Kandidát na nového předsedu TOP 09, europoslanec Jiří Pospíšil chce v případě svého zvolení pracovat na tom, aby strana v komunálních volbách v příštím roce postavila nové kandidátky v co nejvíce městech a obcích, přičemž by využil i nestraníky kandidující za TOP 09. Pospíšil to během víkendového sněmu strany řekl novinářům. V nové funkci by hájil stejné hodnoty jako dosavadní předsedové strany Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek. Nového předsedu TOP 09 zvolí v neděli. O pět křesel místopředsedů se utká 10 uchazečů.

"Je třeba začít každodenní politickou práci a pokusit se postupně značku TOP 09 obnovovat," řekl Pospíšil. "Nás čekají komunální volby, máme je již za 11 měsíců a mým cílem bude právě pracovat na tom, abychom postavili nové kandidátky v co možná nejširším počtu měst a obcí," popsal své plány.

Na předsedu TOP 09 kandiduje kromě europoslance Jiřího Pospíšila, který v posledním měsíci objel s žádostí o podporu regiony, člen regionálního výboru TOP 09 v Prostějově Pavel Němec, čtyřiačtyřicetiletý radní a podnikatel z Plumlova. 

"Nejsem někdo, kdo odjel do Bruselu a nezajímá se o české politické dění," řekl Pospíšil v kandidátském projevu. S žádostí o podporu vystoupil jako první. Uvedl, že volební debakl musí TOP 09 vzít jako šanci k dalšímu vzestupu. Je podle něj třeba každodenní práce pro to, aby strana své výsledky zlepšila. Jeho cílem je úspěch v komunálních volbách příští rok.

Poznamenal, že lidé na kandidátkách ani nemusí být členy strany. Chce se věnovat rozvoji strany a přípravě na komunální a senátní volby, pokud ve volbě uspěje. Získávat hodlá také nové členy, kterých má TOP 09 k dnešku 2603, což je téměř o dva tisíce méně než v letech 2011 a 2012, kdy byly stranické řady tehdy poměrně nového subjektu nejpočetnější. Na volební prohru před měsícem zareagovalo 200 sympatizantů strany tím, že podali přihlášky, které ještě nejsou zpracovány. Silnou má TOP 09 základnu podporovatelů, těch se k práci pro stranu hlásí 19 tisíc.

Kalousek: Odmítám argument, že by lidé volili TOP 09, kdybych v ní nebyl

Končící předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na sobotním sněmu strany ve své zprávě předsedy mimo jiné zkritizoval řídkou síť místních organizací strany v regionech. Vyzval spolustraníky v regionech, aby ji dobudovali. Pokud ve větších městech doteď neexistují místní organizace schopné sestavit přitažlivé kandidátky do komunálních voleb, je to podle jeho slov neschopnost na hranici sabotáže.

"Neříkal bych to tak ostře, kdybych neměl za sebou desítky setkání se zajímavými osobnostmi, které měly zájem v tom či onom regionu vstoupit do TOP 09, ale narazily na rezistenci a obavy z konkurence," prohlásil Kalousek. Poukazoval na to, že to byla právě hustá síť místních organizací a "srdcařů", která pomohla v těžkých časech ODS a KDU-ČSL.

Straníkům poradil, že pokud nechtějí, aby jim jakýkoliv budoucí předseda strany prohrál krajské či komunální volby, budou muset v regionech pracovat cílevědoměji a koncepčněji. Kalousek už svoji předsednickou funkci na sněmu obhajovat nebude a jako předseda strany končí.

Kalousek také odmítl argument, že by lidé volili TOP 09, kdyby v ní nebyl on. "Tento názor ostře kontrastuje s počtem preferenčních hlasů, které jsem získal v parlamentních volbách já, a počtem preferenčních hlasů, které obdrželi lídři regionů v krajských i parlamentních volbách," uvedl.

Členové TOP 09 se scházejí v pražském hotelu Don Giovanni. Nového předsedu vyberou v neděli. Na sněm zavítal například předseda ODS Petr Fiala, místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan nebo předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

"Nemluvte o Babišovi"

TOP 09, která byla v minulosti i vládní stranou, v letošních sněmovních volbách obdržela 5,3 procenta hlasů, těsně tedy překonala pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny, a má sedm poslanců. Kalousek řekl, že výsledek voleb je pro TOP 09 sice krutou porážkou, za kterou nese odpovědnost především předseda strany, není ale likvidační.

