Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší od loňského listopadu, kdy dosáhla stejně jako letos v říjnu 99,3 bodu. Proti září se zvýšila o 0,2 bodu, rostla tak čtvrtý měsíc za sebou. Mírně vzrostla důvěra podnikatelů, naopak důvěra spotřebitelů se mírně snížila. Meziročně je celkový ukazatel důvěry vyšší o 1,8 bodu. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad.

Důvěra mezi podnikateli se meziměsíčně zvýšila o 0,4 bodu na 97,4 bodu. Stoupla v průmyslu a u obchodníků, ve stavebnictví a službách naopak klesla. Proti loňskému říjnu je důvěra mezi podnikateli vyšší o 2,2 bodu.

Mezi spotřebiteli důvěra v ekonomiku v říjnu meziměsíčně poklesla o 0,5 bodu na 108,7 bodu. "Aktuální průzkum mezi spotřebiteli zaznamenal mírné zvýšení obav z růstu nezaměstnanosti a mírné snížení obav z růstu cen," uvedl ČSÚ. Meziročně se ukazatel důvěry u spotřebitelů o dvě desetiny bodu snížil.

Podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela zůstává výhled pro zahraniční i domácí poptávku velmi dobrý. "Průmyslníci očekávají v následujících měsících růst výroby, přestože nebudou zvyšovat počet zaměstnanců. Zvyšuje se tak využití kapacit, které dosahuje nad svůj dlouhodobý průměr," uvedl.

Související