Prezidentský kandidát Mirek Topolánek měl pravdu, když o svém klíčovém spolupracovníkovi Edvardu Kožušníkovi prohlásil, že budí zdání bývalého politika. Skutečně. Ten, kdo by hledal klíč k tomu, jak se Kožušník ocitl v centru boje o Hrad, by musel zapátrat spíš v minulosti než současnosti.

"S dovolením, já se do médií vyjadřovat nebudu a věřím, že to pochopíte," reagoval ve středu nejdříve na prosbu o aktuální informace o své osobě Kožušník a odeslal odkaz na svou současnou práci − je voleným členem řídícího výboru asociace bývalých europoslanců.

Kožušník přitom patřil ještě jako aktivní politik k vůbec nejvstřícnějším a nejvíce komunikujícím lidem. Vždyť například, když se snažil v roce 2014 obhajovat post europoslance za ODS, byl na sociálních sítích vůbec nejaktivnějším kandidátem.

Nic mu to ale nebylo platné, samotná ODS ho zařadila až na 10. místo kandidátky, ze kterého neměl šanci uspět. Stejně jako neuspěl na kongresu ODS v roce 2014 ve volbách předsedy. Tehdy poprvé vyhrál nynější šéf Petr Fiala, který získal ze 470 možných hlasů 437. Kožušníkovi dalo hlas 32 delegátů.

"ODS není jednotná, není důvěryhodná, není srozumitelná, pro voliče zdaleka tak sexy jako třeba kníže Karel," tvrdil tehdy Kožušník, kterého podporoval i známý senátor Jaroslav Kubera. Od té doby jako by Kožušník ztratil do politiky chuť, tu naopak našel vedle cyklistiky v běhání. Pustil se do něj se stejným nadšením jako dříve do politiky, kromě jiného začal popularizovat běh na sociálních sítích, vydal o něm knihu, nabízel rady.

A když se před několika dny svěřoval se svou radostí z toho, jak absolvoval maraton v New Yorku, těžko by kromě zasvěcených někdo tipoval, že se těsně před koncem přihlášek do prezidentského souboje objeví vedle Topolánka, který dokonce řekne:

"Je to kamarád, se kterým jsme tuto věc tak trochu spáchali."

O tom, jak "tuto věc", tedy kandidaturu, spáchali, nechce Kožušník mluvit, určitě to bylo ale na poslední chvíli. O čemž svědčí i slova další blízké spolupracovnice Topolánka Dany Makrlíkové, které zavolal Topolánek v pondělí večer s tím, že by měla na starosti kontakt s médii. "Bylo to jako blesk z čistého nebe," přiznává.

Jestliže se Kožušník prezentuje v poslední době především jako běžec tělem i duší, Makrlíková má zcela jiný zájem − zahrady. Kvůli nim vystudovala druhou vysokou školu − Českou zemědělskou univerzitu. Od roku 2008 má firmu na navrhování a úpravy zahrad.

"Když děláte zahrady, uděláte vždy kousek země hezčí," říká s tím, že ji ale vždy zajímala také média a částečně politika. Od roku 1998 pracovala jako moderátorka v televizích, v roce 2013 kandidovala za ODS do Poslanecké sněmovny. Řada lidí si ji ale pamatuje z období televizní krize v ČT v letech 2000 a 2001, kdy se přidala na stranu Jany Bobošíkové. "Vždycky mě za to mnozí pranýřují, ale já si za svým chováním v té době dodnes stojím," řekla ve středu HN.

Druhou ženou v Topolánkově týmu je Gabriela Kloudová, která byla za ODS v pražském zastupitelstvu. Topolánkovi dělala asistentku, když byl premiér, a v poslední době pracovala pro místopředsedu vlády a šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka.

Kromě této trojice představil Topolánek Dalibora Veřmiřovského. Ten se v minulosti snažil o elektronizaci státní správy a pracoval v nevládní organizaci eStat. V okolí Topolánka se objevoval v době, kdy se za jeho vlády jako náměstek ministra informatiky podílel na ukončení činnosti tohoto úřadu. Mimochodem, bylo to právě před deseti lety.