Česko má v boji s korupcí podobné resty jako většina z téměř padesáti členských států uznávané organizace GRECO, neboli Skupiny států bojujících proti korupci (GRECO). Podle jejího šéfa Marina Mrčely je hlavním problémem chybějící kodex chování pro zákonodárce, ale třeba i vysoké státní úředníky, soudce nebo státní zástupce, kteří jsou ke korupci náchylní. "Kodex by měl jasně stanovovat, že některé činnosti se s výkonem politického mandátu dělat dohromady nedají," říká Mrčela v rozhovoru pro HN.

Sleduje vaše organizace kvůli hrozbě korupčních vazeb a střetu zájmů nějak politickou kariéru Andreje Babiše, který se před čtyřmi lety jako jeden z nejbohatších českých byznysmenů stal ministrem a poslancem a nyní vyhrál sněmovní volby a aspiruje na post příštího premiéra?

Ne, nesledujeme. Nezajímáme se o to, jaké jsou politické síly v jednotlivých zemích. Nás zajímají standardy a jestli je politické síly dodržují.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.