Ta představa novinového titulku zní poplašně: Jednobarevná vláda hnutí ANO premiéra Andreje Babiše získala důvěru, hlasovalo pro ni 93 procent poslanců.

Jenže tak by reálně – podle výsledků víkendových voleb – mohlo skončit snění Andreje Babiše o zredukované sněmovně se 101 zákonodárci a jednokolovým systémem volby.

Babiš se o tom rozepsal ve své předvolební knížce O čem sním, když náhodou spím. "Zákonodárců by mělo být méně. Poslanců jen polovina. 101. Lichý počet by měl zabránit patům. (…) Zadruhé by si poslance měli lidi volit v přímé volbě, podobně jako prezidenta. Ale jen v jednom kole. Jeden volební obvod, jeden vítěz," vysvětluje své představy. Do volebního programu hnutí ANO se nakonec žádná reforma voleb do sněmovny nedostala, je ale zřejmé, že v hlavě potenciálního premiéra České republiky dříme dál.

Je samozřejmě nemožné překlopit data z proběhlých voleb do Babišova návrhu a získat přesný přepočet. Stávající poměrný systém ve čtrnácti vícemandátových volebních krajích je nekompatibilní s jednokolovou většinovou volbou ve 101 jednomandátových obvodech. Babiš také mluví o obvodech po stovce tisíc voličů. Alespoň hrubý odhad však možný je. Sečteme-li všech dnešních 77 českých okresů, všech dvaadvacet "Prah" čili pražských městských částí, nejlidnatější samostatnou pražskou část Zbraslav plus souhrnný výsledek hlasování Čechů v zahraničí, můžeme získat právě oněch 101 babišovských obvodů.

A v nich letošní volby dopadly jednoznačně. Pětadevadesát křesel (ve všech okresech, šestnácti "Prahách" a na Zbraslavi) vyhrálo hnutí ANO. Pětkrát zvítězili piráti (obvody Praha 2,3,5,6 a 7) a dvakrát TOP 09 (v Praze 1 a v zahraničí).

Sněmovna sestavená podle Babišovy reformy by tak byla téměř jednobarevná. Matematicky vyjádřeno 94 : 5 : 2. Co by při tak silné, téměř stoprocentní dominanci zbylo z naší liberální demokracie, si není těžké představit. A to ještě Babiš ve své knížce uvažuje o odstranění dalších demokratických pojistek, jako jsou Senát či krajská zastupitelstva.

Snění o většinovém volebním systému není v Česku novinkou. V minulosti o něj kvůli eliminaci obtížného sestavování a vládnutí v koalicích usilovaly strany, které měly aktuálně – podobně jako dnes Andrej Babiš – podporu kolem 30 procent. Politolog Daniel Kunštát z Vysoké školy CEVRO Institut však od takových úvah politiky zrazuje.

"Jednokolové většinové systémy mají smysl v zemích, jako je Velká Británie, kde demokracie funguje už přes 250 let. Lidé jsou tam na ně zvyklí, je tam bipolární systém velkých stran, ideologicky široce rozkročených. Ne každá země je mentálně a z hlediska politické kultury schopna přijmout jednokolový většinový systém, aniž by to vyvolalo obrovské společenské turbulence. Už po těchto volbách máme u nás pozdvižení a představte si, jak by to vypadalo po Babišově reformě. Kdyby byly volební obvody na úrovni dnešních okresů, mělo by ANO většinu v parlamentu," upozorňuje Kunštát. Při tak závažné změně volebního systému by se podle něj dalo v intencích francouzské tradice dokonce mluvit o vzniku další republiky.


Mylně jsme uvedli, že v Praze zvítězili piráti jen ve čtyřech městských částích. Opomněli jsme Prahu 6, což mění i další výpočty. Opravili jsme proto titulek, perex i text. Za vzniklou chybu se omlouváme.