Na světě jsou nové Panama Papers. Únik celkem 13,4 milionu dokumentů odhaluje informace o tom, jak úzká spolupráce pojí řadu velkých firem se světovými politickými špičkami. Více než 12 tisíc dokumentů se přímo týká České republiky. Tentokrát jde o takzvané Paradise Papers. Zdrojem uniklých dat jsou dvě offshoreové společnosti − Appleby se sídlem na Bermudách a Estera v Singapuru.

Dokumenty obsahují e-maily, smlouvy a často i bankovní záznamy, které se vztahují na 25 tisíc firem spojených s lidmi ve 180 zemích světa. Informovalo o tom Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), které se angažovalo už ve vyšetřování Panama Papers.

Paradise Papers se zaměřují na americké klienty. Podle BBC ukazují například i to, že americký ministr obchodu Wilbur Ross má podíl ve firmě obchodující s občany Ruska, kteří jsou na americkém sankčním seznamu. Mezi známými lidmi, kteří jsou v Paradise Papers jmenováni, je i Stephen Bronfman, poradce a blízký přítel kanadského premiéra Justina Trudeaua.

Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku není možné přesně stanovit, kolik je v Paradise Papers Čechů, protože značná část českých podnikatelů, kteří offshoreové služby využívají, uvádí svoji adresu trvalého pobytu v zahraničí. V dokumentech jsou zmiňovány starší kauzy, týkající se například Viktora Koženého nebo Investiční a Poštovní banky (IPB) a Kajmanských fondů. Přibližně stovka dokumentů z Paradise Papers se vztahem k České republice se týká prominentního advokáta Josefa Brože, který je spojován s bývalým ředitelem společnosti ČEZ Martinem Romanem, uvádí České centrum pro investigativní žurnalistiku.