ČSSD do prezidentských voleb, které se uskuteční začátkem příštího roku, vlastního kandidáta nepostaví. V pondělí to řekl mluvčí sociální demokracie Mikuláš Klang. Otázka podpory dalších kandidátů podle něj není zatím aktuální. Nejzazší termín na podání prezidentské kandidatury je 7. listopad.

Sociální demokracie dříve zvažovala, že by se její členové vyjádřili k prezidentským kandidátům v referendu.

Původně se hovořilo o první polovině letošního roku, v dubnu ale strana rozhodnutí odsunula na listopad. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pak v srpnu nevyloučil možnost, že ČSSD vlastního kandidáta do voleb nevyšle.

V první přímé prezidentské volbě před pěti lety byl kandidátem ČSSD Jiří Dienstbier. V prvním kole dostal 16,12 procenta hlasů a skončil čtvrtý za pozdějším vítězem druhého kola Milošem Zemanem, Karlem Schwarzenbergem a Janem Fischerem.

Stranického kandidáta nebude mít ani hnutí ANO, komunisté, lidovci či TOP 09. Zatím není jasné, jak se k volbám postaví ODS či SPD. Předseda občanských demokratů Petr Fiala slibuje, že strana se k volbám "včas vyjádří", šéf SPD Tomio Okamura nevyloučil, že by mohl kandidovat sám. Rozhodne se až po setkání se Zemanem 6. listopadu.

V lednových volbách se bude o funkci prezidenta znovu ucházet Miloš Zeman. Vyzvou ho podnikatel Michal Horáček, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek či bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer.

Kandidaturu zvažuje také někdejší šéf Úřadu vlády Karel Štogl, usiluje o ni i lékař a aktivista Marek Hilšer. Podpisy 20 poslanců ve čtvrtek vnitru odevzdal také hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Zájem o kandidaturu ve volbách projevilo dosud přes 20 lidí.

Hradní sláva byla bez premiéra Sobotky a Zemanova sázka na Vondráčkovou nebo Trošku nebyla náhodná - čtěte ZDE

Po vichřici zůstává bez proudu 120 tisíc lidí. Hasiči v neděli vyjížděli k více než 7000 událostem - čtěte ZDE

Zažít gympl jinak: V Česku od září funguje první veřejná alternativní třída. Bez předmětů i zvonění - čtěte ZDE

Poznat rakovinu hlasivek či hrtanu včas bude jednodušší. Pomůže speciální software, který vyvinuli Češi - čtěte ZDE

Související