Tomio Okamura, neúspěšná kandidátka na funkci francouzské prezidentky Marine Le Penová i kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders jsou součástí frakce Evropa národů a svobody (ENF) v Evropském parlamentu. Členové frakce se v prosinci sejdou v Praze a vystoupí na společné konferenci.

Účast Marine Le Penové potvrdila kancelář Nicolase Baye, který je členem vedení ENF, slovy: "Potvrzujeme vám, že přijede, i když to veřejně oznámí až začátkem prosince." Informaci uvedl server Aktuálně.cz.

SPD v čele s Tomiem Okamurou se s antiimigračním uskupením nesetká v prosinci poprvé. Podrobnosti ale říct nechtějí: "Zatím se k tomu nebudeme vyjadřovat. Vydáme tiskovou zprávu. Kdy to bude, rozhodne vedení SPD," oznámil místopředseda strany Radim Fiala. 

Prahu má kromě Le Penové a Wilderse navštívit i Hans-Christian Strache, předseda Svobodné strany Rakouska.

Euroskeptičtí poslanci Evropského parlamentu

Evropu národů a svobody založili europoslanci v roce 2015. První předsedkyní ENF byla Marine Le Penová, která však svůj europoslanecký mandát později opustila. Uskupení má v současnosti v Evropském parlamentu 38 poslanců (nejvíce z Francie) a sdružuje především politiky s nacionalistickým a euroskeptickým smýšlením.

Geert Wilders měl do Prahy přijet už v roce 2009. Nizozemský politik chtěl vystoupit v českém Senátu. Jeho úmyslem bylo propagovat vlastní film Fitna (Rozklad). Ve snímku přirovnává Korán k Hitlerově knize Mein Kampf. Do Senátu Wilderse pozval senátor Jiří Oberfalzer za ODS. Přednáška ale byla zrušena kvůli kritice veřejnosti i politiků.

Související