Pražský vrchní soud v pátek potvrdil přípustnost vydání Rusa Jevgenije Nikulina do Spojených států. USA muže viní z hackerství. O jeho extradici usiluje také Moskva, kam je vydání podle dřívějšího soudního rozhodnutí rovněž možné. Konečné slovo bude mít český ministr spravedlnosti, který může rozhodnout i o tom, že Nikulina nevydá nikam.

"Účelem řízení o vydání není hodnotit důkazy v tom směru, zda se vyžádaný (Nikulin) skutečně dopustil trestné činnosti," upozornil předseda soudního senátu Karel Šemík.

Podle něj nejsou dány žádné důvody pro nepřípustnost Nikulinova vydání do Spojených států.

Třicetiletého Rusa zadržela loni v říjnu česká policie na základě amerického zatykače. USA Nikulina viní z devíti různých skutků z let 2012 až 2013, mimo jiné z útoku na profesní síť LinkedIn. Soudce shrnul, že údajné skutky jsou trestné i podle českého práva a že nejde o činy, které by měly politickou povahu – jejich motivem byl zisk. Zmínil i velký rozsah údajné trestné činnosti a vysokou výši škody, kterou Nikulin podle USA způsobil.

Moskva už dříve uvedla, že udělá vše pro to, aby vydání do USA zabránila. O Nikulinovu extradici Rusko požádalo ve stejný den jako Spojené státy, a to na základě zatykače kvůli internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun. 

V USA Nikulinovi hrozí vyšší trest, podle jeho právníka po sečtení sazeb za jednotlivé skutky až 54 let. Státní zástupkyně se oproti tomu domnívá, že by tam mohl dostat maximálně 12 až 14 let odnětí svobody, s čímž se po doplnění dokazování dokumenty zaslanými z USA ztotožnil i soud. Uvedl, že tresty za jednotlivé činy se ve Spojených státech obvykle vykonávají souběžně, ne po sobě. V Česku by Rusovi hrozilo nanejvýš desetileté vězení.

Pokud bude mít ministr pochybnosti o správnosti pravomocného rozhodnutí soudu, může požádat Nejvyšší soud o přezkum.

Rozhodnutí soudu nezdržujeme

Na Nejvyšší soud se hodlá obránit i Nikulin. U Nejvyšší instance chce zpochybnit nestrannost předsedy senátu pražského vrchního soudu Šemíka. Novinářům to řekl právník údajného hackera Martin Sadílek.

"Jsem překvapený, zaskočený, zklamaný. Nesdílím právní názor vrchního soudu a učiním kroky, které budu moct udělat, abych to rozhodnutí zvrátil," reagoval advokát na výsledek jednání.

Nikulinův právník se bude proti pravomocnému rozhodnutí bránit také ústavní stížností. Tu chce odůvodnit porušením Nikulinova práva na spravedlivý proces a práva na obhajobu.

"Stížnost nemá odkladný účinek, nicméně je možné, aby Ústavní soud neumožnil panu ministru spravedlnosti rozhodnout o vydání," míní Sadílek.

Advokát, který namítal podjatost Šemíka a navrhoval odročení jednání kvůli doplnění znaleckého posudku, odmítl, že by konečné rozhodnutí ve věci záměrně zdržoval. "Nejsme s klientem domluveni, že budeme konat obstrukční kroky," řekl.