Česko je v mnoha ohledech na křižovatce. Podle objektivních ukazatelů si sice žijeme nejlépe v historii, ekonomika roste takřka nejrychleji v EU, máme nejnižší nezaměstnanost, nejnižší míru chudoby, ale společnost je přesto nespokojená a znepokojená. A dává to najevo.

Mění se schema politiky, tradiční pravolevé rozdělení patří minulosti, nastupují nová hnutí, poprvé v historii samostatné České republiky budeme mít premiéra z jiné strany než z tradiční levicové ČSSD nebo pravicové ODS.

Poprvé se též pravděpodobně dostanou k podílu na moci komunisté a krajní pravice, aniž by to vzbuzovalo bouři nevole.

Mění se i pohled Čechů na mezinárodní zakotvení země. Podle aktuálního výzkumu Eurobarometru je Česko k evropské integraci naladěno nejskeptičtěji ze všech zemí EU. Celkem 36 procent obyvatel naší země natvrdo říká, že se jim v EU nežije dobře. To je dokonce ještě o jedenáct procent více než u Britů, kteří z unie odcházejí. Jak by dopadlo eventuální referendum o czexitu, není možné odhadnout.

Jak se dá rostoucí nespokojenost vysvětlit? Jedním z důvodů je to, že v některých parametrech na tom Česko není tak dobře, jak by mohlo být. Lapidárně řečeno, hraje pod své možnosti.

Záznam z prvního dne konference je možné sledovat zde: 

Je proto nanejvýš nutné hledat odpovědi na otázky týkající se vývoje naší společnosti. K tomu má přispět výroční konference Aspen Institutu "Kam kráčíš, Česko".

Cílem je na základě dostupných dat i mezinárodních srovnání zmapovat stav České republiky v oblastech ekonomické konkurenceschopnosti, vzdělání, fungování veřejných institucí, kvality života a bezpečnosti. A odpovědět na otázku, proč na tom Česko je v některých oblastech hůře, než by mohlo být, a co se s tím dá dělat.

Hospodářské noviny jsou hlavním mediálním partnerem konference, která nemá jen analyzovat, ale má ambici dospět k doporučením, co dělat lépe. A povzbuzovat politiky i celou českou společnost ke společnému úsilí o rozvoj prosperity i zajištění bezpečnosti. Při současném zachování svobody samozřejmě.

Prezentace k jednotlivým diskusním blokům:

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
30.11.2017 17:14 | Konference končí

Dvoudenní výroční konference Aspen Institute Central Europe a Hospodářských novin o budoucnosti Česka a Evropy končí. Děkujeme za pozornost a přejeme hezký večer.

30.11.2017 17:12 | Co bude držet pohromadě Evropu a USA?

Na závěr diskutují panelisté o tom, co bude USA a Evropu spojovat v budoucnosti. Budou to bezpečnostní témata jako je společná obrana před Ruskem či teroristickou hrozbou z Blízkého východu, energetika včetně vývoje elektromobilů, obchodní vztahy, demokratické hodnoty, ostražitost před Čínou a tlaky vyplývající ze změny klimatu a životního prostředí.

30.11.2017 16:53 | Na NAFTA uvidíme, jakou obchodní politiku chce Trump dělat

Nevíme, zda je Transatlantická obchodní dohoda (TTIP) mezi USA a EU mrtvá, nebo někdy ožije, domnívá se Michal Kobosko, šéf polské pobočky amerického think tanku Atlantic Council.

"Název je určitě špatný, obchod tady je a bude, USA a Evropa budou blízcí obchodní partneři," říká.

Testem, který bychom měli z Evropy pozorně sledovat, je jednání o Severoamerické obchodní dohodě (NAFTA). Na ní uvidíme, jakou obchodní politiku chce prezident Trump dělat. A potom ještě musíme doufat, že prezident neudělá v této politice nic stupidního.

