Nedělní vichřice v Česku má třetí oběť. Muž z Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku zemřel v nemocnici na následky zranění, poté co na něj v neděli odpoledne spadl strom, zřejmě vyvrácený silným větrem.

"Muž utrpěl vážná mnohočetná poranění, byl přímo ohrožen na životě," řekla v pondělí mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Záchranná služba muže po nezbytném ošetření na místě, připojení na umělou plicní ventilaci a dalších nezbytných úkonech přepravila letecky do liberecké nemocnice.

Tam ale muž zemřel, což potvrdil mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. Podle něj byl pacient přijat v kritickém stavu.

Neštěstí se podle mluvčí mladoboleslavské policie Lucie Novákové stalo v neděli v Papírenské ulici okolo 14:30. Osmapadesátiletý muž místem procházel.

"Šetřením na místě nebylo zjištěno cizí zavinění," uvedla mluvčí.

Bez elektřiny zůstává 80 tisíc odběratelů ČEZ

Po vichřici zůstávalo bez dodávek elektrické energie v pondělí ve 13:00 ještě 80 000 odběratelů energetické společnosti ČEZ, jejíž pracovníci poruchy postupně odstraňují. Oznámila to mluvčí firmy Soňa Holingerová. Ráno bylo bez elektřiny 120 000 zákazníků ČEZ a zhruba 28 000 odběratelů společnosti E.ON.

ČEZ evidoval po vichřici asi půl milionu domácností bez proudu. Do nedělního večera odstranil poruchy u 250 000 odběratelů. Během noci a pondělního dopoledne se podařilo připojit k proudu další desítky tisíc lidí, škol nebo firem. "Na odstraňování následků kalamity pracuje i nadále na 700 pracovníků poruchových čet, pracovníků dispečinku i operátorů call centra. Další dvě stovky pracovníků z řad subdodavatelských firem jsou také v terénu. Všichni se snaží obnovit dodávky elektřiny co nejdříve," uvedla brzo odpoledne mluvčí ČEZ.

V současnosti eviduje dispečink ČEZ Distribuce 270 poruch na vedení vysokého napětí, další poruchy na napětí nízkém. "Bez napětí je 2500 distribučních trafostanic. Poklesl také počet odběratelů bez elektřiny, v současné době je bez elektřiny 80 tisíc odběrných míst," dodala Holingerová.

Call centrum společnosti podle ní během neděle přijalo 34 000 hovorů o hlášení poruch, k pondělnímu poledni vyřídilo téměř 14 000 telefonátů.

Další distributor elektřiny E.ON, který dodává proud hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji a na Vysočině, hlásil dopoledne na 28 000 odběrných míst bez elektřiny.

"Na odstraňování škody pracujeme a to číslo stále klesá," řekl mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

ČEZ způsobila vichřice podle prvotního odhadu škody v řádu desítek milionů korun, uvedl v pondělí mluvčí energetické společnosti Ladislav Kříž. Podle něj to byla pro firmu čtvrtá nejhorší větrná kalamita.

Lesům ČR vichřice poničila asi milion kubíků dřeva

Vichřice poničila v lesích státního podniku Lesy ČR (LČR) podle prvních odhadů asi jeden milion metrů krychlových dřeva. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil. Kalamitní dříví by chtěl podnik zpracovat do jara 2018. Nejvíce postižené jsou lesy v severních Čechách, kde byl vítr nejsilnější. Uvedla to mluvčí LČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

Objem zničeného dřeva představuje přibližně 13 procent celoročního objemu těžby dřeva ve státních lesích, který je kolem osmi milionů metrů krychlových.

Dosud největší živelní kalamitou v historii Lesů ČR byl orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun.

Rozsah poškozeného dřeva představuje zhruba jeden milion stromů. "Většinou jde o rozptýlené lesní polomy. Rozsah kalamity budeme upřesňovat v následujících dnech a týdnech," uvedla mluvčí. Kvůli polomům lesníci lidem nedoporučují v těchto dnech vstupovat do lesů, protože hrozí pád ulomených větví i celých stromů. Lesníci nyní především uvolňují lesní cesty a snaží se k polomům dostat.

Nejhorší situace je podle prvních odhadů ve východním Krušnohoří, konkrétně nad Červeným Hrádkem, kde rychlost větru dosahovala 130 kilometrů v hodině. "Tam je poškozeno ve státních lesích asi 40 000 stromů s tím, že nejde o jednotlivé vývraty, ale o plošný polom," uvedla Jouklová.

Kalamitní dřevo z nedělní vichřice zřejmě ještě více zahltí trh se dřevem, který je v celé střední Evropě pod velkým tlakem dřeva z letošních kůrovcových a předchozích větrných kalamit. Takové dřevo je přitom třeba přednostně vytěžit, aby se příští rok nestalo zdrojem kalamity kůrovce.

Herwart byl nejničivější od orkánu Kyrill

Bouře Herwart byla podle meteorologů nejničivější větrnou epizodou v Česku od orkánu Kyrill v lednu 2007. Na svém webu o tom v pondělí informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nejsilnější poryvy větru hlásí Krkonoše, konkrétně na Luční boudě foukal vítr maximální rychlostí 182 kilometrů za hodinu.

"Z hlediska zaznamenaných rychlostí větru a pravděpodobně i způsobených škod se jednalo na našem území o nejničivější větrnou epizodu od orkánu Kyrill, kdy byly i v nížinách zaznamenány nárazy větru přes 145 km/h a na Sněžce byl naměřen náraz 216 km/h,"
uvedli meteorologové.

Nejezdí vlaky na 20 regionálních tratích

Stále také nejezdí vlaky na více než 20 úsecích regionálních tratí. Jde většinou o horské a podhorské oblasti Libereckého kraje a Krušných hor, ale také jižní Čechy a Vysočinu.

Obnovení provozu České dráhy předpokládají kolem poledne či po poledni. Řekla to mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Problémy už nejsou na hlavních tratích, a to ani mezi Chebem a Plzní, kde byl provoz obnoven v pondělí ráno kolem 08:00.

Problémy zůstávají zejména v úsecích s elektrickou trakcí nebo tam, kde je na kolejích větší množství stromů. Jde například o úsek České Budějovice - České Velenice, Tábor-Bechyně a Rybník-Lipno, kde se obnovení provozu předpokládá kolem poledne. Větší množství stromů je popadaných na trať mezi Libercem a Českou Lípou. Vlaky by tudy měly opět jezdit po 13:00.

Kvůli vichřici vyjížděli hasiči k více než 7000 událostem

Hasiči měli v souvislosti s nedělní vichřicí přes sedm tisíc výjezdů. Nejčastěji vyjížděli k popadaným stromům. V Jihočeském kraji spadly tři stromy na cisternu, když jela k zásahu. Jeden hasič z kabiny byl odvezen do nemocnice, uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

"Za celý den od 3:00 do půlnoci to bylo přes 7000 výjezdů. K večeru začaly výjezdy klesat," uvedla mluvčí. Zhruba od 8:00 vyjížděli hasiči k 500 až 700 událostem za hodinu, po 19:00 už to bylo do 200 výjezdů za hodinu, dodala. Z 90 procent řešili popadané stromy a větve, potom střechy, různé plechy a tabule, které lítaly.

Během dne odbavili dispečeři na tísňových linkách přes 25 tisíc hovorů.