Případ lithium, který těsně před volbami vyostřil souboj ČSSD s ANO, když Andrej Babiš označil podpis memoranda s australskou těžařskou firmou za krádež českého národního bohatství, bude po sestavení nové vlády nejspíš pokračovat. Babiš dál prohlašuje, že by průzkum i těžbu na Cínovci v Krušných horách měl provádět státní podnik Diamo, komunisté navíc podmiňují svoji případnou podporu jeho menšinové vlády i kontrolou státu nad lithiem. Podle současného ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) proto budoucí vláda sestaví expertní tým, který celý proces jednání s Australany, kteří ložiska lithia na Cínovci zkoumají, znovu prověří.

Je však pravděpodobné, že i nová vláda bude muset s firmou European Metals Holdings (EMH) spolupracovat. Odkup všech práv a výsledků průzkumu EMH by totiž byl podle nové studie současné vlády i nezávislých expertů příliš nákladný a zdlouhavý. A jednostranné odstoupení zase riskantní vzhledem k případné arbitráži.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.