Jihočeská sociální demokracie vyzvala stranu k ekonomické stabilizaci i za cenu toho, že by měla prodat Lidový dům v Praze. Podle jihočeských sociálních demokratů je dobrá kondice ČSSD cennější než vlastnictví sídla na atraktivní pražské adrese. Řekl to předseda jihočeských sociálních demokratů Jiří Zimola. Za krajský výbor strany v neděli prohlášení přečetl na zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD v Hradci Králové Stanislav Mrvka.

"K naplnění všech předchozích bodů musíme chtít změnit sami sebe a stranu, jak jsme ji doposud znali. Jiné cesty není," stojí v prohlášení. Jihočeští sociální demokraté formulovali výzvu do deseti bodů.

Zimola uvedl, že v poctivost ČSSD veřejnost nevěří od doby, kdy bývalý předseda strany Stanislav Gross proklamoval hesla jako "Myslím to upřímně" nebo "Jsem sociální demokrat". Jihočeští sociální demokraté se domnívají, že tato rétorika ČSSD uškodila. "Dokázali jsme se zpronevěřit našim slibům výměnou za posty ve vládě a koalici. Náš program musí být na prvním místě, proto nás přece lidé volí. Proto když řekneme, že nesouhlasíme s církevními restitucemi a bohatými finančními náhradami pro církve, musíme se pak skutečně pokusit je zastavit a neprodat je za vládu," uvedl.

Jihočeští sociální demokraté dále vyzývají stranu, aby se chovala maximálně skromně a tolerantně. Podle nich by se ČSSD například měla otevřeně stavět za partnerství homosexuálů. "Podporujme třeba i adopci dětí těmito páry," stojí v prohlášení.

Podle Zimoly a jeho kolegů by sociální demokracii měl vést silný lídr, který bude rozhodný a uvěřitelný pro voliče. "Nesmí se bát v diskusích s křiklouny a musí být naprosto přesvědčen o správnosti našeho programu. Bohužel to v posledních letech vypadalo, že jsme o správnosti programu nebyli sami přesvědčeni, potáceli jsme se z jedné na druhou stranu, alibisticky přejímali rozhodnutí evropských politiků a byli ve vleku nejrůznějších lobbistických skupin," napsali jihočeští sociální demokraté.

Související