Pátým místopředsedou Poslanecké sněmovny byl v tajné volbě zákonodárců zvolen Petr Fiala z ODS. Předseda druhého nejsilnějšího sněmovního uskupení byl jediným kandidátem na pozici, o niž se neúspěšně ucházel už minulý týden.

Sněmovna také projednala a schválila nominace do výborů. Poslanci rovněž odsouhlasili vznik sněmovních komisí. Ty dohlížejí například na činnost zpravodajských služeb, Generální inspekce bezpečnostních sborů a na používání policejních odposlechů. Komunisté také prosadili vznik komise, která se bude zabývat návrhy na ústavní změny a na úpravy jednacího řádu dolní komory.

Mandátový a imunitní výbor sněmovny poprvé jednal o policejní žádosti o vydání předsedy a prvního místopředsedy hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Rozhodl, že před svým rozhodnutím opět vyslechne vyšetřovatele případu a státního zástupce.

Babiš odpoledne na Pražském hradě seznámil prezidenta Miloše Zemana se složením své chystané menšinové vlády.

Na přání prezidenta však odmítl novinářům předkládaná jména prozradit. Uvedl jen, že v kabinetu usednou čtyři ženy. Dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová následně potvrdila České televizi, že je kandidátkou Andreje Babiše na ministryni obrany. 

Vystoupení Andreje Babiše po jednání s prezidentem Zemanem sledujte zde:

Záznam z jednání sněmovny můžete sledovat zde:

 

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
28.11.2017 22:04 | On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, dnešní on-line reportáž končí. Povolební dění budeme sledovat nadále i v dalších dnech.

28.11.2017 21:55 | Kdo kolik získal a kdo kolik ztratil?

Hnutí ANO dostane za hlasy přes 150 milionů korun. ODS 57,3 milionu korun. Piráti získají 54,6 milionu, SPD 53,9 milionu korun. KSČM si pohoršilo téměř o polovinu v minulých volbách získalo 74,1 milionu korun, ale letos jen 39,3. Nejvtší propad spadl na ČSSD ze 101,7 milionu téměř na třetinu - 36,8 milionu korun.

28.11.2017 21:50 | Portlík je nový místopředseda pražské ODS

Novým předsedou pražské ODS se dnes stal místostarosta Prahy 9 a dosavadní 1. místopředseda Tomáš Portlík. Rozhodl o tom regionální sněm pražské ODS. Pro Portlíka hlasovalo 63 ze 67 přítomných delegátů, kteří odevzdali 65 platných hlasovacích lístků. Ve funkci nahradil Filipa Humplíka, který už nekandidoval.

28.11.2017 19:47 | Počet komisí se zvyšuje

Sněmovna založila své komise. Kontrolní komise budou obsazeny podle poměrného zastoupení. Celkem vzniklo 11 komisí. Je jich o tři více než v minulém volebním období. Dvě komise navíc musela dolní komora založit v souvislosti s novými zákony. Komunisté prosadili vznik nové komise pro změny ústavy. V ní bude mít každá z devíti sněmovních stran po dvou členech.

28.11.2017 19:28 | Šlechtová: Chci být vojákům partnerem

"Nominace na ministryni obrany mě velmi potěšila. Přijímám ji s patřičnou pokorou a jsem připravena být na ministerstvu partnerem armády a zajistit potřebný servis při očekávaném navýšení počtu vojáků i rozpočtu," uvedla Šlechtová v SMS zprávě pro Českou televizi.

28.11.2017 19:13 | Šlechtová má velet armádě

Dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová potvrdila České televizi, že je Babišovou kandidátkou na post ministryně obrany.

28.11.2017 18:40 | "Budu ještě víc propagovat Evropskou unii," říká nový předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

 

28.11.2017 18:09 | Sněmovna má zasedací pořádek

Poslanci po sporech mezi Piráty a SPD o výhodnější místa uprostřed sálu rozhodli o zasedacím pořádku Sněmovny. Pravé křídlo jednacího sálu připadlo kromě Pirátů ODS spolu s TOP 09, KDU-ČSL a STAN. ANO obsadilo centrální místa a část levého křídla. Místa ve středu nakonec vybojovali také Okamurovci. Ve zbývajících křeslech na levém křídle budou sedět zástupci ČSSD a KSČM.

28.11.2017 17:51 | ANO a KSČM pomohly poslancům SPD k výhodnějším místům

28.11.2017 17:41 | Vydávání Babiše má na starosti Valachová

Mandátový a imunitní výbor si kvůli žádosti o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání pozval vyšetřovatele a státního zástupce. Oba před poslanci mluvili už v minulém volebním období, kdy výbor o vydání poslanců rozhodoval poprvé. Zpravodajkou k policejní žádosti určil výbor na svém dnešním jednání bývalou ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD), řekl novinářům jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM).