Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek setkal s předsedou České pirátské strany Ivanem Bartošem, jehož strana skončila ve volbách třetí se ziskem téměř 11 procent hlasů. Bartoš po vůbec prvním setkáním s Milošem Zemanem novinářům řekl, že odmítl prezidentovo přání, aby se piráti účastnili vlády. "Pan prezident zopakoval svoji vizi a doporučení, aby se piráti účastnili na vládě Andreje Babiše. A my mu vysvětlili důvody, proč skončíme v opozici. Prezident to akceptoval," řekl Bartoš.

Spolu s prezidentem probírali také možnost předčasných voleb. "My jsme prezidentu sdělili, že bychom to neuvítali. Není to dobré pro občany ani státní rozpočet. Pokud by ale nastala patová situace, nechceme, aby tu vládla nějaká nekonečná vláda odborníků. V takovém případě prezident řekl, že by naslouchal, jestli rozpustit sněmovnu. Věříme ale, že taková patová situace nenastane," dodal Bartoš s tím, že si myslí, že se jistá podpora vládě ve sněmovně rýsuje. S prezidentem probírali také některé dřívější kauzy, například Opencard nebo privatizaci OKD. "Chceme speciální komisi na vyřešení celé historie OKD. To se setkalo se sympatiemi," řekl mimo jiné Bartoš.

Tiskovou konferenci jste mohli sledovat on-line:

Ve čtvrtek od tří hodin spolu také jednaly strany SPD a TOP 09. Předseda SPD Tomio Okamura po jednání oznámil, že jeho strana nepodpoří návrh Miroslava Kalouska na zablokování ustavující schůze sněmovny. "My chceme, aby Poslanecká sněmovna začala co nejrychleji pracovat," řekl. Zopakoval, že SPD podpoří na předsedu sněmovny Radka Vondráčka (ANO).

Šéf SPD zároveň předpokládá, že by Babiš měl dostat možnost požádat sněmovnu o důvěru, přestože poslanci hnutí mu ji dát nehodlají a nechystají se ani v době hlasování odejít ze sálu. "Očekáváme, že v případě, že menšinová vláda Andreje Babiše nezíská důvěru v Poslanecké sněmovně, tak prezident republiky bude bez zbytečného odkladu jednat a učiní druhý pokus," řekl Okamura.

"My pevně věříme a doufáme, že nedojde k žádným nestandardním domluvám mezi prezidentem republiky a Andrejem Babišem, že by tady vládla nepřiměřeně dlouhou dobu vláda bez důvěry. To by bylo na hraně ústavnosti," řekl. Vyjádřil přitom obavy z toho, že by vláda bez důvěry mohla ovlivňovat vedení policie nebo státního zastupitelství.

Spolupráci s Babišem odmítají další odborníci

Andrej Babiš se dál snaží najít ministry pro svou menšinovou vládu, pro níž hledá podporu napříč nově zvolenými parlamentními stranami.

Rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, hudební skladatel Ivo Medek, odmítl nabídku stát se ministrem kultury v menšinové vládě, kterou sestavuje předseda ANO Andrej Babiš. Důvody jsou osobní, rodinné i profesní, řekl Medek, jenž je na konci druhého funkčního období v čele akademie.

Medek má malé dítě, nechce se stěhovat do Prahy. "Nehodlám také zastavit svou uměleckou a pedagogickou činnost, opustit svoje studenty," uvedl Medek, kterému je 61 let a patří k předním českým skladatelům, publicistům i organizátorům hudebního života.

Šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) Karel Havlíček dostal od Babiše nabídku, aby se stal ministrem průmyslu a obchodu, ale odmítl ji. Sdělil to s tím, že mu vstup do vlády neumožňují jeho další aktivity.

Havlíček uvedl, že s Babišem jednali o tom, co podnikatelé čekají od příští vlády, i o možnosti, že by šéf AMSP vedl ministerstvo průmyslu.

"Nabídky si velmi vážím, je to velkorysé, nemohu ji ale přijmout. Nikoliv proto, že bych nechtěl pomoci, ale proto, že mi to nedovolují moje aktivity. Jako vlastník několika firem bych byl okamžitě ve střetu zájmu, navíc jsem extrémně vytížen jak v rámci podnikatelského, tak akademického prostředí," napsal. Připomněl, že byl před měsícem znovu zvolen předsedou AMSP, což vnímá jako závazek, který musí dokončit.

