Obyvatelé Slovenska od sobotního rána volí hejtmany a poslance zastupitelstev osmi samosprávných krajů.

O svých zástupcích v krajské samosprávě může rozhodovat více než 4,4 milionu oprávněných voličů včetně cizinců s trvalým pobytem v zemi. Volební místnosti se zavřou dvě hodiny před půlnocí a výsledky se čekají v noci na neděli.

Předpokládá se, že stejně jako před čtyřmi lety uspějí v přímé volbě hejtmanů zejména kandidáti podporovaní vládními sociálními demokraty (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Pozornost ovšem poutá Banskobystrický kraj, kde post hejtmana obhajuje předseda krajněpravicové, nacionalistické strany Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba, jehož zvolení bylo největším překvapením krajských voleb v roce 2013.

Letos se vůči Kotlebovi vytvořila široká koalice, která podporuje nezávislého kandidáta na hejtmana, podnikatele Jána Luntera.

Již dopoledne hlasovali někteří favorité na posty hejtmana, který je na Slovensku nazýván i župan, neboť samosprávné kraje nesou neoficiální označení župy.

K účasti na krajských volbách, které tradičně provází nízký zájem voličů, opětovně vybídl prezident Andrej Kiska. "Prvním důvodem je, že župní volby jsou o našem každodenním životě, o nemocnicích, školách, kultuře. Druhý důvod je možná ještě důležitější, a to, kterým směrem se bude ubírat naše země, aby nedostali hlasy a místo extremisté, novodobí fašisté," řekl Kiska, který se voleb zúčastnil v rodném Popradu.

Kiska vybídl veřejnost, aby v Banskobystrickém kraji nedopustila zopakování výsledků z předchozích krajských voleb. Slovenský prezident dlouhodobě kritizuje LSNS, která se například hlásí k válečnému slovenskému státu, jenž byl pod silným vlivem nacistického Německa. Kotlebova strana se také vymezuje vůči členství země v Evropské unii a v Severoatlantické alianci.

LSNS v loňských parlamentních volbách na Slovensku získala osm procent hlasů a poprvé se dostala do sněmovny.

Podle slovenských médií ve dvou krajích policie dříve v tomto týdnu obvinila čtyři osoby za to, že některým kandidátům na poslance krajské samosprávy slibovaly za peníze hlasy romských voličů. Policejní viceprezident Ľubomír Ábel uvedl, že elitní policejní jednotka NAKA vede v souvislosti s podezřením na volební korupci osm trestních řízení. Případy možného kupování hlasů prověřovala slovenská policie i při jiných volbách v minulosti.

Po změně zákona jsou předsedové krajů na Slovensku letos poprvé voleni pouze v jednom kole, zvítězí tedy kandidát s nejvyšším počtem získaných hlasů. Zvolení hejtmani a poslanci krajské samosprávy zůstanou v úřadu mimořádně pět místo obvyklých čtyř let.

Tento krok umožní spojit v roce 2022 krajské volby s volbami primátorů měst, starostů vesnic a poslanců místní samosprávy.

Samosprávné kraje na Slovensku letos rozhodují o využití celkem 1,25 miliardy eur (32 miliard korun).

Krajská samospráva má na starosti například střední školy, menší nemocnice, muzea a divadla. Spravuje také regionální silnice a uděluje povolení pro regionální autobusovou dopravu.