Lidé zřejmě podváděli s dotacemi na nové kotle, středočeské hejtmanství v pondělí kvůli podezření podalo trestní oznámení.

Jde o dva případy, kdy podle kraje žadatelé uvedli v žádosti o dotaci nepravdivé údaje. Dotace, každému téměř 130 000 korun, úředníci schválili, při kontrolách následně zjistili, že informace žadatelů zřejmě nejsou pravdivé. Sdělila to Helena Frintová z tiskového oddělení hejtmanství.

Oba žadatelé podle krajského úřadu uvedli minulý rok ve formuláři vědomě nepravdivé údaje týkající se existence původního kotle na pevná paliva. "Na jejich podvodné jednání upozornily kontroly pracovníků odboru kontroly krajského úřadu, které u nich proběhly 8. listopadu 2017," uvedla Frintová.

Jednomu z žadatelů už byla vyplacena záloha 40 000 korun, druhému celá schválená částka.

Podle hejtmanství se oba žadatelé mohli dopustit trestného činu dotačního podvodu, kraj nevylučuje ani zapojení dalších lidí. V obou případech zpracovávala pro žadatele žádost o dotaci na nový kotel údajně třetí osoba. V případě prokázání viny může za dotační podvod v tomto případě hrozit pachatelům až pět let vězení.

Středočeský kraj rozdělil v rámci státních dotací na nové kotle už stovky milionů korun. Peníze mohou lidé využít k nákupu nového ekologického kotle (například na plyn nebo biomasu) nebo tepelného čerpadla. Žadatelé mohou získat dotaci až 127 500 korun podle kategorie nově pořízeného tepelného zdroje.

Související