Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se pokusí o menšinovou vládu složenou z ministrů ANO a nestranických odborníků. Řekl to serveru iDnes.cz. Reagoval tak na to, že další strany zastoupené ve sněmovně odmítají s hnutím ANO spolupracovat v koalici. Kabinet by měl podle Babiše částečně plnit program všech stran. Předseda vítězné strany z voleb zatím nemá představu, jaké subjekty by mohly takový kabinet podpořit. České televizi Babiš řekl, že chce o podpoře jednat se všemi stranami. Většina z nich to ale už nyní odmítá.

"Pokud jsme byli všude odmítnuti, tak zkusíme menšinovou vládu. A přijdeme s programem, který částečně i plní program všech stran," řekl iDnes.cz Babiš. V souvislosti s možnou podporou kabinetu ANO s odborníky poukázal na to, že některé strany ještě řeší svou budoucnost kvůli propadu od posledních voleb. "Mají své problémy, oni neuspěli ve volbách a členové oprávněně žádají hlavy," řekl.

České televizi Babiš řekl, že preferuje podporu od stran, s kterými bylo ANO dosud ve vládě, tedy ČSSD a KDU-ČSL. "A od stran, s kterými máme styčné body v programu," uvedl. Při sestavování vlády chce oslovit dosavadní ministry za ANO a odborníky.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek naznačil, že s takovou variantou nemá problém. "Předpokládám, že Andrej Babiš bude váhat mezi dvěma variantami, variantou menšinové vlády a variantou koaliční vlády. Já mohu garantovat pouze to, že v obou těchto variantách ho podpořím," řekl prezident ve čtvrtek v televizi Barrandov.

Většina stran ale podporu menšinové vlády hnutí ANO už odmítla. Podle šéfa ODS Petra Fialy si tím jde Babiš splnit sen, že chce vládnout sám. Fiala i předseda Pirátů Ivan Bartoš sdělili, že i nadále vylučují jakoukoliv podporu Babišově vládě. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska jsou Babišovy deklarace jen "marketingovou mlhou". Babiše odmítají podpořit i lidovci či Okamurovci.

vše o sestavování nové vlády na jednom místě

Zeman Babiše pověří jednáním o vládě v úterý při obědě v Lánech, Hnutí ANO má za sebou první kola vyjednávání se zástupci všech stran. Ti se s ním chtěli bavit pouze o rozdělení funkcí ve sněmovně.  O vstup do vlády projevil zájem pouze Tomio Okamura.

Byl to také Okamura, kdo po čtvrtečním jednání s ANO řekl, že právě s menšinovou vládou doplněnou o odborníky "dodané" prezidentem Milošem Zemanem Babiš přijde. Babiš to, že by mělo jít o vládu s lidmi dosazenými Zemanem, odmítl, píše iDnes.

Podle informací serveru neolivni.cz ale Babiš počítá s exministry Miroslavem Tomanem a Martinem Pecinou, členy úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Oba se těší důvěře prezidenta Miloše Zemana, připomíná server.

Prezident pověří Babiše jednáním o sestavení vlády v úterý v Lánech. Televizi Barrandov ve čtvrtek řekl, že by šéfa vítězné strany pověřil i podruhé, kdyby nebyl s prvním pokusem o sestavení vlády úspěšný. Třetí pokus má k dispozici předseda sněmovny.

"Když neuspěje ani ten, následují předčasné volby. Já si myslím, že by to byla absolutní pitomost. Právě proto já mám potom podle ústavy možnost rozpustit sněmovnu, ale pozor, toto právo nemusím využít. To znamená, že sněmovna může fungovat dál a může fungovat i vláda v demisi," uvedl Zeman.

Babiš vyloučil, že by se ve vládě mohl objevit ekonom Jan Švejnar, s kterým se předseda hnutí ANO sešel v neděli bezprostředně po volbách. "Měl jsem schůzku s panem Švejnarem dávno připravenou. My jsme se setkávali pravidelně, já se s ním radím. Probírali jsme vzdělávání a vědu, on mi doporučil dva odborníky, jednoho na školství, vědu a výzkum, kterého jsem oslovil, ale ten to odmítl. S tím druhým jsem ještě nemluvil," uvedl.

Babiš v rozhovoru také vyvrátil spekulace, že stojí o sestavení vlády s pomocí hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). "Ty řeči, že my preferujeme (šéfa SPD) Okamuru, to je nesmysl," řekl Babiš. V rámci druhého kola povolebních rozhovorů podle něj ANO bude v úterý jednat s ODS, KDU-ČSL, KSČM a SPD. Dodal, že by pro první schůzi nové sněmovny uvítal dřívější termín než 20. listopad, který vybral prezident.

Babiš v rozhovoru pro Novinky.cz přiznal, že od začátku preferoval koalici s ODS. "Varianta s ODS se zdála jako nejpraktičtější řešení, protože mohla vzniknout koaliční vláda se 103 hlasy s velkým programovým průnikem. Čím méně partnerů ve vládě, tím lépe," vysvětluje Babiš. Vedení ODS v čele s předsedou Petrem Fialou koalici s hnutí ANO odmítá.

Související