Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 80 000 korun ministerstvu pro místní rozvoj. Je za zakázku z roku 2014 na poskytování technické a provozní podpory pro informační systém ministerstva a České centrály cestovního ruchu – CzechTourism. Rozhodnutí je pravomocné, vyplývá z webu antimonopolního úřadu.

Ministerstvo zadalo zakázku bez otevřené soutěže v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění. Tuto formu resort zvolil z technických důvodů a z důvodu ochrany výhradních práv. Podle ÚOHS ale k tomu nebyl důvod.

"Důvod spočívající v nutnosti ochrany výhradních práv vybraného uchazeče – CCA GROUP a.s. – vytvořil sám zadavatel v důsledku svého předchozího postupu při uzavření smlouvy o dílo na realizaci projektu Informačního systému ministerstva ISM – EKONOM ze dne 1. 10. 1997," uvedl v rozhodnutí Rafaj. Podle něj navíc ministerstvo neprokázalo, že by zakázku nemohla dělat i jiná firma.

"Tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedl Rafaj. Cena zakázky byla téměř tři miliony korun, resort mohl dostat pokutu maximálně do výše deseti procent z výsledné ceny.

Související