyřnásobek peněz, které sázkaři běžně vynaloží třeba na atraktivní derby Sparta–Slavia nebo na jednotlivé zápasy hokejového mistrovství.

Pořádnou radost bude mít sázkař, který se navzdory průzkumům rozhodl důvěřovat v úspěch hnutí Starostové a nezávislí. "Na možnost, že STAN překročí pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do sněmovny, vsadil 30 tisíc korun, které se mu díky vysokému kurzu rázem proměnily na desetinásobek," pokračuje Světlíková.

22.10.2017 18:48 | Babiš se potká se Zemanem

Andrej Babiš potvrdil, že se zítra setká s prezidentem Zemanem. "Určitě za ním půjdu," řekl. Na dotaz, zda je ochotný se vzdát postu premiéra kvůli odblokování koaličních jednání, Babiš reagoval podrážděně: "Je to otázka, která je úplně mimo," dodal.

22.10.2017 18:49 | Rizika spojení s Babišem

"Volby ukázaly, jaká rizika pro nás mělo soužití s Andrejem Babišem. A že naše výhrady, které jsme proti němu ke konci měli, nebyly pochopeny," uvedl Lubomír Zaorálek. 

22.10.2017 18:52 | Piráti Babišovi neodpověděli

Andrej Babiš se podivil, že mu předseda pirátů Ivan Bartoš nepoděkoval za esemeskovou gratulaci po volbách. "Já si myslím, že když někdo někomu popřeje, tak by aspoň mohl poděkovat. Je to slušnost, učili nás už v mateřské školce, že se má děkovat a prosit," řekl Babiš. 

22.10.2017 18:56 | Každý den nějaká lež

"Každý den nějaká lež," označil volební kampaň ČSSD Andrej Babiš s tím, že bude vyjednávat s každým. "Naši voliči nejsou hloupí. Systém se vůči nám brání," zdůraznil. 

"Máme plno kandidátů," reagoval Babiš na dotaz, jestli bude usilovat o ministerstvo vnitra a kdo by jej případně mohl obsadit.

22.10.2017 19:21 | Babiš se zatím setkal s starosty a komunisty

Předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš bude jednat dnes večer se zástupci ČSSD stejně jako s představiteli dalších úspěšných stran o složení vedení nové sněmovny. Až později se bude debatovat o vládě. Babiš novinářům řekl, že do ní bude chtít nominovat i odborníky.

Zatím, den po volbách, se ale jedná o složení vedení dolní komory. K tomu se už Babiš sešel se zástupci KSČM v Průhonicích u Prahy a hnutí STAN ve sněmovně. "Očekáváme úplně stejný průběh, jak vidí složení ve sněmovně, vyslechneme jejich názor," řekl šéf ANO k nadcházejícímu jednání se sociálními demokraty.

22.10.2017 19:35 | ČSSD jedná

V Praze se dnes večer sešlo k jednání užší vedení ČSSD, z Lidového domu se představitelé strany odeberou do sněmovny na schůzku s vítězem voleb, hnutím ANO. Podle úřadujícího šéfa strany Milana Chovance bude grémium sociální demokracie řešit technické věci, ale také taktiku pro jednání.

Ministrovi vnitra není cizí názor, že by strana měla být v opozici. Podle volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka volby ukázaly, jaká má vládní soužití s ANO rizika.

22.10.2017 19:52 | ANO na jižní Moravě bodovalo s místními na kandidátce

Hnutí ANO v Jihomoravském kraji získalo ve sněmovních volbách v okresních městech preferenční hlasy pro lidi, kteří z regionu pocházejí nebo tam působí. Vyplývá to z výsledků voleb na webu Českého statistického úřadu. V polovině okresních měst mělo hnutí více než třicetiprocentní podporu voličů. V kraji ANO vyhrálo s podporou 27,4 procenta a v ČR zvítězilo s 29,64 procenta hlasů.

22.10.2017 20:12 | Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledky voleb, ukázal průzkum společnosti Median. Podle průzkumu většina lidí nemá obavy o budoucnost demokracie v zemi, dotázaným by ale vadilo, kdyby vládu měl vést trestně stíhaný člověk. Trestnímu stíhání čelil předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš a první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. Oba byli obviněni z podvodu kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo. Po volbách však získají opět imunitu a Sněmovna bude zřejmě znovu rozhodovat o jejich vydání k trestnímu stíhání.

22.10.2017 20:27 | Mimořádný sjezd ČSSD by měl být v dubnu

Mimořádný sjezd ČSSD by se měl konat v Hradci Králové 7. dubna, řekl po dnešním večerním jednání užšího vedení strany novinářům úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec. V tento den ČSSD slaví 140. výročí založení. Šéfové ČSSD se ze sídla strany odebrali do Sněmovny na jednání s představiteli hnutí ANO.

22.10.2017 20:36 | Babiš začal jednat s ČSSD

Za sociální demokracii schůzku s hnutím ANO přišel úřadující předseda Milan Chovanec a volební lídr, místopředseda Lubomír Zaorálek. "Jdeme jednat o Parlamentu České republiky, proto je to na této půdě. Proto to není v Průhonicích ani nikde jinde," řekl novinářům při příchodu Chovanec. V Průhonicích má Babiš kancelář, ráno se tam sešel na stejné téma se zástupci KSČM. Má už za sebou také setkání s hnutím Starostové a nezávislí ve sněmovně.

"Chceme jednat o rozdělení Parlamentu, a pokud budeme hrát opozici, tak chceme řešit naši důstojnou opoziční roli. Větší ambici nemáme," poznamenal Chovanec.

22.10.2017 20:48 | Bartošova odpověď
22.10.2017 21:25 | Česko na titulní straně Financial Times
22.10.2017 21:58 | Je dojednáno. Radek Vondráček má být novým šéfem sněmovny
22.10.2017 22:05 | Chovanec a Zaorálek jsou připraveni jít do opozice, tvrdí Faltýnek

"Pan Chovanec a Zaorálek nám řekli, že vzhledem k výsledku ČSSD jsou připraveni jít do opozice," uvedl po jednání se zástupci sociální demokracie místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

22.10.2017 22:13 | Faltýnek: O vládě jsme se nebavili

Hnutí ANO se podle Jaroslava Faltýnka kloní k tomu, aby zůstal stávající počet čtyř místopředsedů sněmovny, maximálně pěti. "O vládě jsme se nebavili. ČSSD řekla, že je připravena jít do opozice, toto téma jsme tedy nerozvíjeli," doplnil Faltýnek.

22.10.2017 22:14 | ANO nominuje Vondráčka

Hnutí ANO sociálním demokratům na schůzce oficiálně oznámilo, že na post předsedy Poslanecké sněmovny nominují Radka Vondráčka. "Jejich reakce mi připadala relativně pozitivní - že s tímto jménem nemají problém," popsal Jaroslav Faltýnek.

22.10.2017 22:25 | ČSSD chce prostor pro opoziční práci

Volební lídr Lubomír Zaorálek po jednání řekl, že ČSSD chce prostor pro opoziční práci ve sněmovně. Vyjádřil se taky k možným změnám v jednacím řádu dolní komory, které navrhuje hnutí ANO. "Jsou docela střízlivé a není to něco, co by představovalo revoluční změnu nebo nějaké omezení poslanců," komentoval Zaorálek.

22.10.2017 22:50 | Konec přenosu

Dnešní online reportáž končí. Loučíme se s vámi z karlínské redakce a děkujeme za pozornost během celého volebního víkendu. Dobrou noc! 

CR VOLBY SNEMOVNA VYSOCINA 260