Češky hýbou Evropskou unií. Do žebříčku žen, které utvářejí politiku unie, je zařadil vlivný bruselský server Politico. Vítěz letošní ankety je kolektivní - staly se jím lobbistky, političky a novinářky, které v Bruselu působí v oblasti průmyslu a moderních technologií. Do této skupiny vlivných žen Politico zahrnuje i českou europoslankyni Ditu Charanzovou. Šesté místo pak obsadila česká eurokomisařka Věra Jourová.

"Na rozdíl od Silicon Valley netrpí nejvyšší patra bruselské technologické scény nedostatkem žen," uvedl server. Ženy stojí v čele pěti důležitých evropských organizací v oblasti průmyslu a moderních technologií včetně DigitalEurope či asociace sdružující evropské telekomunikační operátory ETNO.

Ženy stojí také v čele bruselských zastoupení společností Google, Apple či Amazon. Digitální agendou se v Evropské komisi zabývají tři ženy: Marija Gabrielová, Věra Jourová a Margrethe Vestagerová. Mezi vlivné poslankyně Evropského parlamentu z této oblasti zařadil Politico i Češku Ditu Charanzovou.

"Velmi mě to potěšilo. Já to beru jako ocenění mé práce v Bruselu a mého dlouhodobého boje za to, abychom udělali z Evropy lídra v digitálních technologiích," okomentovala ocenění pro IHNED.cz Charanzová. Europoslankyně se snaží bojovat především s tím, aby EU nevytvářela pro digitální prostředí zbytečné regulace. "Důležité je, abychom dokázali pro firmy vytvořit dobré podmínky a nenechali je odcházet do Spojených států," uvedla Charanzová. Aktuálně mimo jiné prosazuje levnější volání v rámci Evropy. Například hovory do Chorvatska jsou stále zatížené vysokými poplatky. 

Na druhém místě na seznamu vlivného evropského serveru skončila švédská eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová a na třetím šéfka kabinetu eurokomisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové Ditte Juul-Jörgensenová.

Šestou příčku obsadila česká eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová. "Žádný jiný komisař se nepodílí na tolika politických bitvách jako Věra Jourová," píše server Politico, podle kterého se česká zástupkyně v Evropské komisi zabývá ožehavými tématy, jako je ochrana dat, terorismus na internetu, aféra Dieselgate, dvojí kvalita potravin, ochrana právního státu nebo sexuální obtěžování.

Politico upozorňuje, že největší evropské instituce nadále řídí muži. Co se týče důležitých hospodářských oblastí a tvrdých debat, které se v unii vedou, jsou ženy v Bruselu podle něj na vzestupu.

Seznam dvacítky žen, které utvářejí bruselskou politiku, nelze chápat doslova jako aktuální žebříček. Server z něj totiž automaticky vyřadil ženy, které na seznam zařadil loni. Letos se tak na žádném z míst neumístily navzdory svému nepopiratelnému vlivu loni druhá eurokomisařka Margrethe Vestagerová či šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová, která byla loni sedmá.