Ministrem dopravy zůstane i v nové vládě Dan Ťok (za ANO). Vyplynulo to ze středečního vyjádření prezidenta Miloše Zemana během návštěvy jižní Moravy. Uvedl, že s Ťokem chce hovořit o dálnici z Brna na Vídeň. Premiérem hodlá Zeman 6. prosince jmenovat předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, vládu má prezident jmenovat 13. prosince. Jména ministrů, které navrhuje, zatím Babiš na Zemanovo přání neřekl. Že bude Ťok ve funkci pokračovat, se ale očekávalo.

Zeman sice Ťokovo jméno nezmínil, ale uvedl, že ministr dopravy zůstane stejný a že s ním bude hovořit o dálnici na Vídeň, jejíž stavba se oddaluje. "Na druhé straně Rakušané budou mít dokončenou dálnici až k hranicím," řekl prezident.

V nové vládě má být 14 ministrů plus premiér. Devět ministrů dosud v kabinetu nepůsobilo. Ve vládě by měly být podle Babiše čtyři ženy.

Babiš představil obsazení vlády Zemanovi v úterý. O jménech pak ale s novináři na prezidentovo přání nemluvil, protože si Zeman chce s nováčky ještě promluvit.

Výhrady ale proti nikomu podle Babiše neměl. Předseda ANO uvedl, že členy vlády budou lidé, kteří už dříve působili v dané oblasti, takže nebude nutné, aby se s problematikou dlouho seznamovali.

Zeman dále řekl jihomoravským zastupitelům, že respektuje plánovaný přechod dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) na ministerstvo obrany. V Lánech se chce setkat se všemi novými jmény v připravované vládě, dodal. Setkání se staronovými tvářemi Zeman neplánuje, dobře je prý zná.

Zeman v této souvislosti řekl, že zajímavý bude rozhovor s dosavadní náměstkyní na ministerstvu pro místní rozvoj. Jméno ovšem neuvedl. Novou ministryní pro místní rozvoj by se údajně mohla stát poslankyně za ANO Klára Dostálová. Do října působila jako náměstkyně Šlechtové.

"Rád se seznámím s jejími představami, protože právě v tomto resortu by mělo být ono tajemství, jak vytvořit rovnováhu mezi úkoly, které dává stát, a penězi, které dává stát," uvedl prezident.

Šlechtová už v úterý potvrdila, že je Babišovou kandidátkou na ministryni obrany. "Jsem připravena být na ministerstvu partnerem armády a zajistit potřebný servis při očekávaném navýšení počtu vojáků i rozpočtu," uvedla Šlechtová v SMS zprávě pro ČT.

"K mému úžasu se ministryně pro místní rozvoj rozhodla vzít do ruky zbraň a stát se ministryní obrany. Já to respektuji, protože si její práce vážím a ona argumentuje právě tím, že ministr obrany má být civilista, nikoliv voják. Budiž," řekl Zeman.

Dosavadní ministr obrany Martin Stropnický (ANO) by se měl podle nepotvrzených informací přesunout na ministerstvo zahraničí.

Richard Brabec ve středu potvrdil, že bude pokračovat jako ministr životního prostředí. Svůj resort by si měl ponechat i ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Jako o možném ministrovi průmyslu se mluví o někdejším náměstkovi na ministerstvu Tomáši Hünerovi. "Do doby oficiálního zveřejnění jmen členů vlády nechci kandidaturu komentovat," reagoval ve středu Hüner. Hüner se celou svou profesní kariéru pohybuje v oblasti energetiky a průmyslu. Od roku 2006 do roku 2011 byl na ministerstvu náměstkem, působil například také v ČEZ. V současnosti pracuje ve společnosti Siemens Česká republika.

Ministrem zemědělství se má podle informací Aktuálně.cz stát Jiří Milek, který je generálním ředitelem společnosti Úsovsko se sídlem v Klopině. Podle dvou zdrojů redakce se Milek nedávno sešel s Babišem a své angažmá na resortu přislíbil. Milek zatím své ministerské angažmá prozradit nechtěl. "Nebudu nic potvrzovat ani vyvracet," řekl. Milkův holding má široký záběr - vyrábí potravinářské zboží, například müsli tyčinky Fit, sušenky Bersi nebo například čističky odpadních vod. Nějakou dobu pobýval v Rusku, se kterým by chtěl mít dobré vztahy.

Ministryní financí by se patrně měla stát dosavadní náměstkyně Alena Schillerová. Babiš ji prosazoval do úřadu už po svém odvolání z vlády v květnu, koaliční partneři ANO z ČSSD a KDU-ČSL ale nominaci odmítli.

Resort zdravotnictví by měl spravovat bývalý zpěvák a hudebník Adam Vojtěch, který je nestraníkem za hnutí ANO. Od roku 2016 působí jako člen správní rady VZP.

Školství by mohl vést dosavadní náměstek pro řízení sekce vysokého školství vědy a výzkumu Robert Plaga. Ten dříve vedl Ústav regionálního rozvoje a veřejné správy a byl členem programových komisí.

Ministryní práce a sociálních věcí by měla být Jaroslava Němcová. Ta teď působí jako radní na krajském úřadu ve Středočeském kraji. Zároveň je náměstkyní ředitele v Nemocnici na Homolce. Dříve Němcová pracovala ve VZP nebo v kosmetické firmě Dermacol.

Ministrem vnitra se nejspíš stane Lubomír Metnar. Ten už na ministerstvu působil, když za ministra Milana Chovance zastával post prvního náměstka a měl na starost rozpočet. V červenci 2015 ale z funkce odešel. Absolvent Pedagogické fakulty Ostravské univerzity měl na ministerstvu na starosti ekonomiku. 

Daniela Hermana v čele ministerstva kultury vystřídá muzikolog a hudební manažer Ilja Šmíd. Ten dříve působil jako ředitel Pražského symfonického orchestru a Pražské komorní filharmonie.

Zeman zopakoval, že chce zabránit předčasným volbám, podle něj je potřeba respektovat vítěze voleb a svěřit mu premiérské křeslo. Volby vyhrálo hnutí ANO s velkým náskokem před ODS a piráty. Do sněmovny se dostali i zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Související