Do sněmovny se letos dostalo celkem devět stran, což je nejvíce v historii. Ve volbách zvítězilo hnutí ANO. Prezident Miloš Zeman už oznámil, že jeho šéfa Andreje Babiše pověří jednáním o složení nové vlády.

Dvoučlennou koalici by ANO, které disponuje 78 mandáty z dvou set, mohlo sestavit pouze s druhou ODS. Další varianty budoucího kabinetu vyžadují účast či podporu tří a více stran.

Politici se scházejí k prvním jednáním již v neděli. Za Babišem do Průhonic zamířil jako první předseda KSČM Vojtěch Filip. Předsedové ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL naopak jednat v Průhonicích odmítli a chtějí se setkat jen na půdě Poslanecké sněmovny.

Výsledky voleb také povedou pravděpodobně k mnohým personálním změnám uvnitř jednotlivých stran. Jako první odstoupil z funkce šéf neúspěšných zelených Matěj Stropnický. Volání po obměně ve vedení strany sílí i uvnitř ČSSD. Volební zisk také značně ovlivní hospodaření politických stran.

 

Vývoj po volbách do poslanecké sněmovny sledujeme on-line. Sobotní dění jsme sledovali zde.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
22.10.2017 22:50 | Konec přenosu

Dnešní online reportáž končí. Loučíme se s vámi z karlínské redakce a děkujeme za pozornost během celého volebního víkendu. Dobrou noc! 

CR VOLBY SNEMOVNA VYSOCINA 260

 

22.10.2017 22:25 | ČSSD chce prostor pro opoziční práci

Volební lídr Lubomír Zaorálek po jednání řekl, že ČSSD chce prostor pro opoziční práci ve sněmovně. Vyjádřil se taky k možným změnám v jednacím řádu dolní komory, které navrhuje hnutí ANO. "Jsou docela střízlivé a není to něco, co by představovalo revoluční změnu nebo nějaké omezení poslanců," komentoval Zaorálek.

22.10.2017 22:14 | ANO nominuje Vondráčka

Hnutí ANO sociálním demokratům na schůzce oficiálně oznámilo, že na post předsedy Poslanecké sněmovny nominují Radka Vondráčka. "Jejich reakce mi připadala relativně pozitivní - že s tímto jménem nemají problém," popsal Jaroslav Faltýnek.

22.10.2017 22:13 | Faltýnek: O vládě jsme se nebavili

Hnutí ANO se podle Jaroslava Faltýnka kloní k tomu, aby zůstal stávající počet čtyř místopředsedů sněmovny, maximálně pěti. "O vládě jsme se nebavili. ČSSD řekla, že je připravena jít do opozice, toto téma jsme tedy nerozvíjeli," doplnil Faltýnek.

22.10.2017 22:05 | Chovanec a Zaorálek jsou připraveni jít do opozice, tvrdí Faltýnek

"Pan Chovanec a Zaorálek nám řekli, že vzhledem k výsledku ČSSD jsou připraveni jít do opozice," uvedl po jednání se zástupci sociální demokracie místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

22.10.2017 21:58 | Je dojednáno. Radek Vondráček má být novým šéfem sněmovny

22.10.2017 21:25 | Česko na titulní straně Financial Times

22.10.2017 20:48 | Bartošova odpověď

22.10.2017 20:36 | Babiš začal jednat s ČSSD

Za sociální demokracii schůzku s hnutím ANO přišel úřadující předseda Milan Chovanec a volební lídr, místopředseda Lubomír Zaorálek. "Jdeme jednat o Parlamentu České republiky, proto je to na této půdě. Proto to není v Průhonicích ani nikde jinde," řekl novinářům při příchodu Chovanec. V Průhonicích má Babiš kancelář, ráno se tam sešel na stejné téma se zástupci KSČM. Má už za sebou také setkání s hnutím Starostové a nezávislí ve sněmovně.

"Chceme jednat o rozdělení Parlamentu, a pokud budeme hrát opozici, tak chceme řešit naši důstojnou opoziční roli. Větší ambici nemáme," poznamenal Chovanec.

22.10.2017 20:27 | Mimořádný sjezd ČSSD by měl být v dubnu

Mimořádný sjezd ČSSD by se měl konat v Hradci Králové 7. dubna, řekl po dnešním večerním jednání užšího vedení strany novinářům úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec. V tento den ČSSD slaví 140. výročí založení. Šéfové ČSSD se ze sídla strany odebrali do Sněmovny na jednání s představiteli hnutí ANO.