Na celé území Česka udeřil v neděli extrémně silný vítr, vyvracel stromy, strhával vedení elektřiny a komplikoval dopravu. Na svědomí má dva mrtvé. Stoupaly i hladiny řek. Vítr dosahoval rychlosti kolem 100 kilometrů za hodinu. K večeru ale vítr zeslábnul. V Česku jsou ale stále bez elektřiny statisíce domácností a opravy budou trvat do zítřka. Problémy hlásily i Polsko, Slovensko, Rakousko a Německo, kde bouři pojmenovali Herwart.

Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila kvůli kumulaci poruch na vedení vysokého a nízkého napětí způsobených silným větrem kalamitní stav v osmi krajích. Platí pro Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, Plzeňský, Středočeský, Ústecký kraj a Vysočinu. Bez elektřiny bylo na 500 tisíc odběratelů, postupně se daří následky vichřice odstraňovat. ČEZ evidoval zhruba 14 000 trafostanic bez proudu, v pohotovosti má 700 lidí.

"V terénu jsou poruchové čety a snaží se opravit poruchy a obnovit dodávky elektřiny odběratelům," uvedla mluvčí společnosti. Silný vítr od rána řádí po celém území republiky, škody způsobuje zejména na západě a na severu země.

Na svědomí má vichřice dvě oběti. U obce Stařeč na Třebíčsku zemřela žena, na niž spadl strom. Zraněním podlehla na místě. V Jičíně zabil rovněž padající strom staršího muže, který šel v ulici U Stadionu po chodníku a nevšiml si zřejmě, že se strom vyvrací. 

V Praze bylo evakuováno celé holešovické výstaviště. Zavřený je i Pražský hrad. Záchranáři v Praze ošetřili 13 lidí, tísňová linka hasičů byla přetížená. V Mostě se zřítil kostel. V Pardubickém kraji byla vichřice Herwart v počtu výjezdů horší než orkán Kyrill před deseti lety.

Vítr zastavil také provoz kabinové lanovky na Ještěd v Liberci. V nárazech má přes 100 kilometrů v hodině, což je skoro dvojnásobek přípustné hodnoty. Polámal i některé stromy u dolní stanice. Velká zpoždění má dle Českých drah celá řada spojů.

Extrémně silný vítr zasáhl celé Česko, k večeru ale zeslábl. V polohách nad 600 metrů i sněžilo. Meteorologové radí lidem, aby vůbec nevycházeli ven, pokud nemusí. Na třetím povodňovém stupni byly i řeky Jizera a Labe. Později ale vodohospodáři stav ohrožení odvolali.

Silná bouře s deštěm zasáhla v noci Německo, na mnoha místech popadaly stromy, které blokovaly silniční a železniční dopravu. Omezen byl provoz i na berlínském letišti Tegel. Úřady vyzvaly obyvatele v postižených oblastech, aby nevycházeli raději z domů ještě v neděli dopoledne.

V Berlíně vyhlásili požárníci výjimečný stav, v noci vyjížděli asi ve 100 případech a do služby byli povoláni všichni dobrovolní hasiči, uvedla DPA. Bouře v Berlíně lámala stromy, na dvou místech spadlo lešení. V jednom případě byl lehce zraněn chodec. Dva příměstské vlaky v oblasti Berlína zasáhly stromy, nikdo nebyl zraněn. Problémy hlásí i sousední Polsko.

Vývoj sledujeme v on-line reportáži. 

Sledovali jsme online

 
29.10.2017 10:10 | On-line reportáž začíná

Vážení čtenáři,

začíná on-line reportáž, ve které budeme sledovat postup silného větru a škody, které způsobuje. 

Redakce HN

29.10.2017 10:12 | Polsko hlásí jednu oběť silné bouře

Silná bouře postihla dnes nad ránem i sever a západ Polska, kde lámala stromy a způsobila výpadky proudu. Na severu země v Západopomořanském vojvodství zemřel řidič auta, na které spadl strom. Informovala o tom dnes polská televize TVN24. Vítr dosahoval v některých oblastech v nárazech 90 až 100 kilometrů v hodině, nejsilnější byl vichr na Sněžce, kde bylo podle TVN24 naměřeno až 180 kilometrů v hodině.

29.10.2017 10:14 | Olomoučtí hasiči vyjeli ke zhruba šedesáti událostem

Hasiči v Olomouckém kraji dopoledne vyjeli kvůli silnému větru již k šesti desítkám událostí. Ve většině případů jde o odstraňování spadaných stromů z komunikací. Hasiči nejčastěji zasahují na Šumpersku, sdělil mluvčí olomouckých hasičů Zdeněk Hošák. Stromy padají také na elektrická vedení či železniční tratě.

29.10.2017 10:16 | Moravskoslezští hasiči evidují přes 20 zásahů

Moravskoslezští hasiči evidovali dnes ráno v souvislosti se silným větrem více než 20 výjezdů. V jednom případě strom spadl na auto, několikrát na svodidla či elektrické dráty. Uvedl to mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

29.10.2017 10:20 | V Havlíčkově Brodě spadl strom na psychiatrickou nemocnici

Na Vysočině začal silný vítr vyvracet stromy po 06.00. Během tří hodin hasiči vyjížděli k sedmi desítkám událostí. V Havlíčkově Brodě spadl strom na budovu psychiatrické nemocnice. Zraněn nebyl nikdo, uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Výpadky proudu evidují energetici hlavně na Havlíčkobrodsku. Na železnici jsou problémy v úseku Kutná Hora – Vlkaneč.

29.10.2017 10:23 | Vodohospodáři: Hladina Labe překročila třetí povodňový stupeň

Hladina Labe v profilu Vestřev dopoledne překročila třetí povodňový stupeň ohrožení. Vodohospodáři očekávají vzestup vody v nižších částech toku. Vyplývá to z údajů Povodí Labe. V zasažené oblasti už srážek ubývá. V horských polohách přechází do sněhových přeháněk. Odpoledne se postupně situace na tocích stabilizuje, očekávají vodohospodáři.

29.10.2017 10:25 | Jizera se dostala na třetí povodňový stupeň

V Libereckém kraji se na třetí povodňový stupeň dostala Jizera v Jablonci nad Jizerou na Semilsku a Kamenice v Plavech na Jablonecku. V obcích zatím voda škody nezpůsobila.

29.10.2017 10:28 | Spadlý strom přes silnici poblíž obce Krajková na Sokolovsku

Silnice poblíž obce Krajková na Sokolovsku.

29.10.2017 10:30 | Silný vítr má v Česku první dvě oběti

U obce Stařeč na Třebíčsku dnes zemřela žena, na niž spadl strom. Zraněním podlehla na místě, řekla mluvčí hasičů Petra Musilová. Hlášení o neštěstí dostali hasiči na tísňovou linku kolem 09.30.

V Jičíně zabil rovněž padající strom staršího muže, který šel v ulici U Stadionu po chodníku a nevšiml si zřejmě, že se strom vyvrací. "Vlivem větru došlo k vyvrácení vzrostlého stromu v momentě, kdy tam procházel starší muž," uvedl mluvčí záchranné služby Ivo Novák. Zranění byla tak závažná, že muž na místě zemřel.

29.10.2017 10:45 | V Karlovarském a Plzeňském kraji vyjeli hasiči ke 200 událostem

Přes 200 výjezdů už dnes ráno před 10.00 absolvovali hasiči v Karlovarském a Plzeňském kraji. Spadlé stromy zastavily provoz na několika regionálních železničních tratích a zkomplikovaly dopravu na mnoha silnicích v obou krajích. Úplně uzavřená je silnice mezi Novými Hamry a Horní Blatnou na Karlovarsku. Hasiči odstraňují uvolněné plechy ze střech, zasahovali u požárů, nehod i zatopených sklepů.

29.10.2017 10:50 | Park v centru Sokolova

Spadlý strom v parku v centru Sokolova

29.10.2017 11:08 | V Praze hasiči vyjeli od půlnoci stokrát

Pražští hasiči zaznamenali od půlnoci kvůli silnému větru 100 výjezdů, další rychle přibývají. Většinou odklízejí popadané stromy, větve nebo uvolněné plechy. Vše se zatím obešlo bez zranění.

29.10.2017 11:10 | Pražská zoo je zavřená, letiště je v provozu

Zavřená dnes zůstala pražská zoo, kde vítr poškodil seník a vyhlídku. Bez problémů je provoz na pražském letišti, žádná omezení nehlásí ani pražský dopravní podnik.

29.10.2017 11:14 | Muž kontroluje koleje na nádraží Ostbahnhof v Berlíně

Kvůli nepřízni počasí má problémy s dopravou i Německo.

Muž kontroluje koleje na nádraží Ostbahnhof v Berlíně. Kvůli silnému větru a bouři je v některých částech Německa přerušen provoz vlaků

29.10.2017 11:15 | Kalamitní stav platí i na Vysočině

ČEZ vyhlásil kalamitu v osmém kraji. Kalamitní stav tedy momentálně platí pro Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, Plzeňský, Středočeský, Ústecký kraj a Vysočinu, sdělila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Silný vítr stále neslábne. Tisíce domácností zůstávají bez proudu.

29.10.2017 11:27 | Mimořádný stav v distribuční soustavě

ČEZ ohlásil mimořádný stav v distibuční soustavě.

mapa

29.10.2017 11:40 | Hasiči v Královéhradeckém kraji vyjeli ke 150 událostem

Silný vítr od rána v Královéhradeckém kraji způsobil značné škody i jednu ztrátu na životě. Popadané stromy blokují silnice i koleje. Hasiči od rána zasahovali u více než 150 událostí. Uvedl to jejich mluvčí Ondřej Sezima.

29.10.2017 11:44 | Vítr uvolnil střechu Průmyslového paláce

Kvůli uvolněné střeše museli být evakuováni lidé z Průmyslového paláce na Výstavišti, kde se koná Designblok. "Byla vymezena nebezpečná zóna 50 metrů od objektu. Evakuace osob proběhla před naším příjezdem," uvedla mluvčí pražských hasičů Kateřina Suchánská.

Organizátoři Designbloku na svém Facebooku uvedli, že až do odvolání je uzavřený celý výstavní prostor. "Jakmile se počasí umoudří, zase otevřeme," slíbili.

29.10.2017 11:50 | Průmyslový palác
29.10.2017 11:56 | Na jižní Moravě jsou bez proudu stovky lidí

Stovky lidí na jižní Moravě se dopoledne ocitly kvůli sílícímu větru bez elektrického proudu. Nejvíce zasažené je Blanensko a Vyškovsko a sever Brněnska. Jde ponejvíc o oblasti v lesích, uvedla mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová.

29.10.2017 11:59 | V Mostě se kvůli silnému větru zřítil pravoslavný dřevěný kostel

V Mostě se kvůli silnému větru zřítil pravoslavný dřevěný kostel

29.10.2017 12:12 | Vítr komplikoval dopravu i v Rakousku, zranění nejsou hlášena

Silná bouře komplikovala dopoledne provoz na silnicích a železnicích také v Rakousku. Popadané stromy způsobily i výpadky elektrické energie, poničeny byly i střechy domů. Rychlost větru dosahovala na severu země v nárazech až 140 kilometrů v hodině. Zranění nejsou zatím podle agentury APA hlášena.

29.10.2017 12:23 | Bez části střechy je i kostel sv. Václava na Čechově náměstí v Praze

Vítr odvál plechovou část střechy i na střeše kostela sv. Václava na Čechově náměstí v Praze 10. Mluvčí radnice Prahy 10 také uvedl, že městská část provizorně nechává povalit na zem reklamní poutače bez pevného ukotvení.

29.10.2017 12:44 | Havárka na D1

Na dálnici D1 poblíž sjezdu na Modletice havaroval před polednem kamion. Místo je průjezdné se zvýšenou opatrností.

29.10.2017 12:53 | Pražský hrad je kvůli větru zavřený
29.10.2017 13:11 | Vítr v Pardubicích rozbil hodinový ciferník Zelené brány

Vítr v Pardubickém kraji dnes bral střechy, zatarasil silnice nebo zničil hodinové ciferníky na Zelené bráně, dominantě krajského města. Hasiči od půlnoci do dnešního poledne zasahovali u 260 událostí. Sdělila to mluvčí hasičů Vendula Horáková.

29.10.2017 13:40 | Provoz je přerušen na desítkách vlakových tratí

Podle webových stránek Českých drah je kvůli větru přerušen nebo komplikován provoz na desítkách tratí. Cestující musí počítat s dlouhým zpožděním. Větrná smršť zastavila provoz na mezinárodní trati z Děčína do Německa, celý den zřejmě nebudou jezdit vlaky z Liberce přes Harrachov do polské Sklářské Poreby ani na dalších tratích z Liberce, a to do Turnova a České Lípy. Zcela přerušen je provoz na koridoru Praha – České Budějovice, vlaky stojí i v úsecích Volary–Lenora, Tábor–Ražice a Rybník – Lipno nad Vltavou. V Přerově vítr vyvrátil zastávku.

29.10.2017 13:48 | Vodohospodáři odvolali povodňový stupeň na Jizeře

Na Jizeře a Kamenici v Libereckém kraji byl dopoledne třetí povodňový stupeň, stav ohrožení už byl ale odvolán. Stejně tak na Labi v profilu Vestřev, kde momentálně platí druhý stupeň. Stav pohotovosti je i na Labi na přehradě Les Království.

29.10.2017 14:03 | Střecha Průmyslového paláce

Střecha Průmyslového paláce

29.10.2017 14:06 | Z Prahy kvůli větru nejezdí vlaky do Olomouce, Ostravy ani na Slovensko

Vichřice a popadané stromy zastavily vlaky na hlavním železničním koridoru z Prahy do Olomouce, Ostravy, na Slovácko a dále do Polska a na Slovensko. Provoz je přerušen mezi Olomoucí a Zábřehem na Moravě. Zatím není zajištěna náhradní doprava, informoval mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Zastavený provoz a komplikace jsou od rána na desítkách regionálních tratí.

29.10.2017 14:38 | V Praze ošetřila záchranná služba 13 lidí

Hasiči doporučují omezit pobyt venku, jezdit autem co nejméně, opatrně a pomalu, neschovávat se pod stromy. Jejich tísňová linka je přetížená. "Pokud chcete nahlásit událost, která neohrožuje (ležící strom na zahradě), můžete ji nahlásit později," uvedla Suchánská. Pražská záchranná služba na Twitteru uvedla, že v souvislosti se silným větrem už ošetřila v hlavním městě 13 lidí.

29.10.2017 14:50 | Výstaviště bude uzavřeno
29.10.2017 15:18 | Vítr sužuje i naše východní sousedy

Silný vítr dnes zasáhl rovněž Slovensko, kde podobně jako v okolních zemích způsobil problémy v dopravě. V některých slovenských okresech platí nejvyšší výstraha před větrem.

29.10.2017 15:25 | Zlínští hasiči řeší popadané stromy i utržené střechy

Hasiči ve Zlínském kraji vyjeli kvůli větru již ke 125 případům. Řeší zejména popadané stromy. V posledních hodinách jde také o poškozené a utržené střechy. Podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn.

29.10.2017 15:58 | V Čechách je půl milionu lidí bez elektřiny

Kvůli silnému větru je momentálně v ČR bez proudu více než 500 000 odběratelů. ČEZ má v terénu stovky lidí, ale mnoho poruch se podaří odstranit až v příštím týdnu.

29.10.2017 16:04 | Karlovarské záchranné složky postrádají informace od ČEZ

V Karlovarském kraji zasedá kvůli vichřici krizový štáb. Musí rozhodnout o opatřeních v desítkách obcí, kde se dosud nepodařilo obnovit dodávky elektrické energie. Záchranné složky nemají o opravě poruch na elektrických vedeních dostatek informací od ČEZ.

29.10.2017 16:09 | Náměstí Karla IV. v Brně sužuje vichřice
29.10.2017 16:24 | Vichřice drží na nohou i hasiče z Moravskoslezského kraje

Moravskoslezští hasiči vyjížděli už více než 200krát. Vítr nejčastěji láme větve a stromy. V několika případech ale poškodil i střechy a jedno zaparkované auto, na které spadl strom. Hasiči ale musí vyjíždět například i kvůli vyčištění ucpaných propustků kanalizace.

29.10.2017 16:33 | Hradecký kraj hlásí jednu oběť, spadlé stromy blokují silnice i trati

Hasiči v hradeckém kraji během dneška zasahovali u stovek událostí. Silný vítr si vyžádal jednu oběť, na staršího muže v Jičíně spadl strom. Stromy blokovaly silnice a železniční tratě. Vítr bral střechy. Stovky domácností jsou bez proudu. Stoupaly i hladiny řek.

29.10.2017 16:47 | Hasiči na jižní Moravě vyjížděli k více než pěti stům případům

Kvůli dnešní vichřici bylo dnes odpoledne na jižní Moravě bez elektřiny kolem 31 000 odběrných míst. Nejhorší situace byla na Blanensku a Brněnsku. Hasiči měli dnes téměř 600 výjezdů a odpoledne stále přibývaly.

29.10.2017 16:55 | Pražská ZOO i Výstaviště zůstanou zavřené i v pondělí
29.10.2017 16:58 | Pražští hasiči nasadili do terénu všechny jednotky
29.10.2017 17:06 | Vichřice postihla i ostatní země střední Evropy

Nejméně pět lidských životů a značné materiální škody má na svědomí silná bouře provázená prudkým větrem, která od noci na dnešek sužovala země centrální Evropy. Po dvou obětech si živel vyžádal v Polsku a v Česku a jednu v Německu.

29.10.2017 17:14 | Silný vítr omezil i mezinárodní dopravu

Z bezpečnostních důvodů bylo uzavřeno hlavní vlakové nádraží ve Vídni, protože vítr poškodil budovu ve výstavbě poblíž nádraží. Kvůli bouři je zastaven také provoz vlaků na lince z Prahy do Hamburku, z ČR nejedou vlaky ani z Děčína do Drážďan.

29.10.2017 17:47 | Vítr v Pardubickém kraji počtem zásahů překonal orkán Kyrill

Silný vítr v Pardubickém kraji dnes polámal velké množství stromů, poničil střechy nebo zastavil dopravu na hlavním železničním koridoru i několika regionálních tratích. Počtem zásahů v kraji dnešní vichřice překonala orkán Kyrill před deseti lety.

29.10.2017 18:17 | Bouře Herwart se prohnala střední Evropou

Bouře, která se dnes prohnala státy střední Evropy, nese jméno Herwart. Krom několika lidských životů má na svědomí i poškození některých významných památek. Krom pravoslavného kostela v Mostě například hamburský Fischmarkt či tento historický větrný mlýn v Holštýnsku.

29.10.2017 18:26 | Kvůli stržené střeše ředitelské volno

Na základní škole Horníkova v Brně-Líšni budou mít v pondělí žáci ředitelské volno. Silný vítr dnes strhl její střechu, poškozená je ze dvou třetin. Mateřské školy fungovat budou, děti však půjdou zadním vchodem, který je bezpečný.

 

29.10.2017 20:04 | Počet domácností bez proudu se snížil na tři sta tisíc

Bez proudu bylo odpoledne více než půl milionu odběratelů, večer se počet snížil na 300.000. ČEZ vyhlásil kalamitní stav v osmi krajích. Hasiči zaznamenali po celé zemi tisíce výjezdů, nejčastěji k popadaným stromům a strženým střechám.

29.10.2017 20:35 | Trať z Prahy do Olomouce a Ostravy je i nadále neprůjezdná

Podle webových stránek Českých drah je kvůli větru přerušen nebo omezen provoz na desítkách tratí. Většina z nich je sice regionálních, ale největší komplikace působí právě neprůjezdná trať z Prahy do Olomouce a Ostravy, kterou využívají tisíce lidí. Není zajištěna náhradní doprava.

29.10.2017 20:41 | Utržená nákladní loď v Severním moři

V zálivu Severního moře u ostrova Langeoog pod náporem větru a vln utrhla velká nákladní loď Glory Amsterdam. Pokusy ukotvit 225 metrů dlouhé plavidlo bez nákladu, ale s 22 členy posádky byly zatím marné. Nikdo z lidí na palubě není zraněný.

29.10.2017 21:25 | Vichřice se přehnala střední Evropou, je hlášena šestý mrtvý

Počet obětí vichřice stoupl ve večerních hodinách na šest. Obětí je žena, která v nemocnici podlehla zraněním, jež utrpěla, když se s ní a se dvěma muži převrhl motorový člun. Jeden z mužů je nezvěstný, zatímco druhý leží rovněž v nemocnici s těžkým poraněním.

29.10.2017 22:07 | Pondělí bude větrné, bude pršet skoro po celých Čechách

I zítra bude foukat silnější vítr. Povane čerstvý severozápadní vítr o rychlosti až 70 km/h, na horách dokonce až 90 km/h, který bude ale k večeru slábnout. Na většině území bude přes den pršet, v polohách nad 500 metrů sněžit. Srážky budou k večeru ubývat. Nejvyšší denní teploty se budou v pondělí pohybovat v rozmezí 4 až 8 °C, v úterý bude podle meteorologů ještě chladněji.

29.10.2017 22:24

V nejvyšších polohách Krušných hor v Karlovarském kraji napadl v neděli večer sníh. Několikacentimetrový poprašek se objevil na vrcholu Klínovce a na Božím Daru.

29.10.2017 22:53

Online přenos k vichřici Herwart pro tento den končí. Děkujeme za Vaší pozornost.

Související