Poslanci pirátů budou znovu hlasovat o podpoře Radka Vondráčka z ANO do čela sněmovny. Podle předsedy pirátské strany Ivana Bartoše se jim nelíbí, že by byli ve stejném bloku s komunisty a SPD Tomia Okamury.

Hnutí ANO podle šéfa jeho frakce Jaroslava Faltýnka trvá na tom, že má kvalitního kandidáta.

Řekli to novinářům po čtvrteční schůzce zástupců obou uskupení ve sněmovně.

"My jako vítěz voleb na to můžeme potom reagovat, že můžeme také přehodnotit některé své postoje," pohrozil Faltýnek. ANO jako vítěz voleb je nyní podle něho vstřícné, je pro důstojné zastoupení stran ve vedení výborů a chápe taky, že opozice má mít kontrolní činnosti.

Na posledním zasedání poslaneckého klubu piráti Vondráčka podpořili, protože už má s vedením dolní komory zkušenosti, a odmítli kandidaturu předsedy ODS Petra Fialy. "Od té doby se situace výrazně změnila. Pokud tu existuje nějaký blok, kdy ANO má jistou podporu (KSČM a SPD), tak my jsme v povolební strategii řekli, že to nejsou naši partneři," uvedl Bartoš.

Piráti po jednání zopakovali, že mají ve sněmovně zájem o vedení bezpečnostního výboru, který ale podle nich ANO zřejmě slíbilo SPD Tomia Okamury, výboru pro veřejnou správu, kam spadá i agenda digitalizace, a výboru pro životní prostředí. Na výboru pro životní prostředí panuje podle Faltýnka shoda, výbor pro veřejnou správu je ale podle něho prioritní pro ANO.

ANO nabídlo pirátům vedení nově zvažovaného výboru pro elektronizaci veřejné správy, piráti ale soudí, že nový výbor není třeba. Faltýnek uvedl, že ANO na zřízení tohoto výboru netrvá.

Debata o zastoupení ve výborech podle Bartoše zatím neskončila a jeho strana bude mít zájem o tři. "Poptávali bychom třetí výbor - třeba kontrolní," uvedl. Piráti podle něj slíbili, že budou mezi ostatními stranami sondovat a zprostředkovávat dialog tak, aby strany vygenerovaly nějakého kandidáta do čela mandátového a imunitního výboru.

ANO podle Faltýnka nemá problém s tím, aby kontrolní i mandátový a imunitní výbor vedla opozice. "Zatím ale nikdo nepřišel s konkrétním návrhem," poznamenal.

Zástupci ANO podle Faltýnka požádali piráty, aby na příští jednání přinesli konkrétní personální návrhy na obsazení sněmovních kontrolních komisí. Dohlížejí například na činnost zpravodajských služeb. Stejná žádost bude podle Faltýnka směřovat i na představitele dalších stran.

Se zástupci ANO ve čtvrtek piráti probrali také programové priority. Podle předsedy klubu Jakuba Michálka ANO naznačilo, že je ochotno jednat o změnách v elektronické evidenci tržeb. Zatímco piráti podle programu nechtějí další rozšiřování systému, ANO připouští jen vynětí malých živnostníků do určité výše tržeb, měli by platit paušální daň.

Nad programovými prioritami se strany sejdou opět za týden. Piráti ve čtvrtek deklarovali, že chtějí být konstruktivní opozicí, tedy prosazovat své priority do agendy menšinové vlády a připravovat vlastní poslanecké návrhy.

Související