Štukovaná kancelář v prvním patře jednoho z malostranských paláců patří k prestižním místům v parlamentu. A nejen kvůli výhledu na kostel svatého Mikuláše. Je na ni napojena velká zasedačka, která dává poslancům pohodlí pro diskrétní jednání. Vedle ní jsou další prostory a strana, jež tu zasedá, patří vždy k těm politicky významnějším. Až dosud tu byla TOP 09 a její předseda Miroslav Kalousek.

"Asi sem přijdou Piráti nebo SPD," tipuje Kalousek, kdo z úspěšnějších konkurentů ho odtud již brzy vytlačí. Jednou nohou je už pryč, fotky jeho domovské Bechyně před velkou povodní a po ní jsou svěšené, knihy se budou brzy dávat do beden. Matador české politiky si šest dní po debaklu ve volbách balí věci a s druhým nejmenším stranickým klubem nové sněmovny, čítajícím dohromady i s ním jen sedm lidí, míří do stísněnějších prostor o patro níž.

Kalousek bude dál poslancovat, klub TOP 09 patrně povede. Z vedení strany ale na příštím sněmu v listopadu odejde. Muž mnoha pádů a vzestupů se může zdát odepsaný, on sám to tak ale v 56 letech nevidí. Před sebou má postavený hrníček s nápisem "šálek ministerského předsedy", na němž je jeho fotografie s širokým úsměvem. "Nekrolog nepíši, z vrcholové politiky se nestahuji," říká ke své budoucnosti Kalousek a odkazuje k povstání z popela britského premiéra Winstona Churchilla, který se po mnohaletém ústupu ze scény vyšvihl opět na její špičku.

V PONDĚLNÍM RESPEKTU DÁLE NAJDETE:
Hlavní komentář: Babišova hádanka: Chystaný vládní projekt ANO není úřednická vláda. Není ani odborná, je výsostně politická

Téma: Tři životy Marty Kubišové

Agenda: Jak pokračují jednání o budoucí vládě
 
The Economist: Globalizace přehlíží mnohé regiony bohatého světa
 
Kontext: P. S.: Válka pokračuje: Islámský stát už neexistuje, důvody k optimismu však také ne
 
Rozhovor: S Martinem Stropnickým o budoucí vládě
 
Kultura: Proč je seriál Narcos návykový
 
Civilizace: Jak funguje kolektivní myšlení
 

Své sliby o sjednocení pravice a hájení "azimutu Václava Havla" říká sice odhodlaně, ale nikdy za dvacet let poslancování nebyl co do počtu poslanců a vlivu v tak malém postavení. Kde se stala chyba?

Karle, pojďte do toho

Stejně nečekaný propad TOP 09 jako nyní byl před osmi lety i její úspěch. Pro Miroslava Kalouska bylo založení nové konzervativní strany TOP 09 (neboli "tradice, odpovědnost, prosperita") největším riskem, jaký v politice udělal. Stranu zbudoval od nuly, politologové i novináři na začátku o jejím úspěchu vyjadřovali pochybnosti. Kalousek i jeho klíčový politický partner Karel Schwarzenberg si to uvědomovali, proto jejich první slova při představování nové formace mířila tímto směrem.

"Je nám jasné, že pro všechny z nás je to riziko, máme vydobytý politický kapitál, který teď vsadíme do hazardu," uvedl na úvod první tiskové konference TOP 09 v červnu 2009 šéf nové partaje Karel Schwarzenberg. Právě on, jak se později ukázalo, zafungoval jako jeden z hlavních magnetů na voliče. Jeho příběh šlechtice, který za normalizace pomáhal zdejším disidentům, později spolupracoval s Václavem Havlem a pak se naplno zapojil do politiky jako "služby vlasti", přitahoval městské liberály.

Když se pak ve volebních kampaních dokázal shodit, na plakátech lákal na číro na hlavě, oslovil pro TOP 09 i mladé lidi. Do poslední chvíle přitom nebylo jasné, zda do toho s Kalouskem půjde. Oba se sblížili v Topolánkově vládě, kde byl Kalousek ještě jako šéf státní kasy za lidovce a Schwarzenberg řídil diplomacii za Zelené. Tím, že v kabinetu i v parlamentu seděli vedle sebe, si často povídali, vykládali si vtipy a postupně v sobě našli zalíbení.

Kalousek o Schwarzenberga hodně stál, měl intuici, že může nést jeho stranu vzhůru. Proto ho delší dobu přesvědčoval. Ten jej ale držel v napětí. Řada jeho přátel mu do poslední chvíle volala a od spojenectví s Kalouskem ho odrazovala. Ještě dvě hodiny před tím, než dvojice společně vystoupila v červnu 2009 na zmiňované první tiskovce v kavárně na Národní třídě, nikdo stoprocentně nevěděl, zda šlechtic necukne.

Kalousek s několika dalšími členy zakládající strany seděl u Schwarzenberga doma za rohem ve Voršilské ulici a Schwarzenberg mu z papírku četl nepříjemné otázky související s jeho politickou minulostí a s kauzami, které se kolem něj točily. "Zajímalo ho, jak bude jeho příští kolega na takové dotazy reagovat a jestli to dokáže na veřejnosti obhájit," popisuje jeden z tehdejších účastníků schůzky.

Detaily si už zpětně nepamatuje, mohla toho být ale řada – Kalousek čelil podezření, že ještě jako náměstek ministra obrany stál v devadesátých letech za některými podezřelými obchody, jeho švagr, od nějž měl půjčku na opravu domu, byl zavražděn svým obchodním partnerem za dosud neobjasněných okolností. Ať už šlo o cokoli, Kalouskovy pohotové odpovědi údajně Schwarzenberga definitivně přesvědčily a oba následně pěšky vyrazili před novináře odstartovat novou kapitolu české pravice.

Může za to Paroubek

Kalousek novou stranou naprosto žil, vždy říkal, že je jeho "dítětem". Při jeho uvádění na svět se vyvaroval chyb svých předchůdců, kteří se snažili před ním opakovaně postavit různé středopravé subjekty. Na rozdíl od nich nevázal TOP 09 jen k jednomu tématu, na vlastní oči totiž mohl v politice sledovat, že úzký programový záběr na voliče nefunguje. Ať už šlo o Unii svobody a její vymezení se vůči skandálům ODS nebo menší pravicové strany postavené na odmítání EU.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.