Posteskl si, že se nepovedl jím navrhovaný postup všech stran od středu doprava na jedné kandidátce. Poukázal na to, že v takovém případě by Demokratický blok, který ve sněmovně tvoří kromě TOP 09 ještě ODS, KDU-ČSL a STAN, by měl 80 mandátů místo současných 48.

Řekl také, že nálepku "Antibabiš" dala jeho straně propaganda předsedy hnutí ANO a vítěze voleb Andreje Babiše. Podle něj dokázala i v řadách TOP 09 vyvolávat nálady vyjádřené větou: "Nemluvte o Babišovi, dělejte něco pro lidi."

"Trvám na tom, že politický zápas za férové a předvídatelné prostředí, za osudy živnostníků a malých podnikatelů, zápas za neodklánění veřejných prostředků k velkým na úkor malých je práce pro lidi," prohlásil končící předseda. "Nejde o nic méně než o zachování politického vlivu sil, které věří v budoucí společnou Evropu se silnou transatlantickou vazbou. Nejde o nic méně, než že se nechceme s Andrejem a (prezidentem) Milošem (Zemanem) zasnít, abychom se pak probudili na Rudém náměstí," varoval Kalousek.

Čestný předseda a bývalý šéf strany Karel Schwarzenberg mluvil hlavně o potřebě odstranit nedůvěru mezi demokratickými stranami. "To je ten největší problém," řekl. Zhodnotil i porážku ve sněmovních volbách. "Z větší části je to naše vlastní vina, že jsme příliš málo během těch posledních let pracovali," prohlásil.

I on připustil, že strana odpudila uchazeče o vstup a naléhal, aby přijímala nové členy a otevřela se mladým.

Spolupráce po předvolebních úderech

V minulých letech zaznívalo ze strany TOP 09 vůči KDU-ČSL mnoho věcí, které byly zbytečné, agresivní a které neměla ani jedna ze stran zapotřebí, uvedl na sněmu předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Vyslovil se pro to, aby spolu obě strany hovořily a nevzkazovaly si věci přes média. O "jistých jemných úderech", které obdržela před volbami od předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska ODS, mluvil i její předseda Petr Fiala. Oba však spolu s dalšími hosty spolupráci s TOP 09 ocenili.

"Já jsem nepřijel jako Miroslav Kalousek si do vás cinknout jako on na našem sněmu," poznamenal v úvodu Bělobrádek. "Já se domnívám, že v minulých letech i v Poslanecké sněmovně zaznívalo mnoho věcí ze strany TOP 09 vůči KDU-ČSL, které byly zbytečné, které byly příliš agresivní a které jste neměli zapotřebí ani vy ani my," prohlásil šéf lidovců.

Fiala označil spolupráci s TOP 09 za užitečnou a účinnou a poděkoval za ni. "Myslím, že její hodnota a její výsledky převážily a překryly jisté jemné údery, které jsme v předvolebním čase dostali tu a tam od pana předsedy Kalouska," řekl. Zdůraznil však, to říká s úsměvem a pozitivně. "Je mně jasné, že to by musel Mirek Kalousek popřít sám sebe," dodal.

Ujistil, že ODS bude ve spolupráci pokračovat. Na dobrou praxi této spolupráce podle něj jeho strana navázala vytvořením tzv. Demokratického bloku tvořeného ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN, tedy sdružením poslaneckých klubů těchto stran.

V podkladech pro sněm se uvádí, že za tři čtvrtletí letošního roku hospodařila strana se ztrátou 16,2 milionu korun. Pro celý letošní rok očekává účetní ztrátu 11 milionů. Ztrátu 18 milionů vykázala i za loňský rok.

Po šéfovi zelených Matěji Stropnickém a předsedovi svobodných Petru Machovi, kteří odstoupili ihned po sněmovních volbách, bude Kalousek třetím lídrem, který opustí vrcholnou stranickou funkci v reakci na výsledek voleb. Rozhodnutí nepokračovat zdůvodňuje snahou o sjednocení středopravicových sil, v čemž podle něj může překážet jeho historie předsedy KDU-ČSL.

Zatímco v roce 2013 skončila TOP 09 čtvrtá ve sněmovních volbách s výsledkem 11,99 procenta hlasů a 26 mandáty, letos skončila osmá s 5,31 procenta hlasů. Ve sněmovně má nyní sedm mandátů. Kalousek ale doufá, že i přes tento volební výsledek bude strana po obdržení příspěvku za volební hlasy stále v černých číslech.

Související