Víc než polovina dospělých v Česku neplánuje své výdaje a o tom, co si pořídí, rozhoduje spontánně. Pětina lidí počítá s tím, že si na větší vydání půjčí. Na splácení dluhů si v posledním roce vzalo další úvěr 16 procent lidí. Průměrně si půjčili 65 procent měsíčního rozpočtu domácnosti. Ukázal to průzkum agentury Kantar TNS pro společnost KRUK. V říjnu se do něj zapojilo 1200 lidí. Výsledky ve středu na tiskové konferenci představil manažer terénních poradců společnosti KRUK Jakub Dvořák.

Své výdaje neplánuje a o koupi věcí rozhoduje spontánně 54 procent dospělých. Pečlivě si útraty naopak rozvrhne 46 procent dotázaných. Pětina odpověděla, že když čeká větší výdaj, potřebný obnos si půjčí. Čtyři pětiny naopak uvedly, že si předem šetří.

V posledním roce si úvěr na splácení dluhů vzalo 16 procent lidí. V průměru si na to půjčili bezmála dvě třetiny měsíčního rozpočtu domácnosti. Více si vzali ti, kteří pracovali v sektorech s nižšími výdělky. Týkalo se to pracovníků ve službách a v prodeji. Nejméně k této možnosti naopak sahali lidé, kteří působí ve finančnictví.

Podle Dvořáka se svými penězi nejrozvážněji hospodaří příslušníci uniformovaných sborů. Polovina výdaje plánuje. Naopak nejméně si útraty předem rozvrhnou pracovníci ve stavebnictví. Na velká vydání si pravidelně šetří hlavně lidé ze sektoru informačních technologií a služeb. Peníze si odkládá 85 procent z nich. Půjčku by si nejčastěji vzali ti, kteří pracují v sektoru vzdělávání. Bylo by jich 28 procent.

Podle zástupců sítě Social Watch by dluhy mohly pro Česko představovat vážný problém do budoucna. Ve své výroční zprávě za loňský rok organizace uvedla, že se problému nevěnuje dostatečná pozornost a rostoucí počet lidí s exekucemi se podceňuje. Několik exekucí naráz má v Česku kolem 600 000 osob.