Ani napodruhé Obvodní soud pro Prahu 5 nezačal projednávat spor o to, kdo může za sesuv na dálnici D8 u Lovosic, která takřka o tři roky zdržela dokončení tahu z Prahy do Ústí nad Labem.

Stát označuje jako viníka společnost Kámen Zbraslav, která v místě sesuvu provozuje kamenolom. Podle něj svah utrhla hlušina, vyvezená na okraj lomu.

Ředitelství silnic a dálnic škodu vyčíslilo na 797 milionů korun, Správa železniční dopravní cesty na dalších 240 milionů. 

Advokát společnosti Kámen Zbraslav Pavel Sedláček ale začal argumentovat tím, že vše je již promlčeno, protože uplynula dvouletá subjektivní promlčecí lhůta.

K sesuvu totiž došlo v červnu 2013, stát ale podal žalobu, v níž chce více než miliardu korun, až s tříletým odstupem v červnu 2016. Dálnice byla uvedena do provozu před loňskými Vánocemi.

"Nároky byly promlčeny ve dvouleté subjektivní lhůtě, podle tehdy platného zákona," uvedl Sedláček, který tím překvapil advokáty státu. Vzápětí se strhla právní přestřelka, v níž se obě strany přebíjely odkazy na uplynulé rozsudky Nejvyššího soudu.

Dřív jsme si nebyli jisti

Advokát Ředitelství silnic a dálnic Libor Pinka argumentoval tím, že mohli podat žalobu až v okamžiku, kdy měli potvrzeno, že za sesuv skutečně může lom. Do té doby to prý byla jen jedna z hypotéz.

Sedláček zase poukazoval na to, že mezi lety 2009 až 2012 došlo k sedmi menším sesuvům. A již tehdy mělo ŘSD zjišťovat jejich příčiny.

Soudkyně Michala Dvořáková proto jednání opět odročila a uložila oběma stranám, aby do příštího jednání, které bude v únoru příštího roku, poslaly písemně svoje stanoviska o promlčení.

Dva miliony za jednání

Protahování sporu se straně, která prohraje, nemálo prodraží. Kvůli obrovské sumě jsou vysoké i odměny advokátů.

Ti jsou placeni podle advokátního tarifu, který jim za jeden úkon v tomto případě přisuzuje 460 tisíc korun.

Stát navíc dostane DPH ve výši 21 procent.

Jedno jednání soudu tak jen na nákladech řízení stojí 1,6 milionu korun za zastoupení ŘSD, SŽDC a Kamenu Zbraslav. A stejně jsou zpoplatněny i další úkony v řízení jako sepsání žaloby či podání vyjádření. Stát již navíc zaplatil na soudním poplatku dalších osm milionů korun.

Související