Kandidaturu na prezidenta republiky podalo 18 lidí. Poslední uchazeči na ministerstvo přišli během úterního odpoledne, většina z nich ale pravděpodobně nesplní zákonné požadavky. Na registraci byl čas do úterních 16:00. Ministerstvo vnitra poté bude do 24. listopadu posuzovat, zda kandidáti splnili všechny náležitosti. Mezi posledními přihlášenými je i bývalý premiér Mirek Topolánek.

Jeho kandidaturu považuje šéf ANO Andrej Babiš za výsměch. Označil ho za nejzkorumpovanějšího předsedu vlády v historii Česka.

Když můžeš, tak musíš, potvrdil Topolánek svoji kandidaturu

Bývalého premiéra Mirka Topolánka motivovaly ke kandidatuře na prezidenta kroky současné hlavy státu Miloše Zemana, se kterými nesouhlasí. Chce být prezidentem, který bude sjednocovat a bude respektovat pravidla.

Na tiskové konferenci v úterý také vyloučil možnost amnestie pro svého někdejšího blízkého spolupracovníka Marka Dalíka, který byl odsouzen za podvod.

Topolánek v souvislosti se svou kandidaturou přeruší činnost ve firmách, které jsou součástí Energetického a průmyslového holdingu.

Topolánek řekl, že si Zemana váží pro jeho dřívější politické působení. Chce, aby byl Zeman v historii zapsán jako premiér, který v roce 1999 dovedl Česko do NATO, a ne jako prezident, který znásilňoval ústavní zvyklosti nebo nadbíhal nedemokratickým velmocím. Za poslední kapku, která ho motivovala ke kandidatuře na prezidenta, označil tiskovou konferenci Zemana s předsedou ANO Andrejem Babišem z minulého týdne, na níž Zeman slíbil Babišovi první i druhý pokus pro sestavení vlády a vyslovil se pro vznik menšinového kabinetu. Topolánek tuto tiskovou konferenci přirovnal k satirickým skečům britské skupiny Monty Python.

Někdejší premiér a předseda ODS prohlásil, že jako prezidentský kandidát nabízí díky svým politickým zkušenostem kompetentnost. Jediným dalším zvažovaným kandidátem kromě Zemana, který má politické zkušenosti, byl podle Topolánka senátor Jaroslav Kubera (ODS), jenž ale nakonec kandidaturu nepodal.

Topolánek slíbil, že bude dodržovat ústavní pravidla.

"Nabízím vnitřní integritu, nabízím respekt k pravidlům a to souvisí s tím, že nabízím ústavnost proti neústavnosti a standardnost proti nestandardnosti," řekl.

Kandidaturou si prý nepotřebuje nic dokazovat, řekl, že není patologicky závislý na moci.

Topolánek také prohlásil, že by v politických debatách i v prezidentském úřadu dodržoval pravidla a fair play a že netouží po pomstě vůči někdejším oponentům. Řekl, že by se nemstil ani Babišovi, který ho v úterý označil za nejzkorumpovanějšího českého premiéra. Označil se za člověka, který dokáže sjednocovat společnost. Za svou největší výhodu pokládá to, že se poučil z dřívějších chyb a neopakuje je.

Oznámil rovněž, že je připraven na politické debaty se všemi soupeři v prezidentské volbě. "Já si každého, kdo je ochoten v této situaci a v této době obětovat sám sebe a jít do toho souboje, nesmírně vážím. Těším se na ně," řekl. "Rád usednu s Milošem Zemanem před televizní kamery a budu se s ním přít o věci, o které se máme přít," dodal.

Zeman se už dříve odmítl účastnit debat se svými vyzyvateli.

Topolánek vyloučil také možnost amnestie pro Dalíka nebo zastavení jeho stíhání, pokud by byl zvolen prezidentem. S rozsudkem sice nesouhlasí, ale respektuje ho. Institut amnestie je podle něj určen jen pro těžce nemocné osoby, což Dalík není.

Topolánek prohlásil, že založil transparentní účet, na kterém zatím je 100 000 korun, které tam vložil sám. Předem poděkoval případným sponzorům a prohlásil, že bude přijímat pouze transparentní dary. Mluvčí EPH Daniel Častvaj v úterý vyloučil, že by holding byl hlavním nebo významným zdrojem financování nákladů kampaně. Topolánek také podotkl, že se mu nepodaří využít celý zákonný limit 50 milionů korun, který zákon stanovuje pro kampaň v obou kolech prezidentské volby.

Topolánek dosud působil jako člen představenstva monopolního slovenského přepravce plynu Eustream a jako předseda dozorčí rady Elektrárny Opatovice, které jsou součástí EPH. Častvaj oznámil, že Topolánek výkon těchto funkcí pozastavil. Podle ředitele Teplárenského sdružení ČR Martina Hájka Topolánek pozastavil i své působení ve funkci předsedy výkonné rady tohoto sdružení. Nového předsedu organizace zatím nehledá, řekl Hájek.

Zájem zapojit se do lednových prezidentských voleb projevilo v uplynulých měsících více než 20 uchazečů. Někteří z nich už od svého záměru ustoupili. Naposledy tak učinil Ivan Smetana. Zdůvodnil to vývojem prezidentské volby i výsledkem voleb parlamentních.

Voleb se chce naopak zúčastnit Josef Toman, který považuje veškerý vývoj v České republice od roku 1993 za nelegitimní. Toman sdělil, že má k dispozici 74 953 podpisů.

Odpoledne na ministerstvo vnitra dorazily přihlášky od dalších tří kandidátů. Dva z nich se podle Kláry Pěknicové z tiskového oddělení ministerstva vnitra hlásí s občanskou podporou, ale počet donesených podpisů je zjevně nedostatečný. Jedním z nich je podle zpravodajky ČTK Roman Hladík. Později přišel také Libor Hrančík, který řekl, že se nemůže opřít o žádné podpisy.

Ministerstvo vnitra bude po dnešním dni ověřovat, zda kandidatury splňují všechny zákonné požadavky, ověřovat také bude pravost podpisů. Dosud se u úřadu zaregistrovalo 18 uchazečů.

Je mezi nimi i 73letý muž, který podal kandidaturu před časem. Sehnal ale jen jeden podpis poslance. Ministerstvo vnitra ho dosud uvádělo mezi šesti kandidáty, kteří získali podporu poslanců.

O zajištění politických podpisů ještě do úterý usiloval bývalý šéf Úřadu vlády Karel Štogl, který v červnu uvedl, že má přislíbenu senátorskou podporu. V úterý sdělil, že má devět senátorských podpisů, jeden mu tedy chybí.

Ministerstvo vnitra v úterý oznámilo počet přihlášek, jména kandidátů zveřejní až 24. listopadu, dokdy bude rozhodovat o přípustnosti kandidatury. Úřad to zdůvodňuje ochranou osobních údajů. Úřad pro ochranu osobních údajů s takovým výkladem ale nesouhlasí, vnitro podle něj vychází ze stanoviska týkajícího se voleb do zastupitelstev obcí.

Podle průzkumu společnosti Median pro Seznam Zprávy by do druhého kola prezidentských voleb postoupili Zeman a Drahoš. Ten by podle volebního modelu získal ve druhém kole 51 procent hlasů. V září byl rozdíl vyšší, Drahoš by vyhrál s 55,5 procenta hlasů.