Sobotní výpadky webů Českého statistického úřadu, na nichž jsou zveřejňovány výsledky voleb, způsobil útok hackerů. Informovala o tom v neděli mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová.

"Prezentační volební weby volby.cz a volbyhned.cz čelily včera odpoledne masivnímu a sofistikovanému DDoS útoku," sdělila mluvčí s tím, že k výpadkům došlo na straně externího dodavatele komunikačních služeb, který to prý původně vysvětloval technickými problémy.

vše o volbách na jednom místě

"Na základě podrobné analýzy, kterou si ČSÚ okamžitě vyžádal, byly uvedené problémy specifikovány. Bylo zjištěno, že v průběhu zpracování došlo k cílenému DDoS útoku na infrastrukturu společnosti O2 používanou pro zajištění voleb," sdělili statistici s tím, že "díky přijatým opatřením se podařilo útoky zcela eliminovat a zajistit obnovení všech služeb," doplnila Báčová.

Útok podle úřadu neovlivnil infrastrukturu používanou pro přenos výsledků voleb z přebíracích míst do centrály ČSÚ ani nezávislé zpracování dat.

Výpadky v sobotu trvaly asi hodinu, pak se v menší míře opakovaly. ČSÚ na dotazy Aktuálně.cz opakovaně odmítlo, že by se volební systémy staly terčem hackerského útoku. "Rozhodně vylučuji, že by šlo o nějaký útok," tvrdila v sobotu Báčová.

V neděli uvedla, že ČSÚ předá veškeré dostupné poznatky o DDoS útoku Policii ČR a Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Související