30.11.2017 16:47 | Podpora vztahů s USA klesá

Ve vztazích mezi USA a střední Evropou je kromě témat jako je bezpečnost či obchod jedna věc, která je znepokojující a nevěnujeme jí patřičnou pozornost: pokles podpory vztahů s USA, který vyplývá z různých průzkumů, řekla Réka Szemerkényiová, výkonná viceprezidentka amerického think tanku CEPA, která se zabývá vztahem mezi USA a střední Evropou.

Jaké je pro to vysvětlení? Částečně je to mladou generací, která tomuto vztahu nepřikládá důležitost, narodila se do členství v NATO a do bezpečí. Větší podíl na tom má ale spíš politika. Pro předchozí stratégy ve Spojených státech i ve střední Evropě byl vztah k USA prioritou. Když se podařilo vstoupit do aliance, tak tu chybí "druhá generace strategií", jak s tímto vztahem mezi USA a střední Evropou naložit.

30.11.2017 16:30 | Cokoliv řekne Trump o Rusku, je hodnoceno perspektivou vyšetřování ruského vlivu na volební kampaň

"Na to, kam Donald Trump zavede USA, si budeme muset ještě nějakou dobu počkat, asi déle než do prvního výročí jeho nástupu do úřadu 20. ledna 2018," řekl Michal Kobosko, ředitel polské pobočky americké nevládní organizace Atlantic Council. Viděli jsme, že Trump změnil názor na mnoho věcí, například na NATO, už neslýcháme úvahy o stažení amerických vojáků ze střední Evropy.

"Problém je, že cokoli Trump řekne o Rusku, je hodnoceno objektivem vyšetřování ruského vlivu na volební kampaň. Všichni z administrativy - kromě Trumpa - jsou jasní, když se vyjadřují k Rusku: Rusko nesmí jít dál na Ukrajině."

Kobosko souhlasil s názorem z publika, že Trumpův twitterový účet je "zbraní masového zmatení" (weapon of mass distraction).

I pracovníci Bílého domu prý začínají svůj den tím, že se dívají, co jejich šéf tweetuje, aby věděli, co se děje.

30.11.2017 16:10 | Jak uspěje dohoda EU a Británie o brexitu, se ukáže příští týden
30.11.2017 16:01 | Začíná poslední panel, který bude věnovaný budoucnosti euroatlantických vztahů

Poslední panel konference Aspen Institute a Hospodářských novin, který právě začíná, bude hovořit o budoucnosti euroatlantických vztahů, které po nástupu Donalda Trumpa, po referendu o brexitu a s dalšími změnami v EU procházejí zásadní proměnou.

Začíná debatou o brexitu, v níž Michael Leigh z think tanku German Marshall Fund a bývalý vyjednavač za EU o vstupu Česka do unie popisuje možné scénáře. Základem bude, zda se podaří příští týden v Bruselu domluvit dohoda o tom, jaké budou podmínky odchodu. "Když se to nepodaří, nastane postupně chaos, který může znamenat potíže jako je zastavení letů mezi Británií a EU, nebo nekonečné fronty kamionů na hranicích," řekl Leigh.

30.11.2017 15:40 | Kritiku EU živí i Rusko, jehož cílem je narušit evropskou jednotu

"Co je zdrojem kritiky EU? Jednak nespokojenost v jednotlivých členských zemích, jednak kritiku EU živí i Rusko, jehož cílem je narušit evropskou jednotu. Je mi záhadou, proč se této propagandě nedokážeme dostatečně bránit," říká Martin Povejšil.

30.11.2017 15:17 | Spolupráce V4 je velmi přeceňována
30.11.2017 15:11 | Politici by měli mluvit i o výhodách EU, ale oni jen kritizují, říká Povejšil

"Vidím fundamentální rozpor u těch českých politiků, kteří sice říkají, že ke členství v EU nemáme alternativu a je to v našem zájmu, což je pravda, ale vzápětí toto prohlášení doplní salvami kritiky EU. V EU přece jsme proto, že je to pro nás výhodné, tak proč nemluví o těch výhodách, ale jen kritizují?" ptá se český velvyslanec při EU Martin Povejšil.