Dosavadní prezident Miloš Zeman oficiálně oznámil svoji kandidaturu. Jeho manželka Ivana Zemanová na tiskové konferenci uvedla, že pod kandidátskou petici nasbírali celkem 113 038 podpisů.

Prezident první dámě rovněž poděkoval, předal jí kytici a políbil ji. "Před pěti lety jsme měli 106 tisíc podpisů," doplnil Zeman s tím, že v té době nemusela být v archu čísla občanských průkazů.

Na otázku, koho Zeman považuje za svého největšího soupeře v nadcházejících volbách, prezident odmítl odpovědět s tím, že už dříve několikrát prohlásil, že se k tomu nebude vyjadřovat.

Zeman se na dotaz novinářů vyjádřil také ke svému zdravotnímu stavu. Popřel, že by trpěl dnou a prohlásil, že se zbavil cukrovky. "Při posledním měření je hodnota krátkodobé glykemie 5,8," uvedl prezident s tím, že on i lékař jsou z této hodnoty v šoku. "Protože víte, že hranice cukrovky je 6,0, tak po dlouhých a dlouhých letech jsem byl zbaven této choroby," dodal.

Neodpověděl ani na otázku, zda by v případě znovuzvolení obměnil svůj tým - například kancléře Vratislava Mynáře, který od NBÚ nedostal prověrku na stupeň přísně tajné. "Hradní kancléř prověrku nepotřebuje, a navíc už ji má na stupeň vyhrazené," řekl Zeman.

Prezident se distancoval od svého nedávného tvrzení, že může nechat vládnout kabinet bez důvěry libovolně dlouho. 

"Samozřejmě, že v takovém případě by vláda bez důvěry by nemohla vládnout neomezeně dlouho. To byla hyperbola neboli nadsázka," reagoval Zeman na dotaz novinářů.

Pokud by menšinová vláda, kterou nyní Babiš skládá z ministrů ANO a odborníků, nezískala důvěru Poslanecké sněmovny, tak by prezident umožnil druhé kolo sestavování vlády. "Dnes jsem četl studii, že v takovém případě bych musel jmenovat jiného předsedu vlády. Nu, samozřejmě že ano. Co jiného bych dělal," uvedl Zeman

Zeman úmysl znovu se přihlásit do prezidentské volby oznámil letos v březnu. Minulý týden sdělil, že kandiduje, protože si to přáli jeho stoupenci, které nechce zklamat. "Protože kdybych se na ně vykašlal, připadal bych si jako zbabělec. Druhý důvod je ten, že bych rád v této práci pokračoval, protože je krásná a zajímavá," uvedl.

Zhruba hodinu po společné tiskové konferenci prezidenta a jeho ženy Zemanová také oficiálně podala přihlášku a odevzdala petiční archy na ministerstvu vnitra.

Do volby se dosud na ministerstvu vnitra zaregistrovalo deset uchazečů o Hrad, řekla v úterý Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Kromě Zemana a bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše k nim patří podnikatel Michal Horáček.

Poslaneckou nominaci odevzdali bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Se senátorskou nominací kandidují bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer. Kandidátní listinu s podporou poslanců podal podle ministerstva vnitra ještě jeden uchazeč, jeho jméno zatím nebylo ministerstvem zveřejněno. Další dva zájemci podali pouze nominaci bez podpory občanských či politických podpisů.

Nominace mohou být podávány do úterních 16:00. Ministerstvo poté oznámí počet přihlášek, jména kandidátů zveřejní až 24. listopadu, dokdy bude rozhodovat o přípustnosti kandidatury. Úřad to zdůvodňuje ochranou osobních údajů.