Nejen vrásky, ale i slzy smíchu mohly přivodit některé z výsledků letošních sněmovních voleb. Přímo politickým vtipem roku se stalo sebevyautování nezávislého kandidáta za hnutí ANO Jiřího Hlavatého ze Senátu, když jej voliči podle očekávání dokroužkovali do sněmovny.

"Nepovažuji to za demokratické a vracíme se zpátky do totality. Měl bych si svobodně zvolit, jestli budu v Poslanecké sněmovně, nebo zůstanu senátorem," dožadoval se novopečený poslanec. Prozradil tím, že nezná ústavu, která souběh členství ve dvou parlamentních komorách neumožňuje.

Minulý čtvrtek potom všemu nasadil korunu prohlášením, že zvažuje novou kandidaturu v doplňovacích lednových volbách do Senátu na Trutnovsku, které mezitím vypsal prezident Miloš Zeman. A které tápající zákonodárce sám vyvolal.

Přímo se vnucuje myšlenka, že miliony na uspořádání nového volebního klání by měl Hlavatý zaplatit ze svého. To ovšem podnikatel a majitel největší české textilky Juta ve Dvoře Králové nad Labem striktně odmítá. "Nikoli já, ale voliči rozhodli, že jsem ztratil mandát senátora a že budou nové volby," říká pro HN. Podstatnější ale je, že Hlavatý dokonale zpochybnil tvrzení šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, že stát lze řídit jako firmu. Vždyť na dvou i více židlích se dá sedět v představenstvech firem holdingu, ale ne v ústavních funkcích. A nelze se ani zlobit na ústavu, pokud nevyhovuje nespoutanému stylu řízení majitele podniku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Majitel královédvorské Juty svými senátorsko-poslaneckými přemety zpochybnil Babišovu tezi o řízení státu jako firmy.
  • Prvními podnikateli v české polistopadové politice byli senátoři Václav Fischer a Jiří Rückl a poslanec Tomáš Březina.
  • Místo zefektivnění vlády podnikatelé v politice většinou uvíznou v síti střetu zájmů, aférách a ve frustraci z odporu části veřejnosti.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.