Expremiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek se rozhodl kandidovat na prezidenta. Pro svou nominaci hodlá získat podporu senátorů z pěti klubů včetně ODS, potřebné podpisy ale ještě nemá, sdělil v neděli v podvečer.

Podrobnosti chce oznámit v úterý, kdy je nutné přihlášky do prezidentské volby odevzdat. Prezidentský kandidát pro senátorskou nominaci potřebuje podporu nejméně deseti senátorů nebo dvaceti poslanců.

"Já jsem se v úterý, možná emotivně, protože rozumem bych to nikdy neudělal, rozhodl, že budu kandidovat na prezidenta, a začal jsem shánět podpisy. To rozhodnutí u mě osobně dávno padlo," citoval server Blesk.cz někdejšího předsedu vlády.

Informace o možné Topolánkově kandidatuře se v médiích objevily v minulých dnech. Podle nich by jeho nominaci mohli podepsat senátoři ODS, mezi něž kdysi patřil. "Jsou to senátoři pěti klubů včetně ODS," sdělil večer. O několik hodin dříve na dotaz, zda je pravdivá informace, že zvažuje kandidaturu, a to s podporou senátorů ODS, Topolánek v textové zprávě uvedl: "Na takto položenou otázku musím, odpovědět, že NE."

Předseda ODS Petr Fiala se v polední televizní debatě odmítl k možné Topolánkově kandidatuře vyjádřit. Občanští demokraté zveřejní svou strategii pro prezidentské volby po neděli, řekl.

Podle informací serveru lidovky.cz však v pondělí zasedne výkonný výbor ODS, na kterém se členové strany nejspíše rozhodnout vyslovit podporu v boji o post prezidenta právě Topolánkovi.

Související