Škodu téměř 1,8 milionu korun způsobil podle policistů šedesátiletý muž z Olomoucka, který řadu let stahoval, sdílel a nabízel filmy. Za sedm let nabídl přes sto tisíc souborů a záznamů, na autorských právech poškodil 15 subjektů. Muž si za prostředkování stažených filmů vydělal 60 tisíc korun. Kriminalisté na případu pracovali více než rok. Muži za porušení autorských práv hrozí až pět let vězení, řekla ve středu krajská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Policisté zmapovali nezákonné jednání muže za posledních sedm let.

"V době od srpna 2015 do února 2017 měl pomocí programu určeného ke stahování a sdílení dat, který si nainstaloval do svého počítače, stahovat, sdílet a nabízet blíže neurčenému počtu uživatelů 316 souborů obsahujících zvukově-obrazový záznam, aniž by k tomu byl dotčenými autory, výkonnými umělci nebo výrobci zvukově-obrazových záznamů jakkoliv oprávněn," uvedla policejní mluvčí.

Stažené filmové soubory podle kriminalistů podezřelý muž nabízel minimálně od června 2010 do února 2017 prostřednictvím různých internetových úložišť umístěných na několika serverech. "Jednalo se o více než 104 348 souborů a záznamů. Uvedeným jednáním měl poškodit 15 subjektů a způsobit jim škodu za 1,76 milionu korun," uvedla policejní mluvčí.

Podezřelý muž na sdílení stažených filmů podle kriminalistů vydělával také peníze. "Od některých ze společností, provozujících servery s úložištěm, kam obviněný díla umístil a s nimiž měl sjednánu smlouvu o poskytování kreditu za sdílená data, obdržel od roku 2012 i různě vysoké finanční částky. Mělo se jednat téměř o 60 tisíc korun," uvedla Urbánková.

Kriminalisté na případu pracovali řadu měsíců, nechali si vypracovat také znalecký posudek z odvětví výpočetní techniky. Muže obvinili z porušení autorských práv a v říjnu spis předali žalobci s návrhem na podání obžaloby, dodala policejní mluvčí.

Související