Mirek Topolánek vstoupil do prezidentské volby narychlo a překotně.

Postaral se sice o překvapení, zároveň se ale s jeho návratem do politiky připomněly i skandály spojené s jeho vládou.

Už druhý průzkum veřejného mínění nyní ukázal, že bývalý premiér je mezi lidmi mimořádně nepopulární - v šetření agentury STEM, kterého se v průběhu listopadu zúčastnilo 715 lidí, mu 79 procent respondentů vyjádřilo nedůvěru. Předsedu ODS z let 2002 až 2010 vnímá negativně víc lidí než prezidenta Miloše Zemana.

S podobným zjištěním přitom nedávno přišla i agentura TNS Kantar, v průzkumu pro ČT jí 73 procent zpovídaných řeklo, že expremiér je pro ně nepřijatelný jako budoucí hlava státu.

V aktuálním průzkumu STEM se potvrdilo, že favoritem na vítězství v prvním kole je Miloš Zeman, kterému výhru předpovídá 46 procent lidí a 45 procent jej více či méně podporuje. Druhý v pořadí je bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, kterého určitě či spíše podporuje 40 procent respondentů. Třetí se umístil textař a skladatel Michal Horáček.

Z pohledu druhého kola prezidentské volby už situace není zdaleka tak jednoznačná.

Z nejnovějšího šetření STEM vyplývá, že potenciální voliči Drahoše s Horáčkem své favority rádi vzájemně podpoří. S ohledem na to, že stávající hlavu státu negativně vnímá 53 procent lidí, nebude pro Zemana obhajoba mandátu snadná.

Ostatně v průzkumu agentury Median pro server Seznam Zprávy z konce října vyšlo, že právě ve druhém kole by Zemana porazil Jiří Drahoš, který je zároveň dlouhodobě, jak ukazují data od sociologů, jeho nejvážnějším vyzývatelem. Drahoš je navíc jediným kandidátem, u nějž je množství lidí, kterým vadí, menší než množství těch, kteří jej tak či onak podporují.

Výzkumná agentura STEM/MARK je majetkově propojená se společností STEM. Jejím ředitelem byl ještě nedávno jeden z kandidátů na prezidenta Pavel Fischer. V aktuálním šetření se sice píše, že jeho známost mezi veřejností roste, ovšem ve srovnání s hlavními adepty o post prezidenta nepatří mezi užší kolo favoritů.

Podpora kandidátů na prezidenta (%)
Zdroj: STEM/MARK
Související