Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší od loňského listopadu, kdy dosáhla stejně jako letos v říjnu 99,3 bodu. Proti září se zvýšila o 0,2 bodu, rostla tak čtvrtý měsíc za sebou. Mírně vzrostla důvěra podnikatelů, naopak důvěra spotřebitelů se mírně snížila. Meziročně je celkový ukazatel důvěry vyšší o 1,8 bodu. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad.

Důvěra mezi podnikateli se meziměsíčně zvýšila o 0,4 bodu na 97,4 bodu. Stoupla v průmyslu a u obchodníků, ve stavebnictví a službách naopak klesla. Proti loňskému říjnu je důvěra mezi podnikateli vyšší o 2,2 bodu.

Mezi spotřebiteli důvěra v ekonomiku v říjnu meziměsíčně poklesla o 0,5 bodu na 108,7 bodu. "Aktuální průzkum mezi spotřebiteli zaznamenal mírné zvýšení obav z růstu nezaměstnanosti a mírné snížení obav z růstu cen," uvedl ČSÚ. Meziročně se ukazatel důvěry u spotřebitelů o dvě desetiny bodu snížil.

Podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela zůstává výhled pro zahraniční i domácí poptávku velmi dobrý. "Průmyslníci očekávají v následujících měsících růst výroby, přestože nebudou zvyšovat počet zaměstnanců. Zvyšuje se tak využití kapacit, které dosahuje nad svůj dlouhodobý průměr," uvedl.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru