Když si šéf ANO Andrej Babiš přivedl před čtyřmi lety Adama Vojtěcha na ministerstvo financí a udělal z něj svého poradce pro zdravotnictví, veřejnost o mladém právníkovi věděla jen tolik, že se kdysi zúčastnil pěvecké soutěže Česko hledá SuperStar.

Dnes je jednatřicetiletý Vojtěch zdravotnickým expertem hnutí, jehož bere vážně i odborná veřejnost. K tomu je novopečeným poslancem a mluví se o něm jako o jednom z možných kandidátů na ministra zdravotnictví. "Vím o tom, že pan magistr Adam Vojtěch je takovou prioritou pro tuto funkci," potvrdil dosavadní šéf sněmovního výboru pro zdravotnictví Rostislav Vyzula z ANO.

Vojtěch by se ministerskému křeslu nebránil. Že se mu tato představa honí hlavou, vyjde najevo už v jeho reakci na dotaz, jak se z člověka bez zdravotnického vzdělání stane ministerský poradce pro tuto oblast. V jeho vyjádření odpověď na položenou otázku sice nezazní, zato ho Vojtěch končí slovy: "Zkrátka si nemyslím, že být lékařem je nezbytnou podmínkou pro to, aby člověk mohl dělat ministra zdravotnictví."

Mladý právník přiznává, že by na zdravotnictví rád měl vliv. "Mám nějakou vizi. A ministr by měl mít vize a drajv," říká. Dodává ale, že rozdělovat funkce je předčasné − hnutí ANO se zatím nepodařilo nikoho přemluvit ke koaliční spolupráci. "Přístup ostatních stran, jež se předhánějí, která dřív půjde do opozice, mi přijde nerozumný pro budoucnost České republiky," kroutí hlavou Vojtěch.

Než se téměř před čtyřmi lety nastěhoval do kanceláře v sídle ministerstva financí, pracoval jako právník pro vydavatelství Mafra. Se zdravotnickou oblastí žádné zkušenosti neměl. Babiš, jenž proslul přirovnáním českého zdravotnictví k černé díře, ale dal Vojtěchovi za úkol, aby si posvítil na zdravotnické hospodaření.

Vojtěch se ponořil do čísel, začal se setkávat se zástupci odborné veřejnosti a rozhlížel se, jak zdravotnictví funguje v jiných evropských zemích. Postupem času se stále častěji objevoval jako host na nejrůznějších odborných konferencích, sepsal zdravotnickou část programu ANO a podílel se i na Babišově knize O čem sním, když náhodou spím.

Babiše Vojtěch popisuje jako přísného šéfa, který svým podřízeným posílá SMS zprávy o půlnoci i v pět ráno. Jeho kauzy jako dotace pro Čapí hnízdo nebo nahrávky rozhovorů s novinářem MF Dnes podle Vojtěcha vznikly v souvislosti s úspěchem hnutí ANO. "Jsem přesvědčený o tom, že kdyby ANO mělo stabilně preference okolo deseti procent, tak by to nikdo neřešil," říká nestraník Vojtěch.

Ať už bude jen poslancem, nebo i ministrem, chce se věnovat třeba měření kvality péče. Řešit chce i to, proč se některé nové léky dostávají k českým pacientům tak dlouho. Líbila by se mu také větší konkurence mezi zdravotními pojišťovnami a silnější podpora praktických lékařů. Ti po nedávné stávce patrně rádi uslyší Vojtěchova slova o tom, že by měli mít širší kompetence.

Lidé, kteří se ve zdravotnictví pohybují už dlouho, se shodují, že Vojtěch od nástupu na ministerstvo financí udělal velký pokrok a v oblasti se dobře orientuje. Někteří však nadále považují za handicap, že ve zdravotnictví nikdy nepracoval. "Má tím pádem trochu jiné priority a způsob uvažování. Nelze všechno ve zdravotnictví přepočítávat na efektivitu," myslí si mluvčí České lékařské komory a Vojtěchův kolega z dozorčí rady VZP Michal Sojka.

Vojtěch nerozporuje to, že péči o pacienty nelze brát jen přes čísla. "Ale na druhou stranu ani není možné se na všechno dívat jen z pohledu medicíny. Ten systém je skutečně komplexní. Není to ministerstvo lékařů, ale zdravotnictví," podotkl.

Související