Ve středu se uskutečnilo první slosování účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET), a to z účtenek vystavených během října. V rámci losování ministerstvo financí rozdělilo zhruba 21 tisíc výher, první cenou je jeden milion korun.

Losování se uskutečnilo odpoledne za přítomnosti zástupců úřadu, kompletní výherní listinu mělo ministerstvo financí zveřejnit v 19:00 na internetové stránce loterie, od 19. hodiny ale nebyl web uctenkovka.cz dostupný. Ministerstvo financí proto dokument zveřejnilo na svém webu.

Výpadek webu byl způsoben útokem hackerů ze zahraničních IP adres, informovalo ve čtvrtek ministerstvo. V současnosti funguje web loterie bez problémů.

"Ministerstvo financí si od dodavatele vyžádalo podrobnou analýzu incidentu a předložení návrhů opatření, které povedou k tomu, aby k podobným výpadkům do budoucna nedocházelo," uvedl mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Do říjnového slosování účtenkové loterie se zaregistrovalo zhruba 478 tisíc aktivních hráčů a do slosování bylo zaregistrováno 11,1 milionu účtenek.

V rámci EET bylo v říjnu vydáno 376 milionů účtenek.

Slosování provedla Sazka prostřednictvím certifikovaného generátoru náhodných čísel, takzvaného RNG modulu.

Kromě první výhry v loterii získali účastníci automobil Ford Focus Kombi za zhruba 400 tisíc korun. Třetí cenou bylo 300 tisíc korun, čtvrtou 200 tisíc a pátou 100 tisíc korun. Dále MF rozdělilo 20 výher po 20 tisících korun, 1000 výher po jednom tisíci a 20 000 výher po stokoruně.

Výplata výhry na účet bude v nejbližším výplatním termínu, osobní výplata v sídle Sazky bude možná následující pracovní den, tedy od čtvrtka 16. listopadu. Ovšem peněžité výhry nad 20 tisíc korun je možné vyplatit pouze bezhotovostně. Podrobné statistiky k prvnímu kolu účtenkové loterie zveřejní MF ve čtvrtek.

MF plánuje podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) zjednodušení registrace účtenek, a to do konce tohoto roku. Cílem je do loterie přilákat ještě více lidí, řekl ministr serveru Blesk.cz.

První změnou má být zjednodušené propojení s účtovacím systémem, aby bylo okamžitě jasné, proč se případně účtenka nezaregistrovala.

Další změnou má být lepší editace účtenky při její registraci přes tzv. QR kód.

Nyní je možné účtenku zaregistrovat například přes mobilní aplikaci Účtenkovka. Ta umožňuje načíst DIČ nebo identifikační údaje EET pomocí funkce Auto OCR.

Vše ale závisí na kvalitě účtenky. Proto je nutné údaje před odesláním vždy překontrolovat. Například podle zjištění ČTK při testování aplikace funkce Auto OCR velice často zaměňuje písmeno B za číslici 8 nebo naopak. Další údaje, jako jsou čas nebo suma potřebné k registraci účtenky, je nutné zadat ručně.

Od 1. listopadu mohou soutěžící registrovat účtenky z listopadových nákupů do slosování, které bude 15. prosince. Bude se znovu hrát o 21 025 výher včetně automobilu. O jeho značce a typu rozhodne výběrové řízení.

Související