Už desítky let si vědci (a nejen vědci) lámou hlavu nad jevem označovaným jako Fermiho paradox. Roku 1950 se italský jaderný fyzik a konstruktér prvního jaderného reaktoru zamyslel nad skutečností, že ve vesmíru zřejmě jsou miliony obyvatelných planet, a přesto nepozorujeme žádné známky mimozemské inteligence. S rostoucím objemem znalostí o planetách jiných hvězd a pokračujícími neúspěchy v pátrání po signálech umělého původu Fermiho paradox nabývá na naléhavosti. Badatelé nabídli řadu vysvětlení, většinou nepříliš přesvědčivých. Nyní ale planetolog Alan Stern přišel s hypotézou, která vypadá docela logicky: civilizace jsou uvězněné pod kilometry ledu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Fermiho paradox se ptá, proč vesmír mlčí, když je v něm tolik obyvatelných planet.
  • Podle planetologa Alana Sterna je to možná proto, že jsou mimozemské civilizace uvězněné pod vrstvami ledu.
  • Stern je šéfem vědeckého programu sondy New Horizons, která míří k ledovým tělesům Kuiperova pásu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.