Jedním z nejotevřenějších kritiků uvnitř ČSSD, kteří vybízejí ke změně vedení, je pardubický hejtman Martin Netolický. Jako kandidáty na nové vedení nabízí například šéfa sněmovny Jana Hamáčka nebo ministra pro lidská práva Jana Chvojku. Se sjezdem by podle něho strana neměla čekat na duben. "Také by se mohlo stát, že si do půl roku všichni zvyknou, že jsme marginální strana," míní nejmladší český hejtman, který zmiňuje i zklamání, které mu způsobilo chování prezidenta Miloše Zemana.

Odstoupit by podle vás měli všichni tři ze současného vůdčího triumvirátu ČSSD, tedy volební lídr Lubomír Zaorálek, statutární předseda Milan Chovanec i premiér Bohuslav Sobotka?

Triumvirát dopadl tak, jak kdysi v Římě, takže potřebujeme jednoznačně nové vedení. Hlavně ale nesmíme odkládat mimořádný sjezd. Teď je sice nějaká atmosféra a možná horké hlavy, ale za půl roku by se taky mohlo stát, že si všichni zvyknou na to, že jsme marginální opoziční strana, budeme si říkat, že všichni dělali vše, co mohli, a de facto se nic nestalo. Okresní a krajské organizace se musí sejít do Vánoc a sjezd, který zvolí nové vedení, musí být nejpozději v lednu či v únoru. Prezidentská volba určitě není důvod k odložení sjezdu.

Zaorálek i Chovanec ale už oznámili termín v dubnu. Současně se 140. výročím založení české sociální demokracie.

Jsem samozřejmě pro si výročí důstojně připomenout, ale ne mimořádným sjezdem v době, kdy jsme se z nejsilnější levicové strany v zemi propadli celkově až na šesté místo. Členská základna tohle určitě nechce.

Koho vidíte jako adepty na nové vedení?

Já podporuji současného předsedu sněmovny Hamáčka, který má všechny předpoklady, je mužem, který umí najít kompromisy, je klidný, za dané situace by stranu stabilizoval, a ne se zabýval tím, kdo měl menší či větší vinu. Navíc si myslím, že ta určitě nebyla mezi lidmi v regionech.

Jste si jistý? Dovolím si připomenout třetí místo bývalého poslance Miroslava Váni, který proslul vulgárními výroky na adresu hejtmana i dalšími aférami, na pardubické kandidátce. Pro spoustu potenciálních voličů sociální demokracie to byl jasný signál, že strana se měnit nechce.

Osobně jsem byl proti, dokonce jsem se zasadil o to, aby nebyl druhý, což byl původní požadavek, a posunul se aspoň na třetí místo. Nicméně pardubický okres jako ten s nejsilnější členskou základnou z něho udělal svého lídra. Pan Váňa náš volební výsledek jistě nevylepšil, nicméně třeba v České Třebové jsme získali před rokem při krajských volbách 47 procent a nyní jsme byli pod deseti. Pro mě je hlavním důvodem takového poklesu to, že značka ČSSD přestala být atraktivní. Dnes ať nasadíme kohokoliv, tak ČSSD má nějakou nálepku. Té se musíme velmi rychle zbavit.

Jak na to?

Musíme se přestat podbízet nejrůznějším navyšováním platů, začít skutečně zastávat hodnoty, které k nám patří. Lidé také nesmí mít pocit, že strana je tu jen pro několik vyvolených funkcionářů. Musíme začít znovu a důvěryhodně. A důvěryhodně znamená s novými lidmi.

A kromě pana Hamáčka vidíte v ČSSD další, kteří by toho byli schopní? Třeba mezi Mladými sociálními demokraty či skupinou, která si říká Idealisté?

To si musí určit sjezd, já podporuji nástup do vedení například i kolegy Chvojky. Naopak popírám jakékoliv své osobní ambice, i když si možná někteří, když slyší nebo čtou mé nynější kritické výroky, myslí opak. Práce na kraji mě baví a hodlám v ní pokračovat.

Skutečně byste nabídku ucházet se například o místopředsednictví, případně kdyby se našla uvnitř ČSSD skupina, která by vás chtěla nominovat na předsedu, odmítl?

To je naprosto předčasná otázka. Já nechci budit dojem, že jsem se najednou zpoza rohu objevil a chci dopředu, jde mi o očistu značky, na to se musíme soustředit. Říkám to jen proto, abychom si uvědomili vážnost situace, aby se na sjezdu někdo jen nenechával potvrzovat ve funkci a my pak v dalších volbách nedostali ani těch pět procent.

Před časem jste prohlašoval, že druhé volební období ve funkci hejtmana bude vaše poslední, že politika je příliš vyčerpávající a nenechává vám prostor pro osobní život. Změnil jste názor?

Šlo mi o to, aby člověk, když se rozhodne odejít, odešel se vztyčenou hlavou a dveřmi. Měl jsem skutečně období, kdy jsem se cítil velmi unavený. Třeba ve volební kampani, kdy jsem obhajoval svůj mandát, na voliče se usmíval, burcoval veřejnost, ale uvnitř jsem se necítil vůbec dobře kvůli tomu, jak mi někteří straničtí kolegové okopávali kotníky. Nyní ale cítím energie dost a chci pokračovat.

Trvá váš postoj, že nyní by měla ČSSD zůstat v opozici?

Jednoznačně ano. Jen tam budeme mít dost času a klidu si vyřešit svoje vnitřní záležitosti.

A také to, na jaké voliče se vlastně zaměříte. Stojíte před klasickým dilematem současného evropského sociálnědemokratického hnutí. Kam vy byste doporučil mířit? Na tradiční, dělnické a spíše venkovské voliče, nebo na městské levicové liberály?

Myslím, že už jsme v minulosti dokázali, že umíme oslovit obě tyto skupiny, širší veřejnost. Navíc si nemyslím, že se změnili naši voliči, změnili jsme se my. Ještě před rokem jsme byli schopni v pěti krajích vyhrát a proč teď ne? Problém je, že nyní lidé nejsou schopni říci, o co nám vlastně jde. Co se jim vybaví, když se řekne ČSSD? Strana, která jen rozdává a zadlužuje zemi? To je špatně.

Možná i proto vaši voliči nyní hlasovali pro Andreje Babiše.

Jistě, a není to pro nás dobré vysvědčení. Takže musíme zpět ke strojům, budovat novou důvěryhodnost a to vyžaduje nové vedení.

Prozraďte ještě, koho budete podporovat v prezidentských volbách.

Čekáme na definitivní nabídku po 8. listopadu. Nicméně já už jsem se jasně vyjádřil, že některé kroky Miloše Zemana v květnové vládní krizi nebyly odpovídající tomu, jak by se hlava státu měla v takové situaci chovat. To pro mě bylo obrovské zklamání, nečekal jsem, že prezident zajde až k takto osobnímu vystupování. Navíc ke státníkovi patří jedna základní vlastnost, a to je velkorysost. I k politickým soupeřům a protihráčům. Nechci také, aby někdo kroutil ústavou, jak se mu zlíbí. A podle toho se budu rozhodovat.

A vaše strana?

Nyní je aktuální si vyříkat výsledky voleb, analyzovat, co dál. Debata o prezidentovi přijde na řadu po 8. listopadu, kdy budou známi všichni kandidáti.