Lidé mají strach z vlastní sociální budoucnosti a to nikdo ve volební kampani nedokázal zohlednit, je přesvědčen předseda Ústavního soudu Rychetský. Podle něj představitelé politických stran, včetně ČSSD, kterou jako aktivní politik sám reprezentoval, nemají vůči svým voličům dostatek empatie. Chlubí se například růstem průměrné mzdy, aniž by si uvědomovali, že na ni tři čtvrtiny občanů nedosáhnou, vysvětluje výsledek voleb Rychetský. 

HN: Věříte tomu, že by nás mohlo spojit sté výročí vzniku Československa a dodat nám trochu občanské uvědomělosti?

Já bych byl velice rád, ale myslím si, že vnitřní rozhodování lidí žijících v naší zemi se pohybuje kolem úplně jiných úběžníků. Naše politická reprezentace se chlubí tím, že průměrná mzda stoupla. A chlubí se tím všichni. Sociální demokracie tím, že o zvyšování životní úrovně usiluje celých 150 let své existence, ANO tím, že to zajistilo lepším výběrem daní. Ti i oni však zapomněli, že to je naprosto falešná statistika, jako ostatně všechny statistiky. Ano, průměrná mzda opravdu činí 29 346 korun. Jenže více než 75 procent našich občanů na ni vůbec nedosáhne. A to je ta většina, kterou je třeba vtáhnout do věcí veřejných.

Já jsem skutečně šokován z toho, že to, čím lidé skutečně žijí, nebyl ve volební kampani vůbec nikdo schopen pochopit a otevřít. Jestli něco může mobilizovat občanskou veřejnost, nebude to ani tak 100 let naší samostatnosti, jako otázka, kterou já bych nazval sociální úzkost, strach z budoucnosti. A ten tady prostě je. Propast mezi vysokopříjmovou skupinou obyvatel a většinou národa u nás i ve všech ostatních zemích této civilizace se za posledních třicet let začala prohlubovat.

HN: To by mělo být typickým tématem sociální demokracie.

Mělo. Ale ona místo toho vystaví Chovance s kvérem nebo mluví o inkluzi, což je sice záslužné, ale není to volební téma.

HN: Jak ale lidi vtáhnout a zároveň se vyhnout populismu?

Bohužel všechny volby jsou postaveny na strachu. Z uprchlíků, z terorismu… Ale ten základní strach, který lidé mají, je skutečně z vlastní sociální budoucnosti. A nevím, proč se na to zapomnělo. Možná proto, že ti, kteří reprezentují politické strany, bez výjimky ten strach sami vůbec nezažili. Nejsou schopni elementární empatie, aby pochopili, že tím dnes žije drtivá většina lidí.

Velký rozhovor s Pavlem Rychetským si můžete přečíst ve středečních Hospodářských novinách.

Související