Ve středočeských Lánech přijal prezident Miloš Zeman Andreje Babiše, předsedu hnutí ANO, které zvítězilo ve volbách. Na zámku spolu jednali o povolebním politickém uspořádání. Zeman zopakoval, že Babiše pověří sestavením budoucí vlády.

Babiš bude také pokračovat v povolebních vyjednáváních se zástupci dalších stran, jejichž poslanci usednou v nové sněmovně. Zahájil je v neděli schůzkami s KSČM, STAN a ČSSD. V pondělí měl schůzku se zástupci lidovců a SPD.

S lídry stran chce Babiš mluvit hlavně o uspořádání sněmovny. ANO chce nominovat na funkci předsedy dolní komory dosavadního místopředsedu Radka Vondráčka a nejraději by zachovalo počet čtyř místopředsedů. Ve volbách uspělo devět stran a hnutí.

Budou pokračovat i schůzky nových poslaneckých klubů. V neděli již ustavili klub sněmovní nováčci z pirátské strany, v pondělí má jednat klub komunistů. Kromě toho se koná i jednání státní volební komise k výsledkům voleb do Poslanecké sněmovny a jejich oficiální vyhlášení ve Sbírce zákonů.

 

 

 

 

Povolební aktuální události sledujeme v on-line reportáži.

Nedělní dění jsme sledovali zde. Události ze sobotního vyhlášení výsledků najdete zde.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
23.10.2017 22:54 | Konec online přenosu

Vážení čtenáři, dnešní online přenos končí. Děkujeme za vaši přízeň.

23.10.2017 22:53 | Předsedkyní ostravské ČSSD se znovu stala Jana Vajdíková

Předsedkyní ostravské ČSSD v pondělí delegáti okresní konference zvolili znovu Janu Vajdíkovou. Řekl to krajský předseda strany, bývalý hejtman Miroslav Novák. Protikandidátem Vajdíkové byl předseda organizace ČSSD v Hrabůvce Václav Štolba. Novák řekl, že v souvislosti s výsledkem parlamentních voleb zatím na konferenci nikdo nenavrhl žádnou výzvu směrem k vedení strany.

23.10.2017 21:21 | Tomio Okamura po odchodu z Poslanecké sněmovny, kde se konala schůzka s hnutím ANO

CR SNEMOVNA VOLBY ANO SPD 146

23.10.2017 21:19 | ANO a SPD se shodly na návrhu Vondráčka na předsedu sněmovny

Hnutí ANO a Svoboda a přímá demokracie (SPD) se v pondělí na večerním jednání shodly na návrhu Radka Vondráčka (ANO) na předsedu sněmovny. Novinářům to řekli zástupci obou uskupení. Podle předsedy SPD Tomia Okamury souhlasí ANO i s požadavkem, aby SPD mělo místopředsedu sněmovny. Obě hnutí také chtějí prosadit zákon o obecném referendu. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek ale vyloučil vytvoření vládní koalice s SPD.

23.10.2017 19:58 | Karlovarská ČSSD vyzvala k odchodu do opozice

Krajský výkonný výbor ČSSD v Karlovarském kraji v pondělí na svém jednání vyzval vedení k odchodu strany do opozice. Zároveň chce co nejdříve mimořádný sjezd strany, řekla novinářům po jednání výboru krajská první místopředsedkyně Markéta Wernerová.

23.10.2017 19:48 | Juncker blahopřeje Babišovi

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker poblahopřál Andreji Babišovi k vítězství ve volbách a popřál mu mnoho úspěchů při sestavování stabilní vlády.

23.10.2017 19:43 | Okamura má zájem o funkci místopředsedy sněmovny

Tomio Okamura očekává, že s ANO bude jednat i o obsazení funkcí ve sněmovně. SPD vzhledem k tomu, že je čtvrtou nejsilnější stranou, bude požadovat pozici místopředsedy. Pokud ji získá, navrhne na ni Okamuru. Hnutí má zájem i o vedoucí pozice v některých výborech, Okamura zmínil zejména školský, sociální a zahraniční.

23.10.2017 19:38 | SPD odmítá spolupráci s obviněným premiérem

SPD chce s ANO řešit i problém stíhání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. "My jsme opakovaně deklarovali, že nemůžeme být součástí žádné spolupráce, kde by byl trestně obviněný premiér," řekl Okamura. Na tom se podle něj nic nemění ani tím, že po znovuzvolení do sněmovny oba získají zpět poslaneckou imunitu.

23.10.2017 19:33 | Za programové priority označil Okamura zákon o referendu a zákon o odvolatelnosti politiků

"My máme cíl prosadit v prvé řadě náš politický program. A po čtyřech letech v opozici víme, že když nebudeme součástí vládní koalice, tak bude velice ztíženo prosazování našeho programu," řekl Okamura při příchodu na jednání s ANO. Za klíčové body označil zákon o referendu, zákon o odvolatelnosti politiků a rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.

23.10.2017 19:28 | SPD jedná s ANO o programových prioritách pro koalici

Zástupci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) přišli na večerní jednání s hnutím ANO s programovými podmínkami pro případnou vládní spolupráci. Požadují zejména zákon o referendu.

Předseda hnutí Tomio Okamura zároveň zdůraznil, že pro vstup SPD do vlády by bylo zásadní, aby premiér nebyl trestně stíhán. Babiš čelí obvinění z podvodu kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo, pro jeho opětovné vydání ke stíhání by poslanci SPD podle Okamury hlasovali.