Miroslav Kalousek končí ve vedení TOP 09. Na listopadovém celostátním sněmu se už nebude ucházet o žádný volený post, potvrdil po úterním jednání předsednictva strany. Dál zůstane jen jedním ze sedmi poslanců, kteří po volbách usednou ve sněmovně. Kalousek se ke kroku rozhodl poté, co strana o víkendu propadla ve sněmovních volbách a poslanecké posty uhájila jen těsně.

"Je nutno postupovat pragmaticky a nesentimentálně," prohlásil Kalousek. TOP 09 podle něj musí zareagovat na novou situaci. "Změnila se politická kultura, vnímání postojů veřejnosti vůči EU a západním hodnotám. Je nezbytné přizpůsobit se podmínkám odpovídajícím situaci roku 2017," uvedl.

Klíčovým úkolem nového šéfa nebo šéfky strany má podle končícího předsedy být snaha sjednotit českou demokratickou pravici. "S novou tváří musí přijít nová strategie. Mělo by dojít ke společnému postupu demokratických subjektů od středu doprava. Všech, které jsou toho schopné," dodal.

Sám sebe Kalousek vnímá jako překážku pro takové snahy. "Je to šance pro nového předsedu, který nebude zatížen předsudky, jež vůči mně panují, a tudíž může být v tomto úsilí mnohem úspěšnější než já," zdůvodnil, proč se rozhodl po osmi letech od založení TOP 09 odejít z jejího vedení.

Nástupce se ale TOP 09 nebude hledat snadno. Miroslav Kalousek patřil mezi nejvýraznější osobnosti nejen strany, ale celé politické scény v Česku. A dalšího tak výrazného a schopného politika v tuto chvíli nemá.

Jako o novém předsedovi se od víkendu spekuluje o exministru spravedlnosti Jiřím Pospíšilovi. Europoslanec v sobotu, ještě před ohlášením konečných volebních výsledků, podal po letech stranickou přihlášku. Tu oblastní buňka v pondělí schválila. "Neudělal jsem to proto, že bych se cpal na předsednické křeslo," řekl Pospíšil. Nicméně připustil, že je připravený straně pomoci, bude-li o to stát.

"Nejsem si takovou variantou jistý," přiznal však Kalousek obavy. Pospíšil, stejně jako Kalousek, je totiž historicky spojený i s jinou politickou stranou, konkrétně ODS. Za tu dvakrát usedl do ministerského křesla, poprvé pod premiérem Mirkem Topolánkem, podruhé za Petra Nečase.

Další logickou kandidátkou na šéfku strany by mohla být i poslankyně Markéta Pekarová Adamová. Jedna z hlavních tváří předvolební kampaně ve volbách obhájila poslanecký mandát. A uvnitř strany má podporu. Sama ale takové spekulace před úterním jednáním předsednictva komentovat odmítla.

"Nepopírám, že se na mě s takovou variantou pár kolegů obrátilo. Je to ale předčasné, TOP 09 zatím předsedu stále má," dodala. Tlak na to, aby se o předsednický post koncem listopadu na celostátním sjezdu straníků ucházela, ale podle všeho bude sílit.

Související