Ministry by mohli být Kmoníček nebo Švejnar, spekulují média

Členy menšinové vlády by mohli být český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun, profesor ústavního práva Aleš Gerloch nebo ekonom Jan Švejnar. Jako jména, o kterých se mluví, je uvádějí čtvrteční vydání českých deníků.

Podle deníku Právo nabídku odmítli šéfka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková a bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý.

Babiše jednáním o sestavení vlády v úterý pověřil prezident Miloš Zeman. Ve středu šéf ANO uvedl, že má víceméně jasno o obsazení sedmi až osmi křesel v kabinetu a stále hledá odborníky mimo jiné na ministerstva průmyslu, kultury a školství.

V budoucím menšinovém kabinetu by měli zůstat současní ministři za ANO: Richard Brabec jako ministr životního prostředí, Robert Pelikán v čele ministerstva spravedlnosti a Dan Ťok dopravy.

Ministr obrany Martin Stropnický by mohl zamířit do čela ministerstva zahraničí nebo kultury, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová podle České televize (ČT) zvažuje ministerstvo obrany.

Možným šéfem diplomacie by mohl být podle Lidových novin (LN) Kmoníček, podle Mladé fronty Dnes (MfD) také Jan Kohout, který resort v minulosti vedl ve dvou úřednických vládách, a zájem projevila i Šlechtová. Jan Beroun by mohl zamířit do čela ministerstva vnitra nebo obrany, píšou LN. Ministerstvo obrany by podle MfD mohl vést také zástupce náčelníka generálního štábu Aleš Opata, nynější náměstek ministra Daniel Koštoval nebo bývalý vojenský představitel Česka při NATO a EU Miroslav Žižka, který ke konci roku opustí
armádu.

Ministrem vnitra by se podle dříve zveřejněných spekulací mohl stát i Martin Pecina, který v čele úřadu stál ve dvou úřednických kabinetech. Jako šéfku vnitra Babiš podle ČT zvažuje také hejtmanku Karlovarského kraje Janu Vildumetzovou. Ministryní pro místní rozvoj by mohla být nynější náměstkyně na MMR Klára Dostálová, pokud Šlechtová místo opustí.

Do čela ministerstva financí by mohl šéf ANO postavit Švejnara nebo nynější náměstkyni v resortu Alenu Schillerovou, spekulují média. Vedení ministerstva průmyslu a obchodu Babiš nabídl Brabcovi, který to odmítl, LN ve čtvrtek mezi možnými kandidáty uvedly miliardáře Pavla Juříčka, který je nově poslancem ANO.

Jako budoucího ministra zemědělství Babiš pro ČT označil prezidenta Potravinářské komory ČR Miroslava Tomana, který stál v čele úřadu v úřednické vládě Jiřího Rusnoka. Podle LN má na funkci šanci poslanec ANO Karel Tureček.

Ministerstvo školství by podle MfD mohl vést Gerloch nebo další nový poslanec ANO, hejtman Moravskoslezského kraje a bývalý rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák. Funkci odmítl převzít rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek a doporučil současného náměstka v resortu Roberta Plagu, o kterém se podle LN jako o možném ministrovi také mluví.

Do čela ministerstva zdravotnictví by se mohl postavit poslanec ANO a Babišův poradce v tomto oboru Adam Vojtěch, píšou deníky.

Ministryní práce a sociálních věcí by se podle spekulací médií mohla stát Vildumetzová, středočeská radní pro zdravotnictví Jaroslava Němcová, ředitelka teplického úřadu práce Martina Bečvářová (všechny ANO) nebo bývalá šéfka Úřadu práce ČR Marie Bílková, která patřila ke kritikům dosluhující ministryně Michaely Marksové z ČSSD.

Nynější vláda má včetně premiéra 17 členů, Babiš už avizoval, že nechce obsazovat pozici ministra pro legislativu a lidská práva. Babišova vláda podle dosavadních vyjádření dalších sněmovních stran zřejmě v dolní komoře nezíská důvěru. Zeman už avizoval, že by v takovém případě dal šéfovi ANO druhý pokus k sestavení kabinetu.