Kandidatura bývalého šéfa ODS a premiéra Mirka Topolánka už je jistá. Podle informací redakce už ví, že získá deset senátorských podpisů. 

"Za chvíli to podepíšu, jsem číslo 10," sdělil v pondělí ráno HN Tomáš Grulich (ODS). "Ne vždy jsem s Topolánkem souhlasil, nicméně jeho vedení vlády v době našeho předsednictví v EU bylo příkladné," vysvětlil.

Mezi deseti podpisy je také podpis senátora Zdeňka Nytry (nezávislý, člen klubu ODS). "Podepsal jsem kandidaturu v neděli. V jeho politickém působení jistě najdu věci, se kterými jsem se ne zcela ztotožnil, ale to je asi přirozené. Celkově vidím působení Mirka Topolánka pozitivně," sdělil Nytra, který je ze stejného města jako Topolánek, tedy z Ostravy. 

Někteří senátoři, které Topolánek oslovil, mu však podpis dát odmítli. Patřil mezi ně i senátor Jan Horník (STAN). "Za jeho vlády byl klientelismus a korupční jednání politiků na vzestupu. On tomu neuměl zabránit, naopak spojenectví s lidmi jako byl například pan Dalík, povyšoval na druhou a národu se de facto jen vysmíval," vysvětlil Horník.

Mirek Topolánek redakci potvrdil, že podpisy skutečně má. "Jenom deset? To víte, nebo se mě ptáte? No 10 asi ano," napsal v SMS s tím, že detailněji nestíhá reagovat a veškeré podrobnosti oznámí na úterní tiskové konferenci.

Nový soupeř nejen pro Zemana

Pár dní poté, co se Miloš Zeman v březnu 2013 stal oficiálně prezidentem, poskytl Mirek Topolánek, tehdy už tři roky penzionovaný politik a úspěšný byznysmen, rozhovor deníku Právo. Vedl jej s ním reportér listu Jiří Ovčáček. "Jsem rád, že mám prezidenta, na kterého mohu být hrdý, že je to člověk, který tu roli zvládne. To neznamená, že s ním souhlasím," prohlásil bývalý předseda ODS a ještě si dovolil nahlédnout do budoucnosti: "V případě zahraniční politiky, pokud teda ještě vůbec nějakou máme, nečekám nějakou dramatickou změnu. Miloš je jednoznačně euroatlanticky laděný ve smyslu boje proti terorismu."

Od té doby se však ledacos změnilo. Z Jiřího Ovčáčka se stal Zemanův mluvčí, prezidentova jasná orientace na EU a NATO se oslabila úměrně tomu, jak posílila jeho podpora spolupráce s Ruskem a Čínou, a Topolánek už o něm nemluví jako o příteli. Zřejmě i proto se rozhodl kandidovat v lednové volbě na prezidenta. Souboj o Hrad tak dostane díky jeho angažmá úplně novou dynamiku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Dosud byl jako hlavní Zemanův protivník vnímán Jiří Drahoš, to se s Mirkem Topolánkem může změnit.
  • Za bývalým premiérem se však vleče několik kauz, jeho pobočník Marek Dalík v pondělí nastupuje do vězení.
  • Topolánek nechce být kandidátem jedné strany, podporu hledal nejen u ODS, ale také u ČSSD či lidovců. Deset senátorských podpisů už má nyní jistých.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.